Elektroprivreda BIH

Dejan118
Posts: 298
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

panzer wrote: 22 Sep 2023, 14:50 Vidiš kako je vodovodžija naučio šta treba reći iako energetska logika govori sasvim drugačije.
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić održao je sastanak sa direktoricom Evropske banke za obnovu i razvoj u BiH (EBRD) Manuelom Naessl. Sastanku je prisustvovao i v.d. generalni direktor JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo Sanel Buljubašić sa članovima Uprave. Glavna tema razgovora bili su projekti koji vode ka dekarbonizaciji, saopćeno je iz Federalnog ministarstva.
Kako se navodi, iz EBRD-a su čestitali Ministarstvu i Vladi FBiH na usvojenom setu energetskih zakona, kao i poduzetim aktivnostima na njihovoj implementaciji.

Ministar Lakić zahvalio je EBRD-u na kontinuiranoj podršci projektima u Federaciji BiH. Istakao je da je potrebno što prije doći do konkretnih rezultata saradnje EBRD-a i Elektroprivrede BiH, s ciljem realizacije projekata koji vode ka dekarbonizaciji, a s obzirom na značajne obaveze Bosne i Hercegovine u procesu energetske tranzicije.

Prema riječima direktorice Naessl, u ovoj godini saradnja sa Elektroprivredom BiH predstavlja prioritet u radu EBRD-a. Posebno je istakla projekte koji se odnose na solarnu energiju i u planu su da se realiziraju sa EPBiH. Kako je istaknuto, svrha ovih projekata je što veće korištenje obnovljivih izvora energije.

V.d. generalni direktor EPBiH Buljubašić izrazio je spremnost Uprave tog javnog preduzeća da u najkraćem roku započne realizacija ovih projekata koji bi donijeli dodatne izvore proizvodnje električne energije. Naglašeno je i da oni predstavljaju veću sigurnost u snabdijevanju potrošača električnom energijom. Prioritet EPBiH je aktivan rad na smanjenju emisije karbondioksida, te provedba plana koji Bosnu i Hercegovinu vodi ka ispunjenju standarda Evropske unije i prema potpisanoj Sofijskoj deklaraciji, saopćeno je Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.

Poslije ovakvog blamiranja ovog strucnjaka za vodovod cijena dionica realno pada. Oko 5 KM moja procijena dok je ovaj direktor.
brzi
Posts: 2658
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

A ti samo pratiš razloge za pad cijene,.. a nije nikad bilo razloga za rast?
Sitna buranija
Posts: 2115
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Truba wrote: 22 Sep 2023, 15:21
Sitna buranija wrote: 22 Sep 2023, 12:04 Što ne zoveš brokera da se podigne na 14 da pokupiš ovo što ima na prodaji, ako si već spreman kupiti po toj cijeni? :)
Inace mi nista nije jasno ali
Na male sume
Mislim da to ne moze
Onda ce se javiti levat koji ce prodavati po 1 km i koji ce kupovati za 100 km jednu dionicu

Ispravite me ako grijesim
Griješiš. Može i na male sume. Tako su i obarali i dizali cijenu svi špekulanti na berzi kada im je trebalo. A ti ovdje ne špekulišeš, već samo kupuješ dionice za sebe da ih imaš. Nego, ako te broker tako mulja, možeš uvijek staviti nalog sa ograničenjem sa cijenom koju TI hoćeš, pa ćeš da vidiš može li ili ne može proći...
montypython
Posts: 3954
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Poslije ovakvog blamiranja ovog strucnjaka za vodovod cijena dionica realno pada. Oko 5 KM moja procijena dok je ovaj direktor.
Stvarno odakle takve procjene, mnogo gore stvari su govorili godinama (i radili) a vidjeli smo cijena pada samo zbog forsirane prodaje na tržištu, nema veze sa izjavama pogotovo jer je već nagurana na apsurdno nisku tako da nikakva izjava, a ova je više glupa nego negativna ne može dalje ubiti već ubijenu cijenu. Pogotovo gdje se već vidi da bi cijena upravo obrnuto, lako mogla gore i to brzo, pogotovo nakon ove presude u Bosnalijeku i eventualnog prestanka ili usporenja prodaje. A bude li tako imam osjećaj da će cijena prema 20 KM već do kraja ove godine (a može i za mjesec), a onda kad se slomi negativan sentiment i daleko više i brže. Tako da stvarno imam osjećaj da ti je to sa 5 više želja da nego procjena.
montypython
Posts: 3954
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Truba wrote: 22 Sep 2023, 15:21
Sitna buranija wrote: 22 Sep 2023, 12:04 Što ne zoveš brokera da se podigne na 14 da pokupiš ovo što ima na prodaji, ako si već spreman kupiti po toj cijeni? :)
Inace mi nista nije jasno ali
Na male sume
Mislim da to ne moze
Onda ce se javiti levat koji ce prodavati po 1 km i koji ce kupovati za 100 km jednu dionicu

Ispravite me ako grijesim
Dakle da ispravimo. Ne znam na šta misliš to pod "male sume", možeš kupiti koliko hoćeš, konkretno ovo danas: bila je prodajna 435 kom po 14. Mogao si kupiti sve trenutno ako imaš tih 435x14 KM novca, plus provizija 1-2 % . Također mogao si kupiti i manje npr recimo ovaj na kupovnoj strani što kupuje 68 po 13,39 KM mogao je kupiti 68 kom po 14 od toga sa 435 da je povisio cijenu sa 13,39 na traženih 14. Mogao je kupiti 1 dionicu po 14 ako baš hoće (mada to i nema nekog smisla). Jedini izuzetak je ako je prodavac (ovaj sa 435 kom) stavio svoj prodajni nalog sa uslovom "sve ili ništa" (što je rjeđi slučaj, to neko radi pretpostavljam ako želi da odradi brže da mu se količina ne kljuca pomalo ili ako ide na blokovsku prodaju npr zna ko će mu to kupiti pa da onemogući sitnež da to komada).
Što se tiče ovog drugog dijela, sa levatom, stvarno ne razumijem na šta misliš ali da probam. Prvo šta tebe briga šta će neko uraditi poslije. Drugo ne može niko prodavati po 1 ili kupovati po 100 ako je sad 13. Postoje dnevni limiti gornji i donji koji onemogućavaju takve manipulacije, neki postotak+/-. Npr za JPESRje i to se vidi na sase, dnevni max limit za JPESR je 15,6 KM (+20% od zadnje cijene 13) i donji 10,4 KM (-20% od 13). Imaju i drugi imehanizmi zaštite npr prekid trgovine na kraće vrijeme (mislim 15 min) ako se pređe neki limit (npr 3%) a u tom periodu se i drugi mogu uključiti u nadmetanje i sl. Što je dionica likvidnija to je ovaj dnevni limit u % niži, uslovi stroži. Npr za BSNL je mislim +/-10% itd i sl. Ukratko ne brini ti za to. A ako sam negdje gore pogriješio neka me neko ispravi.
one
Posts: 1742
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

pitanje svih pitanja je do kada ce se vrijednost kompanija odredjivati sa vrijednoscu dionica.moguce da bi se to moglo promjenit
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

one wrote: 22 Sep 2023, 19:48 pitanje svih pitanja je do kada ce se vrijednost kompanija odredjivati sa vrijednoscu dionica.moguce da bi se to moglo promjenit
Vrijednost kompanija uglavnom nema nikakve veze sa vrijednošću dionica ,posebno na SASE.To bi morao znati svako ko hoće da bude sudionik tržišta vrijednosnih papira.
brzi
Posts: 2658
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

"IEA erwartet Höhepunkt bei Nachfrage nach Öl, Gas und Kohle noch in diesem Jahrzehnt"
https://www.finanzen.net/nachricht/rohs ... u-12834594

Kaže šef IEA (internacionalne agencije za energiju) "Očekuju pad potražnje za fosilnim gorivima u ovom desetljeću,.. pa onda u tekstu kaže da očekuje da to bude 2030. Dakle u prevodu očekuje rast potražnje do 2030.
A nama se ovdje prezentuju stvari kao da će 2030. upotreba fosilnih goriva biti racna nuli.
montypython
Posts: 3954
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://hupx.hu/en/
Sjajna vijest za ljubitelje solara. Milijarde će pljuštati. Ili možda ipak... Pogledah cijene struje na berzi za sutra. Na HUPEX od 11 ujutro do 17 h cijena 0 E/MWh, da ponovim, NULA. To je upravo period dana kada solari i mogu nešto proizvesti. Kad mogu cijena je nula a poslije 17 kad sunce zađe do sutra, proizvodnja je nula pa je ukupni prihod čitav dan NULA. Samo sat kasnije cijena ide na 160 E/MWh. Radujte se ministre Lakiću i Buljubašiću baš ćemo se dobro provesti vašom agresivnom politikom izgradnje obnovljivih.
Post Reply