Bosnalijek

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Prije 6-7 dana sam bio počeo pisati nešto na temu Bosnalijeka, u smislu šta se može očekivati ako fondovi prodaju po 14 KM čak iako je tačno da se na crno dobije još 2 KM po dionici.
Onda sam vidio da BIG drži još skoro 5 % pa sam izbrisao post, da ne bih nervirao one koje imaju ovu dionicu.
Sad vidim da je i BIG sasvim izašao.
Sada HADEN i Vlada imaju skoro 49 % i uskoro im neće trebati ni Libijci.
Pitanje je : sa kolikom cijenom će Vlada biti zadovoljna?
Čini mi se da bi sa 25 milona KM bili presretni (oko 16 KM po dionici).
Šta poslije?
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ako je otišlo direktno na Haden onda za par sedmica idu na 30 % vlasništva jer bi sad imali 29,58 % . Ali možda će ići na skrbnika, vidjećemo iduće sedmice.
Možda uskoro bude tender za preuzimanje.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sumnjam da bi se vlada usudila da proda ispod Alvogenove cijene tj 20ak. S druge strane mozda Vlada i ne bude prodavala sada. Ako su na istoj strani mogu zajednicki glasati na skupstinama. Bice vrlo interesantno i sta ce sad BIG sa tolikim cashom, za isplatu pljackaske "naknade" Dufu ima i od dividendi, bude li kupovao po ovim cijenama moze biti dobra investicija, ako je vec ovo morao prodati.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Monthy, jesi li ti primjetio da je ijedan fond išta kupovao od ovog novca od Bosnalijeka ili recimo od BH Telecoma (Prevent, Naprijed, Herbos...)?
Samo je Crobih nešto malo uzimao BHTSR i stao kada je prešao 20 KM.
Ide novac na druge destinacije već dugo.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Ja sam nedavno napisao da se necu vise ukljucivati u pricu o BSNL na ovom forumu.Jos sam napisao da bi administrator trebao onemoguciti ove skupljace dionica za posrednike.
Administrator ocito suti pa ja moram prekrsiti ono sto sam napisao.Moram ovog iz Rudog priupitati:Kako bas 16????
Jos uvijek je vazeca odluka vlade od onog neuspjelog pokusaja prodaje Alvogenu;cijena sa SASE +20% a minimalno 20 km.Vlada dakle prvo mora ponistiti tu odluku pa onda donijeti novu!A vlade nema!
I koja bi to budala ulozila tridesetak miliona pa se onda oslonila na vladu koje inace nema!Za pametne,ovo je dovoljno!
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

1.
Last edited by proleter on 15 Mar 2013, 14:57, edited 1 time in total.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

1. Ta Odluka je možda važila za Alvogen, a ne za prodaju dionica u vlasništvu Vlade generalno. Ko garantuje da će ponovo biti?

2. Zašto su svi fondovi izašli na 14-14.5 KM čak ako im je neko i namaknuo 2 KM, što baš ne vjerujem pretjerano, jer izračunajte koliko bit to bilo (skoro 4,5 miliona u kešu, toliki novac se primjeti, bilo da se negdje unese ili odnekle iznese).
Zar oni (fondovi) ne znaju za tu odluku Vlade? Koliku bi štetu nanijeli fondu da prodaju 6 KM ispod očekivane cijene?

3. Kako znaš da sam iz Rudog ? :lol:
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

proleter wrote:Monthy, jesi li ti primjetio da je ijedan fond išta kupovao od ovog novca od Bosnalijeka ili recimo od BH Telecoma (Prevent, Naprijed, Herbos...)?
Samo je Crobih nešto malo uzimao BHTSR i stao kada je prešao 20 KM.
Ide novac na druge destinacije već dugo.
Pa fondovi se generalno nisu proslavili nekim kvalitetnim investiranjem, manje više se spava zimski san i pomalo gricka davno dobijeni portfolio. Tipično je da i kad nešto kupe to rade kad svi kupuju tj kad je cijena najviša a prodaju kad je blizu dna dakle sve obrnuto, kao potpuni amateri. Big je to više puta radio (eto npr prodaju BSNL po 14,5 a nisu kad je bio 65 itd itd) tako da znam da tamo ne sjede neki kapaciteti, ali opet logicno bi bilo da nakon tolikih godina skontaju nesto, ovo je sad stvarno ocigledno. Kazu i da bi majmun da kuca na kompjuteru par miliona godina napisao jednu smislenu rečenicu pa bi mogli i fond menadžeri uraditi ponekad nešto što nije na štetu dioničara. Ne znam kad bi covjek i ulagao u dionice ako ne pri ovim sad cijenama. Nisam siguran koliko mogu (mislim na BIG) kupiti JPESRa zbog onog ograničenja i SOSORa imaju mnogo, ali npr mogli bi dokupiti FDSa, Cementare, Telecoma srpske i sl. Ne kazem da hoće, nego da znaju šta rade i kad bi se ponekad umiješali u vlastiti posao, kupovali bi.
Sreca njihova samo da su u startu dobili odličan portfolio u miraz, nakon toga sve što su uradili je ravno nuli. Žali bože svakog feninga koji se da za tzv "upravljanje" fondovima. Izvinjavam se što sam malo Off topic.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Odluka o nacinu formiranja cijene je na snazi sve dok se ne donese nova!
Fondovi su izasli jer su direktori DUF-ova dobili kes.BIG je cekao do sada jer nisu mogli da se dogovore oko toga kesa.
A njih bas zaboli za stetu koju su nanijeli DIONICARIMA FONDOVA.
Po sadasnjim zakonima njihovo je pravo da odlucuju posto i kome ce nesto prodati iz portfolija fonda.E u tome je najveci problem.
Najveci kriminal u svemu ovome je bas taj kess,pranje prljavog ovca iz Evrope ili svijeta.To je svuda u svijetu najveci kriminal,jer bez njega nema koristi od novca iz drugih kriminala.
A nasi bi to istrazivali samo ako bi neko te transakcije obavljao pred nekoliko novinara.A o koji m se iznosima tu radi govori podatak da onog Sarica iz Srbije optuzuju za pranje vise od jedne milijarde eura na ovim prostorima.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Najveća šteta je što se sredstva ne usmjere na prava ulaganja. Preko 30 mil KM je prešlo preko berze i to je bio "svjež kapital" a na njoj se neće zadržati ni 5% od tog iznosa.
Post Reply