Telekom RS

zokazoka
Posts: 4
Joined: 31 Aug 2023, 11:50

Re: Telekom RS

Post by zokazoka »

Meni ne odgovara. Imam dosta u tim dionicama.
Zato sto ce biti veca ponuda za prodaju, od ponude za kupovinu.
Rjesenje je jednostavno: Uvodjenje politike dividende.
Dosta bi se investiralo, jer bi akcionari imali sigurnost, zagarantovan dio profita.
Mnogo veca bi bila potraznja, od ponude i cijena bi za kratko vrijeme, otisla gore.
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Telekom RS

Post by panzer »

Ovo realno vrijedi 1,5 KM po dionici. Sad, što su dosadašnjim isplatama dividendi "razmazili" dioničare to je neka druga priča. Do sada si dobijao toliko, i jednom ne dobiješ, odjednom dionice više ne vrijede ništa.

I takav narativ odgovara jednom dijelu ulagača odnosno sad je vrlo bitno da se negativnim raspoloženjem cijena spusti vrlo nisko da bi se moglo kupovati što jeftinije.
zokazoka
Posts: 4
Joined: 31 Aug 2023, 11:50

Re: Telekom RS

Post by zokazoka »

Izneo sam svoje mišljenje, zašto je takva cijena na berzi, i kako bi to moglo da se promijeni na bolje.
Ne znaci, da sam u pravu.
Ali berza je to, uvjek nepredvidiva.
A ti ako imas namjeru , da optuzujes nekog za nesto: Nadji nekog drugog.
Truba
Posts: 620
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Telekom RS

Post by Truba »

ja imam spremno keša da kupim točno isti broj dionica kao i kad je bilo 1.69
ispod 0.80
al kao da gledam onda će pasti na 0.50
jbt što dotaknem raspadne se
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 01 Sep 2023, 11:43 Ovo realno vrijedi 1,5 KM po dionici. Sad, što su dosadašnjim isplatama dividendi "razmazili" dioničare to je neka druga priča. Do sada si dobijao toliko, i jednom ne dobiješ, odjednom dionice više ne vrijede ništa.

I takav narativ odgovara jednom dijelu ulagača odnosno sad je vrlo bitno da se negativnim raspoloženjem cijena spusti vrlo nisko da bi se moglo kupovati što jeftinije.
Koliko onda BHT vrijedi, ako ovo vrijedi 1,5 KM po dionici?
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Telekom RS

Post by panzer »

I ti vrlo dobro možeš procijeniti kolika je realna cijena kod BHT. Manje više svi je znamo.

Ovdje je meni zanimljivo što cijena pada za 40% u nekoj dramatičnoj atmosferi. Ok, nema dividende. Ali dobit je tu. Hoće li biti veća ili manja to zavisi od više faktora ali zanimljivo je da se odmah počinju spominjati nekakve cifre koje ne odražavaju stvarnu vrijednost dionica tj daleko od nje.
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Pazi, kod Mtel-a se uvijek povrat vrtio oko 12-13% u odnosu na cijenu. Ne kažem da je to bilo normalno, ali je bilo tako i to su dioničari očekivali. Dok god je dividenda isplaćivana, dionica je bila atraktivna za ulaganje i svi su žmirili na nelikvidnost i velike obaveze. Međutim, zadnje 3-4 godine to im je postalo opterećenje, a sama činjenica da zadnje dvije godine skoro da nisu ništa isplatili većinskom vlasniku govori mnogo.

I šta kada bi vrijednost ulaganja sveli na fer vrijednost? Pa Telmach je preuzeo HS u Sarajevu ta 45 mio KM, a ovi su dali za tri kablovska operatera iz Banjaluke, Bijeljine i Doboja, od kojih nijedan pojedinačno gledajući nije bio veći od HS, cca 250 mio KM. I sada ih spojili u jednu firmu, nakon što su prethodno prebacivali korisnike na Mtel (i zato im je između ostalog rastao prihod u Mtel-u). Vrijedi li ta firma toliko? Ili firma koja prodaje dopune a na koju su čini mi se skršili 10 mio KM? Šta smo ono pričali kod FDS za kupovinu 20 trafika za 10,5 mio KM? U čemu je razlika između ta dva slučaja?

Pada cijena zbog očekivanja. Loših. Jer pitanje je kada će oni početi isplaćivati dividendu i u kojem iznosu. Da odluče isplatiti iduće godine po završnom obračunu za 2023. godinu recimo 3-4 feninga, to će na većinu dioničara djelovati kao da nisu ništa ni isplatili. A takvi strahovi su tu...
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Telekom RS

Post by panzer »

Pa realno sa solidnom dobiti za par godina mogu značajno ispeglati finansijsku strukturu.
Dioničarima bi trebalo biti u interesu da se par godina ne isplaćuje dividenda.
Mada većina dioničara i nije gledala kompletnu sliku ni do sada.

Nažalost,poprilično su površni ulagači na ovim prostorima. Ali ne samo u segmentu u kojem smo sada, nego generalno kada ulažu. Bilo u nekretnine, bilo u nove trendove kao sada solari ili nešto treće.
Markodj
Posts: 159
Joined: 28 May 2021, 18:39

Re: Telekom RS

Post by Markodj »

Koji je odnos BH telekom i Mtel po broju korisnika i zaduženjima. Ako mtel vrijedi npr 1 KM, koliko vrijedi BHTelekom da li je to isto 1KM samo njihov odnos ne gledajući br akcija. Ne mora tacno, šta vi mislite
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 02 Sep 2023, 10:00 Pa realno sa solidnom dobiti za par godina mogu značajno ispeglati finansijsku strukturu.
Dioničarima bi trebalo biti u interesu da se par godina ne isplaćuje dividenda.
Mada većina dioničara i nije gledala kompletnu sliku ni do sada.

Nažalost,poprilično su površni ulagači na ovim prostorima. Ali ne samo u segmentu u kojem smo sada, nego generalno kada ulažu. Bilo u nekretnine, bilo u nove trendove kao sada solari ili nešto treće.
Da, kada ne bi i dalje ulagali u kablovske operatere na način kao dosad, da ih preplaćuju. A upravo su sada završili još jednu akviziciju. Dakle, nisu oni preskočili dividendu da bi se finansijski stabilizovali, nego da.bi mogli izvršiti još jednu akviziciju i posredno izvući još love iz firme...

https://www.blberza.com/Pages/DocView.aspx?Id=107171
Post Reply