Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 15 Aug 2023, 09:42 E moj Andelija...

Razvlače te ko praćku, a sam si kriv. Nekom se čuva 500.000 tona uglja i puna do vrha akumulacija jabnlaničkog jezera.
by brzi » 15 Aug 2023, 10:21

https://www.klix.ba/biznis/privreda/ele ... /230814062

Ovo plaća članke buduća uprava Elektroprivrede BiH, žele sebe na kraju godine prikazati kao uspješne.
Tačno tako, sam je kriv, sjećam se da smo ovdje pravili zaključke, da je potpuno logično s obzirom da zna da ide uskoro, da će na polugodištu prekinuti namještanje loših rezultata i ostvariti dobar rezultat, jer može ostati zabilježen kao onaj ko je ostvario najvišu dobiti ikada a to je jedino što se na kraju pamti, takoreći otići će s treskom. Umjesto toga toga on zabilježi minus a mogao je šta hoće, znamo svi. Mogao je imati 50 miliona plusa na polugodištu, mogao je i sto i više da je zatražio povećanje cijena, a mogao je i 150 da je izvozio. Ali nije, niti je izvozio, niti je ložio u TE onaj ugalj koji je prikupljen. I sad odlazi u zavjetrinu ili penziju kao totalni gubitnik da ga razvlače ovako lešinari, čuvajući realizaciju dobiti nekom drugom za kraj godine. I još smješnije, otvara prostor ovima iz vodovoda i kanalizacije da u drugom polugodištu ostvare najbolji rezultat ikad i hvale se tim dostignućem a da prstom nisu makli. Prosto neshvatljivo. Ali rekosmo, sam je kriv.
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

montypython wrote: 15 Aug 2023, 10:59
panzer wrote: 15 Aug 2023, 09:42 E moj Andelija...

Razvlače te ko praćku, a sam si kriv. Nekom se čuva 500.000 tona uglja i puna do vrha akumulacija jabnlaničkog jezera.
by brzi » 15 Aug 2023, 10:21

https://www.klix.ba/biznis/privreda/ele ... /230814062

Ovo plaća članke buduća uprava Elektroprivrede BiH, žele sebe na kraju godine prikazati kao uspješne.
Tačno tako, sam je kriv, sjećam se da smo ovdje pravili zaključke, da je potpuno logično s obzirom da zna da ide uskoro, da će na polugodištu prekinuti namještanje loših rezultata i ostvariti dobar rezultat, jer može ostati zabilježen kao onaj ko je ostvario najvišu dobiti ikada a to je jedino što se na kraju pamti, takoreći otići će s treskom. Umjesto toga toga on zabilježi minus a mogao je šta hoće, znamo svi. Mogao je imati 50 miliona plusa na polugodištu, mogao je i sto i više da je zatražio povećanje cijena, a mogao je i 150 da je izvozio. Ali nije, niti je izvozio, niti je ložio u TE onaj ugalj koji je prikupljen. I sad odlazi u zavjetrinu ili penziju kao totalni gubitnik da ga razvlače ovako lešinari, čuvajući realizaciju dobiti nekom drugom za kraj godine. I još smješnije, otvara prostor ovima iz vodovoda i kanalizacije da u drugom polugodištu ostvare najbolji rezultat ikad i hvale se tim dostignućem a da prstom nisu makli. Prosto neshvatljivo. Ali rekosmo, sam je kriv.
A možda je čovjek samo išao logikom šta je bolje za firmu, a ne šta je bolje za njega. Jer zašto pržiti tone uglja sada i prodavati struju po 100€ kada će sa tim istim ugljem u oktobru, novembru i decembru praviti stuju koju će prodavati po možda 3 puta skupljoj cijeni. A vodu iz Jablaničkog ne može trošiti po svojoj želji, nego koliko mu je dopušteno. Na kraju je to i bolje za dioničare, jer se gleda rezultat na kraju godine, a ne na polugodištu.

Ali možda mi prepošteni jednostavno ne možemo shvatiti da može biti i takav način razmišljanja.

P.S. A ovo za cijenu struje stanovništvu je priča koja nema veze samo sa upravom nego većim dijelom sa vlasnikom i politikom...
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne bih se složio.
Jer ako se sve prodaje terminski onda se ne priča o 100 eura nego o 350 ili 450 eura. A ako nisu dogovorili ništa onda se dobro treba zapitati šta rade i za šta su sposobni.

Isto tako, ako su spali na to da sve prodaju po spotu odnosno da mogu jedino tako onda su upropastili firmu.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Zna li neko u kojoj je fazi onaj remont kotla bloka 6.? To je bilo najavljeno mislim za april sa rokom do ljeta pa onda valjda odloženo i na kraju ne znam ni je li počelo, nisu baš transparentni. Ako je to još u toku teško će izvoziti išta s obzirom da HE do prvih kiša neće moći ići s nekom ozbiljnijoj proizvodnjom.
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

21.06. je počeo pa ćemo vidjeti hoći li izaći na 150 dana ili će biti ranije. Tuzla ima uglja da tri bloka mogu raditi 3,4,5 ali i dalje radi jedan blok.
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 15 Aug 2023, 14:47 Ne bih se složio.
Jer ako se sve prodaje terminski onda se ne priča o 100 eura nego o 350 ili 450 eura. A ako nisu dogovorili ništa onda se dobro treba zapitati šta rade i za šta su sposobni.

Isto tako, ako su spali na to da sve prodaju po spotu odnosno da mogu jedino tako onda su upropastili firmu.
Ja se ne bih usudio unaprijed prodati struju u značajnim količinama i sebi stvoriti obavezu isporuke, a da znam da mi rudari svakog momenta mogu stupiti u štrajk i obustaviti isporuke uglja (kao što su i radili zbog čega je proizvodnja ispaštala, a samim tim i izvoz), da znam političke okolnosti u zemlji i sklonost vlasnika populističkim akcijama, da znam da me smjenjuju uskoro i da će se potruditi da mi napakuju nelu aferu, itd. U tim okolnostima preuzeti obavezu za koju nisi siguran da ćeš moći ispoštovati može uraditi samo neznalica i neodgovoran čovjek.

Ali eto, doći će ovaj komunalac na čelo i sve će početi ruže da cvjetaju. Samo da vas ne iznenadi nekim aranžmanom, kao što su svojevremeno napravili sa Rudnapom Vojina Lazarevića, u kojem će dobit elektroprivrede završiti u rukama trgovca, a oni će se hvaliti kako su sanirali polugodišnji gubitak...
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pa eto išli su na siguran minus. To je bolje.

Zašto bi terminski prodao po 500-600 eura makar ih i nabavio na tržištu, kada možeš ništa ne prodati i praviti gubitak iako imaš sve uslove da proizvodiš.
slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Sad kad smo se fino pokazali sposobnim da vodimo Elektroprivredu,predlažem da bar pokušamo utjecati na to,bar koliko toliko.
Da se prijavimo na skupštinu i bar pitamo ove kandidate za Nadzorni odbor znaju li da izmjenična struja ne podrazumjeva obaveznu izmjenu NO i menadžmenta,u skladu sa željama jedva ekonomski pismenih šefova stranaka.
Ja ću otići na Skupštinu ali mi sigurno neće dati da o tome govorim,ako budem sam.Reći će da je to van dnevnog reda.
Ne bi me iznenadilo da na mene pošalju i zaštitare,kao recimo svojevremeno u FDS i BSNL.
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 15 Aug 2023, 20:39 Pa eto išli su na siguran minus. To je bolje.

Zašto bi terminski prodao po 500-600 eura makar ih i nabavio na tržištu, kada možeš ništa ne prodati i praviti gubitak iako imaš sve uslove da proizvodiš.
Stvarno ne znam da li elektroprivreda inače prodaje direktno terminski ili ne, ali u poslovnom planu su za 2022. godinu naveli izgubljenu dobit koju su mogli imati da nije bilo obustava u radu rudnika i isporukama uglja, što je značajno utjecalo na krajnji rezultat. U takvim okolnostima ni ja se ne bih "zalijetao" sa pruzimanjem obaveza za koje nisam siguran da ću moći u svakom momentu ispuniti, ali je zato obezbijedio firmi dovoljne zalihe uglja da kada cijene odu gore u zadnjem kvartalu namiri gubitak iz prve polovine godine i da se napravi fina dobit na kraju. Sad, hoće li ovaj komunalac to sve znati i završiti, pitanje je...
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

slavuj wrote: 15 Aug 2023, 21:06 Sad kad smo se fino pokazali sposobnim da vodimo Elektroprivredu,predlažem da bar pokušamo utjecati na to,bar koliko toliko.
Da se prijavimo na skupštinu i bar pitamo ove kandidate za Nadzorni odbor znaju li da izmjenična struja ne podrazumjeva obaveznu izmjenu NO i menadžmenta,u skladu sa željama jedva ekonomski pismenih šefova stranaka.
Ja ću otići na Skupštinu ali mi sigurno neće dati da o tome govorim,ako budem sam.Reći će da je to van dnevnog reda.
Ne bi me iznenadilo da na mene pošalju i zaštitare,kao recimo svojevremeno u FDS i BSNL.
Do kada se može prijaviti?
Post Reply