Telekom RS

SSenseiSS
Posts: 46
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Telekom RS

Post by SSenseiSS »

@Sitna buranija, čemu tako neprimjereno agresivan ton, relax ;)
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

U pravu si. Potrudim se da argumentovano odbranim svoj stav, "nacrtam" sve i onda s druge strane kao da ništa nisam ni napisao. Nebuloza za nebulozom. Jbg, ako uđeš u neku polemiku trebao bi imati bar minimum znanja iz oblasti u kojoj polemišeš. E čuj prihodi iz izvještaja o novčanim tokovima... :roll:
zule
Posts: 181
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Sitna buranija wrote: 21 Dec 2023, 22:01 U pravu si. Potrudim se da argumentovano odbranim svoj stav, "nacrtam" sve i onda s druge strane kao da ništa nisam ni napisao. Nebuloza za nebulozom. Jbg, ako uđeš u neku polemiku trebao bi imati bar minimum znanja iz oblasti u kojoj polemišeš. E čuj prihodi iz izvještaja o novčanim tokovima... :roll:
Zato jer se u zadnjim postovima mnogo referira na dio izvještaja o novčanim tokovima kao "bitnom" elementu za stanje gotovine a bilans uspjeha se zanemaruje kao i ostali pokazatelji pa sam to primjenio na BHT gdje se vidi da je postao bankarska-finansijska institucija (prikaz jednog dijela bez širg konteksa). :lol: :lol: :lol:
Markodj
Posts: 121
Joined: 28 May 2021, 18:39

Re: Telekom RS

Post by Markodj »

Bilo kako bilo, prodaju dva najveca akcionara koji imaju svoje predstavnike u upravnom ili nadzornom odboru ??? Sta to znaci, da se piše crno Telekomu. E a da Telekom može doći u ovu fazu, pa on ima monopol. I opet dzaba sve....

https://www.blberza.com/Pages/IssuerData.aspx?code=TLKM
zule
Posts: 181
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Markodj wrote: 22 Dec 2023, 09:12 Bilo kako bilo, prodaju dva najveca akcionara koji imaju svoje predstavnike u upravnom ili nadzornom odboru ??? Sta to znaci, da se piše crno Telekomu. E a da Telekom može doći u ovu fazu, pa on ima monopol. I opet dzaba sve....

https://www.blberza.com/Pages/IssuerData.aspx?code=TLKM
ovih 35800 akcija na 1,20 KM je njihovih neprodanih od ponuđenih 100.000.
SSenseiSS
Posts: 46
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Telekom RS

Post by SSenseiSS »

Ne treba zanemariti i to da se bliži godišnji obračun i naplata naknade za upravljanje fodovima (cca. 2,5%), a kako nije bilo dividende moraju prodati najlikvidnije dionice da se namire DUF-ovi.
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

zule wrote: 22 Dec 2023, 08:47
Sitna buranija wrote: 21 Dec 2023, 22:01 U pravu si. Potrudim se da argumentovano odbranim svoj stav, "nacrtam" sve i onda s druge strane kao da ništa nisam ni napisao. Nebuloza za nebulozom. Jbg, ako uđeš u neku polemiku trebao bi imati bar minimum znanja iz oblasti u kojoj polemišeš. E čuj prihodi iz izvještaja o novčanim tokovima... :roll:
Zato jer se u zadnjim postovima mnogo referira na dio izvještaja o novčanim tokovima kao "bitnom" elementu za stanje gotovine a bilans uspjeha se zanemaruje kao i ostali pokazatelji pa sam to primjenio na BHT gdje se vidi da je postao bankarska-finansijska institucija (prikaz jednog dijela bez širg konteksa). :lol: :lol: :lol:
Ma ti si druže sve pomiješao. Ja gotovinske tokove (naglasak na tokovima) nisam uopšte spominjao nego isključivo bilans stanja i uspjeha. U bilansu stanja imaš pozicije keša (gotovina i depoziti) i tu Mtel ima 15-20 mio KM, a BHT ima 300-320 mio KM. Isto tako imaš poziciju obaveza gdje je Mtel prekucao sa oko 600 mio po raznim osnovama od čega su haman pola krediti, a BHT nema kredita uopšte.

Što se tiče bilansa uspjeha, i jedan i drugi imaju rast prihoda (a ti lupaš da BHT ima pad i još navodiš neke cifre prihoda iz izvještaja o novčanim tokovima?!) s tim što je kod Mtela iskazana dobit veća. Ali ta iskazana dobit se ne odražava na jačanje keš pozicije (u bilansu stanja) nego se povećavaju neke druge stavke imovine što je osnovni razlog za sumnju u objektivnost iskazanog rezultata. Na kraju krajeva, plate u BHT su dosta veće nego u Mtelu, pa je i rezultat srazmjerno manji.

Uglavnom, šta se desilo sa dividendom? Kada će je ono podijeliti? U januaru? Koje godine?
Loko
Posts: 28
Joined: 06 Dec 2023, 13:47

Re: Telekom RS

Post by Loko »

Ide odluka o isplati, 0.07, ja očekujem još danas da objave
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Pa zar nije bila prije dvije sedmice? Ono kad si prošli put rekao "sutra najdalje"? ;)
Loko
Posts: 28
Joined: 06 Dec 2023, 13:47

Re: Telekom RS

Post by Loko »

Tako su mi rekli, ja samo prenosim glasove koje čujem u glavi :)
Post Reply