Elektroprivreda BIH

Trezvenjak
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Vlada FBiH podržala rudare, Husić poručio: 180 rudara ne može raditi za 800 uposlenih u Zenici
http://www.klix.ba/clanak/230727073

Haj nek je i ovaj prizno neke stvari, a uopste nemam sumnju da ce elektroprivreda donirati rudniku jos koji milion (od cega 10% novca malih dionicara) kako bi i neradnici dobili jako fine plate
Anoniman
Posts: 41
Joined: 26 Apr 2021, 05:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Anoniman »

Andelija: EPBiH ne može ispuniti nalog Vlade FBiH jer bi bilo protivzakonito, rudari najavljuju proteste u Sarajevu

Andelija drzi svoj stav,pa siguran sam da bi vec u ponedjeljak imao krivicnu prijavu.
Sitna buranija
Posts: 2300
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/ele ... /230728142

Novalić i Džindić ovako nešto nikad nisu tražili koliko se ja sjećam. A s druge strane, kada ovi idioti postave svog parmaka umjesto Andelije, i našim parama će direktno plaćati tuđi nerad.

Ali neka promjena... samo neka ide Andelija, tada će se svi problemi riješiti... Ma pravićemo mi Andeliju od blata...
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Ovo što su napisali ovi iz JP Elektroprivreda trebala bi usvojiti Vlada FBiH kao svoj stav.
Ovako bi se zapravo trebali ponašati menadžmenti svih društava u većinskom vlasništvu Vlade.
Nikšić i njegpva garnitura i ne može o svemu ovome nešto znati.Nikada u glavnom nisu zaradjivali nego dobijali plaću od nekoga.I to je najveći problem u našoj vlasti.Zbog toga medju njima može biti i onaj pametnjaković što je izjavio da javna preduzeća nisu osnovana da prave profit,nego da pružaju usluge gradjanima.
Niko nikada nije pitao Nikšića osjeća li se odgovornim za ono što je uradio Hasan A.P.Čelam,jer on mu je omogućio doživotni,odnosno dozatvorski mandat.
Nisu ga pitali ni za situaciju u Bosnalijeku,kojoj je kumovao omogučavajući prijatelju Uzunoviću da upravlja društvom sa samo 20 procenata vlasništva dionica.
Po ko zna koji put ponavljam da je Nikšić do kraja mandata odbijao da predloži kandidate za NO Bosnalijeka u ime Vladinog kapitala.I samo to bi trebalo biti dovoljo da taj čovjek ne smije biti ni državni službenik a kamo li premijer .
Neko će morati na kraju da rasčisti sa ovim sindikalnim siledjijama.
Evo šta su uradil u Feroelektru,recimo.Rasprodalisu skoro sve ,pod nosom svih dosadačnjih premijera,da bi isplačivali plaće grupi neradnika koji ih tamo dobijaju,a da nakon rata nisu nikada zaradili niti marke.
Dobro uigrana ekipa svesrdno pomaže u pljački ovog grada i ove zemlje.A to premijeri ,poput Novalića i Nikšića,niti shvaćaju,niti razumiju.Važno je da se očuva vlast.Pa šta košta ,nije važno.Na sve te pljačkaše oni gledaju samo kao na glasače.
P.S
Ovo sam napisao potpuno svjestan činjenice da H.Č.neće dobiti dividendu iz Bosnalijeka prije Nove godine.
Miner
Posts: 56
Joined: 17 Oct 2022, 15:07

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Miner »

Objavljen izvjestaj o poslovanju 1-6mj./2023
"Ukupno ostvareni prihodi iznose 593,25 mil. KM. Ukupni rashodi su 617,73 mil. KM. Ostvareni rezultat poslovanja za period I-VI 2023. godine je gubitak u iznosu 24,48 mil. KM. Poslovni prihodi smanjeni su za 7,8 % u odnosu na isti period prethodne godine, dok su u istom periodu poslovni rashodi povećani za 12,2 %.
Smanjenje prihoda je pretežno vezano za pad cijena prodaje električne energije kroz djelatnost trgovine i tržišno snabdjevanje. Realizovane količine za tržišnu prodaju i prodaju u okviru vezane trgovine su daleko ispod planiranih."

Ovo ti je kao u fudbalu kad sa gol linije promasis zicer. Da li je ovaj rezultat tihi strajk SDA kadrova zbog izgubljenih izbora.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Troškovi energije i sirovina sa 202 na 225 miliona iako su spalili milion tona uglja manje nego prošle godine. Po kojoj cijeni se sad plaća ugalj ?
Dakle prošle godine uz otpis od 60 miliona imali pozitivnu nulu, sad minus 24 muliona.
Dakle uz 200 GWh više u HE i manje potrošenih milion tona uglja 85 miliona KM lošije poslovanje.

Ja ne vjerujem da ovo do kraja godine može preći u plus a pogotovo ne onaj obećani od 100 miliona.

Avansi opet rastu sa 9 na 31 milion. Dakle ponovo se daje novac rudnicima koji će se za godinu otpisati.
Jedino pozitivni rast vrijednosti zaliha i sirovina sa 66 na 128 miliona KM
Last edited by brzi on 31 Jul 2023, 11:11, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 12395
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Mutan je cijeli izvještaj. Gubitak Ok ali sve ostalo mi se ne uklapa.
Sitna buranija
Posts: 2300
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

brzi wrote: 31 Jul 2023, 11:05 Troškovi energije i sirovina sa 202 na 225 miliona iako su spalili milion tona uglja manje nego prošle godine. Po kojoj cijeni se sad plaća ugalj ?
Dakle prošle godine uz otpis od 60 miliona imali pozitivnu nulu, sad minus 24 muliona.
Dakle uz 200 GWh više u HE i manje potrošenih milion tona uglja 85 miliona KM lošije poslovanje.

Ja ne vjerujem da ovo do kraja godine može preći u plus a pogotovo ne onaj obećani od 100 miliona.

Avansi opet rastu sa 9 na 31 milion. Dakle ponovo se daje novac rudnicima koji će se za godinu otpisati.
Jedino pozitivni rast vrijednosti zaliha i sirovina sa 66 na 128 miliona KM
Avansi veći za 22 mio KM, a zalihe za 62 mio KM, dok su s druge strane novčana sredstva manja za 90 mio KM.

Troškovi plata i naknada radnicima veći oko 8 mio KM, amortizacije oko 6 mio KM. Nabavna vrijednost prodate robe veća oko 20 mio KM, a troškovi sirovina i materijala veći za oko 23 mio KM. Uz sve to ukupni prihod manji za oko 50 mio KM. Doduše, sada nije bilo nekih velikih otpisa i troškova rezervisanja...

Gubitak iz redovnog poslovanja...
panzer
Posts: 12395
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ja bih ovog Andeliju smijenio. Napravio je veliki gubitak. Sad će ovo građani iskihati, moraće se dizati cijena struje.
Post Reply