Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

U junu proizvedeno cca 390 GWh, izvoz oko 32 GWh, Termoelektrane u prvom polugodištu proizvele rekordno niskih 1698 GWh, proteklih godina je to bilo uglavnom između 2250 i 2400 GWh. HE proizvele 933 GWh što je dosta dobro, oko 280 GWh više nego u prošloj godini.
Elektroprivreda RS-a izvezla još 180 GWh. Trebali bi imati rekordno polugodište. Proizvodnja Elektroprivrede BiH u prvih 6 mjeseci oko 2700 GWh a Elektroprivrede RS-a preko 3.000 GWh, od toga 1700 GWh u HE.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

EPHzHB preko 50 GWh izvoza . Očekujem žestoku dobit na polugodištu. ERS svakako ne objavljuje dobit ali ovi će objaviti.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

HE na Neretvi vrlo solidno cca 180% u odnosu na jun prošle godine. To je jeftinija energija pa bi moglo malo smanjiti gubitak zbog niske cijene na domaćem tržištu. TE slabašnih 80ak %. Međutim depoi su kako sam shvatio puni što bi značilo da su taj ugalj platili a nisu ga potrošili što bi opet objasnilo onu priču o minusu u prvom polugodištu. Ali bi to istovremeno značilo da u drugom polugodištu rade sa "besplatnim" tj već ranije plaćenim ugljem i još uz izvoz i značajno višu cijenu struje. Odnosno mogli bi imati puno veće prihode i istovremeno značajno niže rashode (za ugalj). Tako mi bar izgleda.
brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Nema besplatnog uglja,.. ugalj jeste plaćen ali se u finansijski uvrstava pod zalihe.
Najbolji pokazatelj kako zalihe sirovina i gotovih proizvoda mogu utjecati na finansijski izvjestaj su dobit Arcelor Mittala u 2021. od 200 miliona i 2022. samo 41 milion. Kada je rasla trzišna cijena uglja, rude i čelika oni su uvećali vrijednost zaliha i tako vjerovatno ostvarili i do 100 miliona dodatne dobiti, a u 2022. kada su pale cijene onda su imali gubitak na zalihama od 50 ili 60 miliona KM.
Realna dobit je vjerovatno obadvije godine bila oko 100 miliona.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Samo da vidim jesam li dobro razumio. U prvom polugodištu su kupili ugalj i napunili depoe značajno. Realno su imali taj trošak. Nisu međutim značajno proizvodili struju iz njega i imali odgovarajući prihod. Logično je onda da bi mogli biti i u minusu prvo polugodište. E sad, u drugom polugodištu proizvodiće intenzivnije struju u TE ali većinom iz onog uglja koji su već platili u prvom. A ugalj će kupovati i trošiti taj novi manje nego u prvom polugodištu jer su depoi puni. Ako jesu. U tom smislu mislim "besplatan ugalj", gledajući samo 2 polugodište za sebe. Odnosno ima uslova da poslovanje na godišnjem nivou bude bolje nego u prvom polugodištu ako sve drugo ostane isto. Nisam računovođa, možda griješim, ali izgleda mi logično.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pa svi prihodi od viškova se i planiraju u drugom polugodištu. Konačni bilans se planira i ostvaruje na nivou godine. To što će biti na polugodištu nije značajno relevantno jer se samo broji krajnji rezultat.

Jeste da je nekoj normalnijoj situaciji sada trebalo pričati o polugodišnjoj dobiti od bar 200 miliona KM ali šta je tu je. Godišnji rezultat od 115 miliona KM ostaje ono što očekujemo.
brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython wrote: 11 Jul 2023, 12:12 Samo da vidim jesam li dobro razumio. U prvom polugodištu su kupili ugalj i napunili depoe značajno. Realno su imali taj trošak. Nisu međutim značajno proizvodili struju iz njega i imali odgovarajući prihod. Logično je onda da bi mogli biti i u minusu prvo polugodište. E sad, u drugom polugodištu proizvodiće intenzivnije struju u TE ali većinom iz onog uglja koji su već platili u prvom. A ugalj će kupovati i trošiti taj novi manje nego u prvom polugodištu jer su depoi puni. Ako jesu. U tom smislu mislim "besplatan ugalj", gledajući samo 2 polugodište za sebe. Odnosno ima uslova da poslovanje na godišnjem nivou bude bolje nego u prvom polugodištu ako sve drugo ostane isto. Nisam računovođa, možda griješim, ali izgleda mi logično.
Kupio si 2 miliona tona a potrošio 1,5 miliona tona u prvom polugodistu. Taj nepotroseni ugalj ne utječe na dobit osim ako trzisna cijena raste ili pada. On se knjizi na zalihe.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nešto su poremetili ove izvještaje na NOSu. Ne mogu se otvoriti. Interesovalo me da li su ostale elektroprivrede imale potrošnju od direktnih potrošača. U maju je jedino EPBIH imala direktne potrošače a ne znam kako je u junu bilo.
brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

panzer wrote: 12 Jul 2023, 11:41 Nešto su poremetili ove izvještaje na NOSu. Ne mogu se otvoriti. Interesovalo me da li su ostale elektroprivrede imale potrošnju od direktnih potrošača. U maju je jedino EPBIH imala direktne potrošače a ne znam kako je u junu bilo.
Direktni potrošači u junu, EPBiH 31.985 MWh, EPRS-a 285 MWh i EPHZHB 3.130 MWh.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nije mi jasno da li je ERS prebacila obračun direktnih potrošača ne neke druge evidencije ili nemaju nikako te kategorije.
Post Reply