Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

To bi značilo da ovaj koji želi da kupi tih 120 dionica kupiće po bilo kojoj cijeni koju neko ponudi? Međutim pošto ima dnevni limit od 15,75 max to znači da i ne može biti više od toga trenutno.
panzer
Posts: 11940
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Pa da slavuj hoće da pomogne rastu cijene, sutra-prekosutra bi bio otvoren put i za 30 KM
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

U svakom slučaju je jasno da neće niko da proda ni po cijeni 50 % višoj od zadnje. Ovako će prije ili poslije biti i sa EP BiH. Cjenka se u feninzima a onda je najednom nemoguće kupiti išta. Jedino ako imaju i ovoga BIG i Naprijed pa da prodaju štogod po 7. :D
slavuj
Posts: 1938
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

panzer wrote: 15 Nov 2023, 15:44 Pa da slavuj hoće da pomogne rastu cijene, sutra-prekosutra bi bio otvoren put i za 30 KM
A kada bi slavuj postavio prodajni nalog koji podiže cijenu na maximum,već sutra,nikako prekosutra,kod brokera bi se sigurno sudarile najmanje dvije inspekcije.Jer svi ti organi imaju dobro pamčenje,kada je u pitanju ukazivanje na njihov rad.
Osim toga ,kretanje cijene na SASE u ovom slučaju nije ni bitna.Ovaj ptencijalni kupac nije se rukovodio tom cijenom kod ponude.
Ali ipak je značajna činjenica da nema nikakve ponude na prodajnoj strani.Večina dioničara očito prati dogadjanja oko Enkera ,izgleda baš i sa ovog Foruma.
I izgleda da je svima jasno od koga ovisi pošto će prodati svoje dionice.
Opet moram pozvaati Mešu u pomoć.
Neka im je bog na pomoći,i ovima koje gone i onima što ih gone.
panzer
Posts: 11940
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Ovdje bi transakcija bila uredna. Svakako bi broker dao odobrenje jer i oni kontrolišu regularnost .

Ali svako ima svoj stil. Neko ne bi prodao mali dio onoga što ima makar ne bilo trgovanja nekoliko mjeseci.

Ja više volim da je dinamično.

A npr. Ako bi cijena tržišno otišla na 40 KM, možda bi ta neka inspekcija pitala Enker šta se dešava i zašto šute o rezultatima due diligencea.
slavuj
Posts: 1938
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

Kažu mi da su ovi iz Enkera negdje objavili uslove koje im nude Njemci.Nisam to uspio naći.al negdje postoji,kažu.Niko neće da mi to pošalje.
Jedan od angažiranih advokata pokazao mi je to na mobitelu,tek onako.Inaće,ne volim kada je angažirano puno advokata,a ovdje sam ih sreo već troje.
U Bosnalijeku već godinama na skupštinama sjedim malte ne samo sa advokatima.A rješenja ni na vidiku.Kažu,krade se na sve strane.
Možete samo zamisliti koliko će na kraju biti advokata ,kada glavni dioničari elegantno odbijaju kapitalnu dobit od dvadesetak miliona.Jedino ako računaju na zastaru.
A meni se čini da je ovdje najveći problem što njih dvojica,ili trojica,sve smatraju svojim,sto posto sa samo 25 posto dionica.Pa ko vele ostat će djeca,koja su već unutra.Boje se da Njemci,i ako odustanu od dubinske analize,neće odustati od uklanjanja statista iz firme.Samo to može biti razlog zašto najveći dioničari i upravljači firmom,umjesto skoro deset miliona kapitalne dobiti,traže dvadeset!Nadaju se da će i djeca,kao i roditelji,imati priliku da povečaju vlasništvo za male pare.
Navika je velika stvar.
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

Ništa, ako se Nijemci povuku zbog ove budalaštine i ovo ostane nerealizovano a ti što su tražili 135 ostanu (a ne budu posjećeni od SIPE u međuvremenu), trebaju se mali dioničari, svih 440, angažovati i dolaziti im na svaku skupštinu zahtjevajući da oni nadoknade ono što su odbili tako da ostvare 4 miliona dobiti svake godine i podijele tu dividendu jer to je ekvivalentno onom njihovom 135 po dionici koliko procjenjuju da vrijedi. Ako vrijedi neka oni to ostvare.
Varijanta B je da svi ostali mali dioničari stupe u kontakt sa Nijemcima i ponude im svoje dionice makar i po nešto nižoj cijeni od 67, neka im uđu u fabriku i upravu i iznutra ih "dubinski analiziraju". Da vidimo hoće li im kad su pod mikroskopom biti tako profitabilno "poslovati" kao dosad. Da vidimo kome i po kojoj cijeni prodaju proizvode da firma od 200 zaposlenih ima godišnji prihod od svega 7 miliona uz redovni gubitak od nekoliko stotina hiljada.
I ako Slavuj zna da nam kaže kako je u stvari završila ta skupština (odbijen zahtjev za revizijom poslovanja?) i koji je u upravi za a koji su ti koji su protiv njemačke ponude.
panzer
Posts: 11940
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Nije tu niko naivan.

Iole upućen u industriju autodijelova zna koliku su priliku propustili nekadašnji vlasnici Unico filtera. I onda dođe onaj ko zna iskoristiti priliku tj Josip Sablić i sa znatno manje dionica zaradi kao i oni.
Oni prodavali švabi po 20tak KM a on po 125 KM.

A druga stvar je što su vlasnici ujedno i trgovci svojom robom i znaju kako se šta kreće na tržištu. Pa nije ni njima mrsko trgovati. Ipak je u pitanju prodaja komplet fabrike sa velikim potencijalom. Spomenuo sam primjer cijena zemljišta na tim prostorima. U zadnje vrijeme ljudi dobijaju 500-600-800.000 KM za zemljište kojim prolazi autoput u blizini industrijske zone. Površine u samoj industrijskoj zoni se cijene na milione. Zašto bi onda suvlasnici Enkera odmah potrčali za par miliona KM.
Možda ima i te sujete o kojoj slavuj priča ali treba malo i razumjeti trgovce.
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

To bi bilo legitimno objašnjenje kad bi bilo sigurno da će Švabe učestvovati u tom cirkusu i pijačariti oko cijene mjesecima. A šta ako odustanu? Ili su već odustali? Nije to neko kome život zavisi od te akvizicije, niti oni imaju vremena zaje..vati se s tim dugo, radi se o gigantu sa prihodom iznad milijarde i oni mogu sutra naći sličnu fabriku u Slovačkoj, Mađarskoj ili negdje drugo. Ili se zainatiti pa napraviti iz temelja novu fabriku sa istim asortimanom 5 km dalje i ponuditi višu platu radnicima iz Enkera. Čisto da tražioce nauče pameti. Širok je asortiman poteza kad imaš moć i pare.
I naravno ne može se sa sigurnošću odbaciti ona mogućnost da tu i nema nikavih pregovora nego je zatražena visoka cijena samo da se ponuda odbije.
A ne mora situacija biti ista kao sa Unico i tim Sablićem pa da bi se poredilo. Možda je to vrijedilo tih 125 KM a ovdje stvarno nema nikakvih elemenata za pretpostavku da ovo vrijedi 135. Bar nam oni svojim poslovanjem to nisu pokazali. U stvari kako posluju ispada da to i ne vrijedi više od zemlje na kojoj je fabrika. Samo što ni ta zemlja ne vrijedi 40 miliona koliko je ponuđeno. Ali evo vidjećemo, ako izbore cijenu višu od 67 kapa do poda mada ima i ona "dabogda kćeri da te aga uzme, ali..."
panzer
Posts: 11940
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Da se vratimo na 2015.
Šta ja znam. kad vidim one mrtvace iz podruma i 6 KM za Sarajevo osiguranje mi je previše dati. A ne bi ni za FDS dao više od 35 KM to je svakako firma koja je na izdisaju.

Kako rekoh, moguće je i da je sujeta u pitanju. Nećete sad nikako. Pa se ipak dogovore za 5 ili 10 godina. Uglavnom, sama ponuda pokazuje koliko firme i fabrike ustvari vrijede i kakve prilike se pružaju onima koji imaju velike cifre koje drže na bankama.
Post Reply