ASA BANKA

panzer
Posts: 12390
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Ako bi ostao trend zarade iz prvog polugodišta onda bi ASA mogla imati do 50 miliona KM a npr unicredit preko 150 miliona.
Tako da je kod ASA moguća dobit po dionici 16 KM a kod Unicredita oko 1300 KM.

Za Asu se ne zna hoće li isplaćivati a Unicredit je u zadnje vrijeme češći sa isplatama.

Ima i NLB koji je redovan sa dividendama a dobit je isto tako neupitna.

Koji sad izbor napraviti.
investiraj
Posts: 40
Joined: 16 Jun 2023, 11:21

Re: ASA BANKA

Post by investiraj »

Razmišljam - ASA najavila da će se širiti na RS. Samo ne znam da li širenjem poslovnica ili možda kupovinom neke od manjih banaka. Kako god, to bi možda diglo cijenu dionice, ali sumnjam da bi dividenda bila 16. A kako rade na šalterima i kakve sve probleme klijenti prijavljuju, plašim se pomalo. Cijena se još vriti oko 100 da se može kupiti. Dividenda bila 5,7 KM u vrijeme kad je dionica bila oko 80.
NLB isto bi volio da se širi, ali u Federaciji, oni bi nešto da kupe, a ne znam šta osim Privredne banke. Ako je to ozbiljna najava bila, dividenda bi mogla biti manja, ili nikakva, a bila je 36 ove godine. Cijena 438 na potraznji, ponude koliko vidim nema, a rijetko se i prodaje.
Unicredit je prejak. Čini mi se da su bez poremećaja zatvorili rusko tržište. Neko prodaje 40 komada ali traži 11.250 KM, posljednja po kojoj se trgovalo je 7500, a na potražnji 3-4 dionice po 3.750 ... Volio bih imati makar jednu :) Vjerujem da ce vlasnik nastaviti izvlačiti pare kroz dividendu. Kad bih imao hrabrosti i dovoljno novca, definitivno Unicredit. Čini mi se najmanji rizik a stabilna dobit i rast. Sa ASAom je vjerovatno najveći povrat u buducnosti, i kroz rast cijene i kroz dividendu, ali i moguća propast. Tako meni izgleda trenutno.
panzer
Posts: 12390
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Od te tri-četiri banke trebalo bi napraviti neki pik. S tim da svaka ima svoje nepoznanice. Ja sam čak otvoren i za Unicredit, upravo radi tog da budeš " suvlasnik" a i mogla bi se očekivati najveća dividenda do sad ali realno je najveća mogućnost rasta cijene kod ASA banke. U trenutnoj konstelaciji ASA-PBS , ovi prvi su lovac a drugi plijen.
investiraj
Posts: 40
Joined: 16 Jun 2023, 11:21

Re: ASA BANKA

Post by investiraj »

Objavljena je nova lista 100 najvećih banaka u Jugoistočnoj Evropi. Lista obuhvata zemlje bivše Jugoslavije te Albaniju, Bugarsku, Rumuniju i Moldaviju.
Na listi za 2022. godinu je pet novih učesnika, uključujući dva iz Bugarske i po jednog iz Albanije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
Bosanskohercegovačka ASA Banka pridružila se ljestvici i to na najvišoj poziciji od svih novih učesnika, izvještava BiznisInfo.ba.
Našla se na 65. mjestu, zabilježivši najveći porast aktive na listi. Ova banka je imala rast aktive za čak 170 posto, na 1,43 milijarde eura, što je, kako rekosmo, najviše od svih banaka na listi...

https://www.biznisinfo.ba/banka-iz-bih- ... oj-evropi/

https://top100.seenews.com/rankings/top-100-banks/
panzer
Posts: 12390
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Da bar ne stavljaju ove prodajne naloge ispod 100 KM. Privlači me ali već od ranije imam drugi plan sa raspoloživim sredstvima.
brzi
Posts: 2788
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: ASA BANKA

Post by brzi »

panzer wrote: 26 Oct 2023, 09:35 Da bar ne stavljaju ove prodajne naloge ispod 100 KM. Privlači me ali već od ranije imam drugi plan sa raspoloživim sredstvima.
Nemoj, ne kupuj, ja sam ušao u ABS a veći sam peh od trube :lol:
Kupio 100 komada pred isplatu dividende i sad skuckao jos 100 komada,.. i neću više.
Truba
Posts: 620
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: ASA BANKA

Post by Truba »

Ja sam postao osnovna jedinica promasenih investicija na SASE
1T = promasaj po vrsti dionica u 1 godini

3 T = 3 promasaja u 2023
panzer
Posts: 12390
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

brzi wrote: 26 Oct 2023, 16:58
panzer wrote: 26 Oct 2023, 09:35 Da bar ne stavljaju ove prodajne naloge ispod 100 KM. Privlači me ali već od ranije imam drugi plan sa raspoloživim sredstvima.
Nemoj, ne kupuj, ja sam ušao u ABS a veći sam peh od trube :lol:
Kupio 100 komada pred isplatu dividende i sad skuckao jos 100 komada,.. i neću više.
Danas probao uzeti ovo na 95 ali standardno nečiji broker- šibicar se ganja u pfening.

I dan-danas nakon 23-24 godine ne držim se postavljenog plana. Vrlo brzo to promijenim.
brzi
Posts: 2788
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: ASA BANKA

Post by brzi »

Brokeri se trude da sto manje rade i cijene drže sto niže.
To samo ima kod nas.
panzer
Posts: 12390
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Ja vjerujem da bi se oni cijedili još dva mjeseca sa ovim nalogom na 92 KM i ne bi digli cijenu dok se neko ne pojavi. A sića dionica.
Post Reply