Telekom RS

zule
Posts: 220
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

https://www.politika.rs/sr/clanak/58679 ... -korisnika
Rast broja pretplatnika je vjerovatno sa novih tržišta sa područja Austrije, Njemačke , Švicarska preko firmi Telekoma Srbije u kojima Mtel ima učešće 41%.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

zule wrote: 04 Dec 2023, 11:20 Po takvim špekulacijama i reakcijama tržišta koliko bi vrijedile dionice Elektroprivrede BiH, Bosnalijeka i sl. Kolike su njihove dividende, zaduženja, prihodi, zarade (EP BiH), poslovno okružeje (Bosnalijek s tržištem u Rusiji) i sl. firme.
Ne znam, evo ti reci koliko vrijedi dionica Mtela u odnosu na dionicu BHT koja je uporediva zbog istog biznisa.

Keš - BHT ima 350 mio na računima, Mtel ima 15 mio na računima...

Kapital - BHT ima 60% veći kapital od nominalnog, Mtel ima oko 25% iznad nominalnog (prije ispravke vrijednosti za precijenjena ulaganja, kada bi uradili korekciju bii bi kapital oko nominalne vrijednosti)...

Obaveze - BHT skoro da ih nema osim nekih tekućih ali neka je to oko 50 mio, Mtel ima skoro 600 mio duga po svim osnovama...

Po prihodima su tu negdje...

Iskazana dobit je kod Mtela skoro 50% veća nego kod BHT (ovdje je naglasak na iskazana, upitno je koliko je to realno)...

Dividenda kod BHT je bila 0,55 KM (oko 4,5% na tržišnu), kod Mtela oko 0,16 KM (oko 10% na tržišnu). Ove godine nema dividende kod BHT, a kod Mtela je bio prvi dio onih 0,08 KM. S tim da je kod BHT izvjesna isplata dividende, te s vremena na vrijeme isplate zadržanu dobit, a kod Mtela je neizvjesna buduća isplata dividende...
SSenseiSS
Posts: 100
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Telekom RS

Post by SSenseiSS »

Primijetio sam da pri vrednovanju kompanija na ovom forumu uglavnom se svi vode knjigovodstvenom cijenom dionice, pa je prema tome većina kompanija podcijenjena. Ta metoda ima smisla ako se radi o kompaniji pred stečajem, pa računamo koliko će dioničarima potencijalno ostati kada likvidiramo svu imovinu i otplatimo dugove. Sa druge strane, za funkcionalne kompanije vidim da se u svijetu češće koristi metod diskontiranja novčanih tokova (po zaradi ili slobodnom novcu).

Vježbe radi, izračunao sam EPS za BHT i MTEL u posljednih 20 godina, te utvrdio trendove. Za BHT se poprilično stabilnim trendom smanjuje godišnje za 12,5% pa prema tome možemo očekivati da za 8-10 godina BHT više neće biti profitabilna kompanija. Rast EPS-a za MTEL fluktuira oko 0%. Radi jednostavnosti, pretpostavimo sam da EPS obje kompanije stagnira te uzeo EPS iz izvještaja za 2022. godinu. Pod pretpostavkom tržišnog prinosa od 10%, vrijednost MTEL-a je 1,70 KM a BHT-a 8 KM. Ako pretpostavim prinose tržišta veće od 10% (npr. MSCI World ili FTSE All-World Index, 12-13%), vrijednost dionica kompanija je još manja. Procjenu pomoću CAPM ili arbitražno vrednovanje nisam probavao.

Nisam ekonomista po profesiji, možda neko drugi ima ideju koji bi model imalo smisla koristiti.
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Telekom RS

Post by panzer »

Ako si računao EPS konkretno kod telekom operatera, morao si uzeti u obzir glavni faktor trenda smanjenja.

Ja sam x puta rekao da je nerealno bilo da neka firma decenijama ima preko 20% profitne marže a telekomi su je imali. Tako da je pad EPS samo korekcija na realne vrijednosti. I u međuvremeno može se očekivati da menadžmenti nađu neka rješenja koja će popraviti rezultat (EPSa) za procenat-dva.
SSenseiSS
Posts: 100
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Telekom RS

Post by SSenseiSS »

EPS kod MTEL-a je vjerovatno vještački napuhan kako bi se dobit izvlačila kroz dividendu prema većinskom vlasniku. Kada bi uračunali i servisiranje duga u razumnom roku a ne revolviranje unedogled, ROE bi lagano sletio prema sličnom iznosu kao i kod BHT. Tada bi dionica vrijedila 0,80 do 1 KM.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Jesi li računao da Mtelu treba najmanje godina i po povlačenja ručne da samo isplati neisplaćenu dividendu prema većinskom vlasniku (preko 90 mio) koju vodi na obavezama? I da isti vjerovatno neće moći isplaćivati bilo kakvu dividendu naredne 2-3 godine? A i ako bude isplaćivao, to će biti nategnuto i samo dio dobiti a ne svu dobit kao dosad. I ogromne dugove i problem nelikvidnosti? Ima li kakav model koji uključuje i političke parametre u izračun?

Porediti njihove podatke zadnjih 20 godina u kojima je Mtel zadnjih 7-8 godina vršio ulaganja u kablovske operatere i druge firme koje su preplaćene bar 50%, ako ne i duplo, i za koje vrijeme je sebe i doveo u situaciju u kojoj jeste, je recimo pogrešno...

Ono što je primjenjivo na normalnom tržištu ne mora biti primjenjivo i na ovakvom tržištu...
SSenseiSS
Posts: 100
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Telekom RS

Post by SSenseiSS »

Jesam. Ovim tempom im treba preko 7 godina da otplate dugove pod uslovom da se više ne zadužuju. Ako otplatu urede na neki kraći rok, recimo 3 godine, to će dovesti do korekcije ROE na 5-6%, a realnu vrijednost dionice na 0,80-1 KM. Možda im prihod od prodaje antenskih stubova malo pomogne u kraćem roku i održi cijenu dionice na ovom nivou, ali kasnije će to biti neizbježan operativni trošak. Ako uključimo još i političke rizike u račun, onda uopće nema smisla ulagati na ovom tržištu...
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Telekom RS

Post by panzer »

SSenseiSS wrote: 04 Dec 2023, 21:33 Ako uključimo još i političke rizike u račun, onda uopće nema smisla ulagati na ovom tržištu...
Pade mi na pamet izjava jednog vlasnika firme koja je krenula od malog kapitala i izrasla u solidnu veličinu:
"Da sam ja od početka kalkulisao sve što je trebalo i uzimao sve rizike kako ih sljeduje, vjerovatno bi zatvorio firmu za dva mjeseca."
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

SSenseiSS wrote: 04 Dec 2023, 21:33 Jesam. Ovim tempom im treba preko 7 godina da otplate dugove pod uslovom da se više ne zadužuju. Ako otplatu urede na neki kraći rok, recimo 3 godine, to će dovesti do korekcije ROE na 5-6%, a realnu vrijednost dionice na 0,80-1 KM. Možda im prihod od prodaje antenskih stubova malo pomogne u kraćem roku i održi cijenu dionice na ovom nivou, ali kasnije će to biti neizbježan operativni trošak. Ako uključimo još i političke rizike u račun, onda uopće nema smisla ulagati na ovom tržištu...
Ja sad za Mtel ne bih dao više od 0,8 KM, a nisam siguran ni da toliko vrijedi. Ali bih ipak na 0,8 KM rizikovao, jer mislim da će se nategnuti da što prije počnu isplaćivati dividendu, pa koliko god mogu. A to bi neminovno dovelo do određenog rasta povjerenja dioničara, a samim tim i cijene dionice...
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 04 Dec 2023, 21:40
SSenseiSS wrote: 04 Dec 2023, 21:33 Ako uključimo još i političke rizike u račun, onda uopće nema smisla ulagati na ovom tržištu...
Pade mi na pamet izjava jednog vlasnika firme koja je krenula od malog kapitala i izrasla u solidnu veličinu:
"Da sam ja od početka kalkulisao sve što je trebalo i uzimao sve rizike kako ih sljeduje, vjerovatno bi zatvorio firmu za dva mjeseca."
Taman tako
Post Reply