Elektroprivreda BIH

one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

montypython wrote: 16 May 2023, 09:43
beka26 wrote: 16 May 2023, 09:11 Imaju 420 000 dionica i s ovom likvidnošću mogu da obore cijenu na nulu, ako hoće. Ovo sam primjetio i na drugim emitentima da se cijena nerealno i nelogično obara. OVO NIJE SLUČAJNO!!A ni zelena propaganda nije slučajna. Iza svega se krije krupan cilj, jer su spremni da privremeno gube novac i dionice samo da obore cijenu..
Navala na naše resurse. I sve druge resurse širom planete, tamo gdje su preostali. Prvo EU pljuje na fosilna goriva (koja su sami upravo potrošili), pa onda zeleni NVO i Energetska Zajednica pokušavaju da ogade EPBiH pričom o neodrživosti, velikim porezima na CO2 koje slijede, klimatskim promjenama, druga ekipa prodaje dionice na silu po apsurdnim cijenama, direktor stalno otpisuje ne bi li dobit od 100 miliona fiktivno prikazao kao pozitivnu nulu, proizvod prodaje ispod cijene, ne izvozi kad može po visokim cijenama, rudari "slučajno" manje proizvode, strani ambasadori stalno organizuju energetske konferencije po Neumima iako im to nije u opisu radnog mjesta...
I onda se, za godinu dvije, opet slučajno, pojavi kupac sa velikodušnom ponudom za EP BiH a možda i rudnike u paketu, koji će sa tim bolje upravljati. I onda će, vidi čuda sve proraditi, profit biti 500 miliona, nestaće zelene agende i pritiska, pojaviće se novi naučni radovi koji će otkriti da nema nikakvog globalnog zatopljenja a da je CO2 ustvari povoljan za prirodu. Srećom Vlada ne može prodati naše dionice a novi vlasnik će ih htjeti itekako, tako da možda u tom slučaju prođemo bolje nego da ovo sad radi. Znam, znam, ja sam teoretičar zavjere.
princip moze bit jednostavan.pumpas zlato ko bitcoin a obaras markete kamatama i neredima i jednog dana poklopis sve resurse koji ti nedostaju.recimo fed sad moze podignuti cijenu zlata sa sadasnjih zvanicnih 40 dolara po unci na trzisnu sto je razlika 2000 dolara po unci i imati dodatnih 800 milijardi u budjetu,mada je to samo polovina koja mu fali,ali tako su vec dvaput radili u proslosti..sve su to jeftini ulicni trikovi razradjeni na globalnom nivou prevara.
beka26
Posts: 914
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Bit ce uskoro i po 10 KM.. :mrgreen:
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 16 May 2023, 10:34 Za sad izgleda da će dobro izbalansirati visinu jablaničkog i maksimalno proizvoditi u narednim danima samo iz hidroelektrana. 600 MW je sasvim dovoljno i za vlastiti konzum i za izvoz. A obzirom da kamioni sa ugljem i dalje pristižu a termoelektrane rade na tehničkom minimumu onda je dobar razvoj situacije.
Nadam se da su ovi kamioni s ugljem od rudnika a ne da je ugalj sa vanjskog tržišta kupljen po ko zna kakvim cijenama. Ako da, a s obzirom da će HE uz ovako dobru hidrološku situaciju moći raditi vjerovatno do duboko u jun, onda bi slijedilo da bi za drugo polugodište napokon bilo uglja dovoljno za ozbiljniji rad TE. Ako se hoće.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Mislio sam na kamione iz Stanara. Kupovna cijena se zna, nije skrivena. I sasvim je u redu za tržište.
Opet praktičnije nego čekati političare u rudnicima koncerna da iskopaju nešto.

I trebalo bi da imaju preduslove za planirano drugo polugodište. Da se konačno zvanično pokaže dobit koja prebacuje 100 miliona KM

Što se tiče trgovine dionicama ovih dana izgleda mi kao izvlačenje sa skrbnika. A i to je dobar znak.
Dejan118
Posts: 429
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

beka26 wrote: 16 May 2023, 11:09 Bit ce uskoro i po 10 KM.. :mrgreen:

Ima nas dosta koji je cekamo na 10
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pa bila je već cijena 10, ko je želio da kupi mogao je. Mislim da je bila i 9,5. Ako nešto vrijedi 100 a ne kupi se na rasprodaji po 13% teško da će i po 10%. Jer realno gledajući nije to neka razlika. Na stranu što su šanse da ikad više bude 10 male. Ili, kad bi primijenili neku vrstu cost benefit analize išlo bi ovako:
Dionica je knjigovodstveno 100 i realno i vrijedi bar toliko, dakle trebala bi da bez problema dobaci do npr 50 (pola od realnog) čim se završi forsirana prodaja koja nema veze s tržištem. Onaj koji kupuje zna tu vrijednost i zato kupuje. OK. Da li mu se isplati da dok je na 13 čeka da padne na 10? Vjerovatnoća da će rasti je velika a potencijalni rast je 37 KM (sa 13 na 50). Mada može biti i mnogo veći. Vjerovatnoća da će pasti na 10 je mala a zarada od takvog neizvjesnog čekanja je svega 3 KM. Dakle vrlo mala zarada uz veliku vjerovatnoću da se neće ni dočekati i da će se izgubiti velika zarada. Dakle ništa ne tvrdim niti koga odgovaram, samo pričam o logici i vjerovatnoći. Kad je nešto vještački formirano kao ova sad cijena ko sam ja da tvrdim da ne može još vještačkije npr 10 ili 5 ili 1. Samo je pitanje cost benefita i vjerovatnoće da se to dočeka.
brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Cak je i knjigovodstvena nerealna.
Nema revalorizacije. Nije ukljucena inflacija.
Da bi danas izgradio tri HE ukupne snage 500 MW treba ti 2 milijarde KM. A cijela Elektroprivreda BiH sa svom mrežom i infrastrukturom knjigovostveno vrijedi toliko.
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

brzi wrote: 16 May 2023, 23:01 Cak je i knjigovodstvena nerealna.
Nema revalorizacije. Nije ukljucena inflacija.
Da bi danas izgradio tri HE ukupne snage 500 MW treba ti 2 milijarde KM. A cijela Elektroprivreda BiH sa svom mrežom i infrastrukturom knjigovostveno vrijedi toliko.
Mislim da je 3 milijarde ipak. Ali poenta je jasna.

Nesto sto vrijedi bar 3 milijarde, proizvodi esencijalnu robu koja pokrece svijet, bez konkurencije, treba da moze da pravi bar 5% svoje vrijednosti kao čisti profit.
brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Jeste 3 sa rudnicima a 2,3 milijarde bez rudnika.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Za ova 4 dana imaće preko 100 GWh izvoza. Najmanjom proizvodnjom iz TE.
Ali obzirom da je cijena pala izvoz će biti oko 100 miliona KM.
Post Reply