Elektroprivreda BIH

veliki dedo
Posts: 132
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

Sitna buranija wrote: 21 Jul 2023, 14:00 Evo daću ti punomoć da me zastupaš na skupštini sa tim prijedlogom :)
Daću i ja 8-)
panzer
Posts: 12397
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Opet se vraćamo na neku raniju diskusiju.

Prošlu skupštinu sam uzeo slobodan dan u firmi ( iako mi je problematično) da bih prisustvovao jer mi je cilj bio saznati stanje tj poslovanje u ovoj godini.

Svako svakome može dati punomoć ali to ništa ne mijenja. Pored svog udjela svako od nas može preuzeti bilo čiji da zastupa. Može predstavljati sve slobodne dionice i opet ima isti utica po pitanju glasanja.

U konačnici to je samo jedan čovjek.

Ima onih fikusa notara- advokata što ko fol predstavljaju udjele. Oni se ne računaju ni u šta. I uvijek dođe jedan dioničar koji bude " negativac" jer traži odgovore na neka pitanja.

Zašto nikad ne bude 10-15 nezavisnih dioničara koji znaju smisleno zahtijevati neke inicijative i postavljati pitanja?

Opet bih otišao na skupštinu i pitao Kruške i Kasere ili onog iz gradačačkog komunalca je li ih stid biti u NO a da znaju da su prije njih u tom istom NO bili ljudi koji su doktori nauka.

I pitati onu gospođu što predstavlja vladu je li je sramota što od države prave cirkus.

Ali ne isplati mi se uzimati slobodan dan na poslu samo radi toga
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Dobra su ti ova pitanja za novi NO i menadžment.
Pošto ja ne moram uzimati slobodan dan,otići ću na skupštinu i doslovno ih baš to pitati.I ne samo to.
Ovi ništa i ne znaju i nemaju nikakvog obzira,pa se ne treba ustručavati u razgovoru s njima.
Sve što čovjeku padne na pamet,treba im otvoreno i vrlo grubo,reći.
Ovi prije njih nisu bili nekakvi znalci,a za ove što su došli su zapravo akademici.
Nikako mi nije jasno šta je to što još uvijek u ppriličnom broju,okuplja SDPovce oko Nikšića.
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

U BiH
https://www.klix.ba/vijesti/bih/bih-ne- ... /230721110

U KINI
Kinesko oslanjanje na proizvodnju električne energije na ugalj povećalo se tokom prve polovine 2023. jer je nastavak suše ozbiljno smanjio hidroelektričnu energiju u južnim provincijama. Ukupna proizvodnja iz svih izvora porasla je za +205 milijardi kilovat-sati (kWh) u prvih šest mjeseci 2023. u poređenju sa istim periodom u julu 2023.

Domaća proizvodnja uglja porasla je za +107 miliona tona (+5%) između januara i juna u poređenju sa istim periodom 2022.

U isto vrijeme, uvoz uglja je također porastao za +107 miliona tona (+92%) jer su proizvođači električne energije i čeličani izgradili zalihe.
U prvoj polovini godine, vjetroelektrane i solarne farme su po prvi put proizvele više električne energije (560 milijardi kWh) nego brane hidroelektrana u zemlji (450 milijardi kWh).

Kineska energetska tranzicija je stvarna i brzo se odvija.... Ali proizvodnja i proizvodnja na ugalj će se i dalje vjerovatno povećavati barem u narednih nekoliko godina zbog naslijeđenog oslanjanja zemlje na jedinice na ugalj i potrebe za brzim rastom opterećenja.
Dejan118
Posts: 430
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

slavuj wrote: 22 Jul 2023, 12:00 Dobra su ti ova pitanja za novi NO i menadžment.
Pošto ja ne moram uzimati slobodan dan,otići ću na skupštinu i doslovno ih baš to pitati.I ne samo to.
Ovi ništa i ne znaju i nemaju nikakvog obzira,pa se ne treba ustručavati u razgovoru s njima.
Sve što čovjeku padne na pamet,treba im otvoreno i vrlo grubo,reći.
Ovi prije njih nisu bili nekakvi znalci,a za ove što su došli su zapravo akademici.
Nikako mi nije jasno šta je to što još uvijek u ppriličnom broju,okuplja SDPovce oko Nikšića.
Treba im postaviti osnovna strucna pitanja iz oblasti trzista elektricnom energijom i izblamiratih koliko neznaju osnovne stvari.
panzer
Posts: 12397
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Samo je dovoljno da se pojavi 5-6 nezavisnih dioničara. Jer ako gospođa koja predstavlja vladu bude imala veći pritisak , ona će dešavanja prenijeti Nikšiću. Možda mu dođe u glavu da ipak treba sačuvati dignitet najveće i strateške firme u državi.
I da mu ne padne na pamet ideja da je hvata u slobodnom padu

U istom fonu bi trebao pričati i predstavnik Jadran kapitala. Od traženja nerealnih zahtjeva nema ništa.
Sitna buranija
Posts: 2300
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Ja mislim da je to njemu prvo na pameti "da ipak treba sačuvati dignitet najveće i strateške firme u državi. I da mu ne padne na pamet ideja da je hvata u slobodnom padu."
Zato ovako i kadrovira. A tek gospođa iz vlade, ona će se baš nasikirati.

Naravno, i ja smatram da treba otići i reći im neke stvari, čisto da ostane zabilježeno, ali ne treba imati prevelika očekivanja...
panzer
Posts: 12397
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne treba imati nikakva očekivanja.

Ali sve je bolje nego biti pasivan.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ako bude odgovarao datum i ja ću ići.
Ja bi ih rado podsjetio na 2. Član Zakona o privrednim društvima koji kaže:
" Društvo je pravno lice koje samostalno obavlja djelatnost proizvodnje i prodaje proizvoda i pružanja usluga na tržištu radi sticanja dobiti."
I na Zakon od donacijama.
Pitao bi ih do kada se planiraju kršiti ova dva zakona.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ništa nije slučajno pa ni ovaj članak na klixu, zanimljivog naslova. Rijetkost je da oni napišu nešto istinito jer su praktično kućno glasilo agende. Tu se formira javno mnijene, puštaju probni baloni, pumpa neka politika ("smrtonosna bolest", nevidljivi neprijatelj, spasonosni lijek, klimatske promjene, obnovljivi izvori...) i onda kad se desi rijedak slučaj da napišu istinu treba se zapitati zašto. Znajući da agendi ova cijena struje sada u nas jeste preniska, rekao bih, a možda se varam, da je ovo lagana priprema za poskupljenje. U svakom zlu i neko dobro.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/ele ... /230711166
Post Reply