Vijesti iz ekonomije/privrede

Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

Sputnjik? Stvarno?
Ozbiljan covjek.
slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slavuj »

Sad mi je tek jasno zasto je Njemacka odustala od onih projekata u Dodika.Pa oni su pred bankrotom.Eto prilike da se jeftino preuzmu Siemens i druge posrnule firme.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Sabur2 wrote: 14 Aug 2023, 10:19 Sputnjik? Stvarno?
Ozbiljan covjek.
A koji dio konkretno smatraš neozbiljnim? Navedene su gomile podataka prilično lako provjerljive. Ja sam o tome govorio ima 3 godine a i ne znam ove ljude niti me zanima je li Sputnjik ili nije Sputnjik niti imam običaj da diskvalificiram činjenice samo zato jer ih izriče neko ko mi nije ideološki blizak. Istina je jedna ili je tako ili nije. Jasno se vidi samoubistvena ekonomska i energetska politika, spaljivanje svih mostova iza sebe, insistiranje na zelenoj agendi, ogromni dugovi, štampanje novca, veliki pad standarda stanovništva... Uostalom o ekstremno teškom stanju u Evropi i posebno Njemačkoj govore i svi ozbiljniji američki pa i njemački ekonomisti, samo se novosti nisu probile do nas jer smo zasljepljenmi starim predodžbama i ne vidimo ono što nam se ne uklapa u stare mitove i legende-"Njemačka je bolan, beton", "znaju oni šta rade".... BASF jeste preselio velike pogone u Kinu kao i mnoge druge velike firme, autoindustrija se gasi, pad narudžbi je veliki, mnogo firmi je bankrotiralo, troškovi su drastični. Uostalom ja sam upravo s puta od tamo i sve što me interesuje sam i lično provjerio. To nije ni nalik zemlji ni od prije 10 ak godina a kamoli 30. Vozovi kasne, ulice su sve prljavije, nezaposlenost raste, ljudi uzimaju i po dva dodatna posla osim redovnog samo da prežive i plate račune.
I ne znam zašto bi provjeren podatak na Sputnjiku bio neozbiljan a nije neozbiljno da neka zemlja stavi Bidena za predsjednika ili druga pisca dječjih priča za ministra ekonomije? A takvi su im trenutno svi. Ili npr mi smo po savjetima iz EU potpuno predali našu suverenost i na ključna mjesta u privredi i ekonomiji po njihovim savjetima postavljamo potpuno nesposobne ljude. I sad to je ozbiljno a neozbiljno je kad se takva politika prepozna i kritikuje jer se medij zove Sputnjik.
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

Prvi aksiom: Rusi lažu.

Dakle ne treba dalje ni pokušavati dobiti informaciju sa te strane jer su svjetski stučnjaci u plasiranju fabrikovanih istina.
Mislim, inače sam imao pretpostavku da naginješ tim izvorima informisanja, bez uvrede.
Antivax, lažne klimatske promjene, svjetske zavjere i tako to.
Ne znači da tu i tamo nema neko zrno istine, ali su svi ti koncepti koje si ti prihvatio smišljeni u Rusiji da potkopaju vjeru u sistem.
I to isključivo na Zapadu jer u Rusiji se sistem čuva na drugi način.

Ja dalje ne bih.
Sputnik je glasilo Ruske propagande i samo tome služi.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Poštujem tvoj izbor međutim lično volim da informacije dobijem iz raznih izvora i da ih sam filtriram na bazi dokaza i logike. Nacija rasa i sl, pripadnost bloku mi ne igra nikakvu ulogu. Detaljno pratim ogromnu kampanju koja je u toku a tiče se kompletnog finansijskog i energetskog reseta na planeti koji je već počeo. Kampanja je organizovana na Zapadu i prvenstvenu njemu i služi s tim da i Rusi vjerovatno učestvuju u predstavi gdje će svako dobiti svoj dio kolača. Primjetio sam da sticajem okolnosti i zbog samog plana većina kupljenih medija je sa zapada i da doslovno svi učestvuju u najvećoj psyop otkad postoji čovječanstvo. Neću o detaljima i konkretnim distrakcijama koje su lansirane, to ili prepoznaš ili ne. Mada čudi me tako jednostran i površan stav tipa "aksiom je-Rusi Lažu". Svi lažu sve vrijeme, samo se kratki periodi istine sa jedne ili druge strane pojavljuju u trenucima kada je to u interesu neke od strana. Istina je dakle samo slučajnost. U ovom slučaju, trenutno sve sa zapada je laž ali to nije nikakav aksiom nego trenutno stanje stvari. Pretpostavljam da se sjećaš napada na Iraq koji je baziran na navodnom posjedovanju hemijskog i nuklearnog oružja što se kasnije potvrdilo kao laž, isto je i za brojne afričke revolucije koje su sve u stvari inicirane od zapadnih tajnih službi u cilju provođenja njihovih politika. Gadafi je svrgnut i mučki ubijen samo zato jer je planirao da ne plaća naftu u dolarima nego da uvede valutu svoje zemlje sa zlatnom podlogom i time ugrozi hegemoniju petrodolara preko koga oni izvoze svoju inflaciju cijelom svijetu. Opštepoznato je, i to već i na Zapadu ne kriju, da je Nordstream uništila SAD, Biden je to čak i najavio a i kasnije su njihovi novinari (npr nagrađivani istraživački novinar Saymour Hersh) to detaljno istražili i potvrdili. Neće naravno to objaviti na CNN u. Britanci su za vrijeme rata Bashara al Assada protiv ISILa svakodnevno iz svojih dezinfomativnih centara u Londonu javljali o bombama koja padaju na škole i ubijaju djecu doslovno svaki dan. Misteriozno skoro svaki projektil ispaljen na ISIL padao je na školu. Bar prema vijestima iz Britanije. Možda zato jer su oni zajedno sa SAD i finansirali i podržavali a vjerovatno i stvorili ISIL kako bi imali stalnu baba rogu u vidu prijetnje islamskog terorizma koja bi opravdavala svaki njihovu daljnu akciju po svijetu.
Tako da slobodno nastavi vjerovati u zapadni svjetionik slobode, demokratiju i pravdu, vax i klimatske promjene (Greta, a nije ruskinja, nam ima 5 godina reče da ćemo svi biti sprženi vrućinom u roku 5 godina pa evo imamo najhladnije ljeto odavno), ja odavno ne vjerujem nikome i sve provjerim po tri puta i propustim kroz svaki mogući filter dok mi se sve ne poklopi. Prati šta će biti u Evropi sljedeću godinu, kako će se kretati njemačka ekonomija i Euro u 2024 i 2025 pa se možemo čuti ovdje da vidimo lažu li Rusi ili neko drugi. To za prognozu, a za činjenice rekoh, ovi su u emisiji pričali sat vremena sve uz gomilu provjerljivih podataka i analiza, ne znam koji je to od podataka netačan. Inače pratim bar 15-20 vrhunskih (uglavnom američkih i poneki njemački) ekonomista gdje se svi slažu oko položaja Njemačke i EU kao bezizlaznog, bez izuzetka, to je opšte poznato u tim krugovima, a emisiju Sputnjika sam linkovao jedino zato što je na našem jeziku a ljudi govore istu stvar, lako provjerljivu.
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

montypython wrote: 14 Aug 2023, 15:21 ...evo imamo najhladnije ljeto odavno...
https://kaportal.net.hr/aktualno/vijest ... zabrinuti/

https://balkans.aljazeera.net/news/worl ... okom-nivou

https://climate.copernicus.eu/july-2023 ... rds-broken

It’s official: July 2023 was the warmest month ever recorded

Kao što rekoh, ruska laž je hipnotička. Ljudi ubijeđeni da će uspjeti razlučiti istinu od fabrikata idu na te medije i prikupljaju "informacije".
I dobijemo to što dobijemo.
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sitna buranija »

Sabur2 wrote: 14 Aug 2023, 13:12 Prvi aksiom: Rusi lažu.

Dakle ne treba dalje ni pokušavati dobiti informaciju sa te strane jer su svjetski stučnjaci u plasiranju fabrikovanih istina.
Mislim, inače sam imao pretpostavku da naginješ tim izvorima informisanja, bez uvrede.
Antivax, lažne klimatske promjene, svjetske zavjere i tako to.
Ne znači da tu i tamo nema neko zrno istine, ali su svi ti koncepti koje si ti prihvatio smišljeni u Rusiji da potkopaju vjeru u sistem.
I to isključivo na Zapadu jer u Rusiji se sistem čuva na drugi način.

Ja dalje ne bih.
Sputnik je glasilo Ruske propagande i samo tome služi.

Lažu Rusi i to baš lažu. I ovo za Sputnjik i sl. je 100% tačno.

Ali lažu brate i Amerikanci i zapad. I mislim da su stručnjaci u plasiranju "fabrikovanih istina" zapravo zapadnjaci, jer upravo
su njihove laži dovedene do nivoa neprepoznatljivosti. Ove ruske je lako prepoznati, nisu oni baš vični u tome kao ovi na zapadu.

Jer i ovaj tvoj aksiom bi trebao glasiti "svi lažu", a s obzirom da glasi kako već glasi, to pokazuje da si ti žrtva ove zapadne propagande, koliko god je monty žrtva ovih teorija zavjere. A to tvoje neprepoznavanje njihove manipulacije zapravo govori ko je stručnjak propagande...
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

The European energy crisis was not solved. It was disguised thanks to a mild winter and the slowdown in coal and gas imports from China. European governments continue to place all their bets on a misguided energy transition that ignores security of supply and competitiveness and will make the EU depend on China for rare earths and metals as well as the U.S. and OPEC for commodities.
The EU accounts for less than 10% of global emissions but almost 100% of the cost. It needs to focus on competitiveness, security of supply, and respect for the environment from an industrial perspective. Ignoring the importance of making the most of nuclear, hydroelectric, gas, and all other available sources is dangerous. In China or the United States, affordability, security of supply, and competitiveness are the drivers of energy policy. In Europe, it is a misguided view of “not in my backyard” that is making the continent more dependent on others, not less.

oko EU je metnuta omca ne samo vezano za energente vec postepeno i zitarice i hrana.recimo u hr je preuzeta petrohemija proizvodjac mineralnih gnojiva,misteriozni seik zeli fotrenovu pola prehrambene industrije hr,katar potkupljuje eu zvanicnike za omogucavanje odredjenih poslova,onaj preuzima rudnike uglja i sl...kad se stegne omca, ekonomija eu bi mogla u urusavanje a sa onoliko ubacenih migranata i droge moze doci do kaosa i padova mnogih vlada..evropa bi mogla platit danak za sve one stotine godina unazad da joj se vrati kao bumerang
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

Primary elections in Argentina ... Milei winning

The Argentine Peso has fallen by over 20% against the dollar today..
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by one »

one wrote: 14 Aug 2023, 19:12 Primary elections in Argentina ... Milei winning

The Argentine Peso has fallen by over 20% against the dollar today..
Milei is a rock-singing libertarian outsider candidate, an admirer of Donald Trump and self-described anarcho-capitalist, and his primary win headed into the October general election is being widely viewed as punishment for Argentina's two main political establishment blocs - the center-left Peronist coalition and the main Together for Change conservative opposition bloc.
https://twitter.com/coinsprout/status/1 ... 5544421376
Post Reply