Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Po svemu sudeći vrijeme je da uprava pakuje kofere. Držali su vodu do sad ali za nešto više izgleda nemaju kapacitet.
Dosta su svima išli niz dlaku.
brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

A nije iskljuceno da za dva dana budemo imali prelijevanje akumulacija.
Kise su bile najavljene jos prije 7 dana ali se nivo Jablanickog nije spustio u proteklih nekoliko dana nego je bio u blagom porastu.
Ako niz Neretvu odu milioni neiskoristeni onda je krajnje vrijeme i letargicna uprava da ide.
Pa samo na oscilacijama cijene su mogli zaraditi 100 miliona maraka.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ovo se sve mogu složiti. Kakvi god da su ovi novi, stari su svoje šanse prokockali i treba neko novi da proba. Em jesu letargični em to popuštanje na svakom koraku. Rudarima daj meksimalne plate da se ne ljute, populaciji prodaju stuju ispod cijene, EU i tzv Energetskoj Zajednici sade biomasu na rudnicima i planiraju solare, svakom niz dlaku na štetu vlastite firme. Dosta više. Možda se potrefi pa političari (ako se ove spodobe mogu tako zvati) izaberu za direktora nekog sposobnijeg nego su oni sami, ne znam npr je li Jerlagić još u igri. A za prelijavanje akumulacija, ni meni to ne izgleda daleko a stvarno je potreban visoki nivo nesposobnosti da se to dogodi. Akumulacija je bila skoro puna i pred ovu kišu, vidjelo se tada da ide 200 mm padavina u sljedećih nekoliko dana, moralo se značajno isprazniti prije toga. To ja onako amaterski zaključujem. Sad gledam prognozu i pored velikih količina koje su pale dosad, (ja vjerujem bar 80-100 mm kako gdje) i već visokih vodostaja i ponegdje prelijevanja, u predviđanjima je još nevjerovatnih 200 mm u sljedećih 4-5 dana. Nadam se da griješe jer to bi stvarno bio potop. U svakom slučaju imaće HE da rade do kraja prvog polugodišta. Dakle ne znam kad je hidrološki bila bolja situacija, svi elementi za visoku dobit u prvom polugodištu su tu i samo golema nesposobnost (ili namjerno djelovanje) može dovesti do drugačijeg rezultata.
indikator
Posts: 214
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

Image

Nije bas vrhunski odradjeno :mrgreen:
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sad mi je jasnije sa tim rashladnim bazenima.
Trenutno ,Tuzla samo blok 6 u pogonu a i to je pitanje sa kojom snagom.
Ipak izvoz iz BIH sada oko 19h preko 1000 MW.
Valjda će ovaj kišni period EPBIH dati rezultat od bar par desetina miliona KM na polugodištu. Ovo im je spas u zadnji čas.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Bilo bi super da nas ovi koji imaju pristup informacijama (bilo preko tog livestreama na moja tv ili drugačije) ili su lokalni pa znaju, povremeno obavijeste šta radi a šta ne od blokova u Tz i Kaknju jer očito EPBiH nema taj običaj. Nemaju valjda dovoljno zaposlenih da bi neko upisao rade li punom snagom ili s pola. Najave remont nečega pa odgode i niko ne zna jesu li ili nisu odgodili ili za kad su. Ili I bez remonta blok ne radi iz ovog ili onog razloga. ("Nema" uglja ili naredili strani ambasadori i Ursula da se "štiti" klima dok oni ne preuzmu). Gledam maloprije na electricity maps i ne slaže mi se, tamo piše da se trenutno proizvodi 580 MW u TE I cca 1000 MW u HE uz zanemarivo ostalog dok na NOS BiH stoji da je proizvodnja trenutno skoro 2400 MW, uz izvoz čak 1100 MW. Ili ja nešto gledam pogrešno. Reklo bi se da se prilagođavaju onoj krivoj sa HUPEX i da povećavaju proizvodnju kad je cijena viša u toku dana. Nagađam. Sutra su cijene značajno više nego danas pošto je radni dan pa vidjećemo hoće li u peakovima cijene "proraditi" i koji dodatni blok TE.
brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sjebasmo se mi sa analizama a oni na kraju sjednu i lupaju brojke i otpise.
U 2020. otpis 60 miliona u 2021. godini 70 miliona i 2022. još 95 miliona.
Dakle 225 miliona ukupno.
Ne znam zasto TE ne proizvode vise. Mislim da je interes za ugalj opao,.. da Srbija ne izvozi kolicine koje je izvozila.
I Stanari su u posljednja 2 mjeseca radili pod ručnom, po 150 GWh.
U svakom slucaju HE bi trebale proizvesti 950 do 1000 GWh u prvih 6 mjeseci sto je 300 do 350 GWh vise nego prosle godine i najvise od 2013. god.
Ta proizvodnja pokriva potrebe domaćinstava a TE privredu po cijeni koja je 20% veća nego u prosloj godini.
Bez obzira koliko se izveze i proizvede u TE, polugodiste ne bi trebalo biti losije od proslogodišnjeg.
Mislim na onu brojku dobit redovne aktivnosti,.. koja je iznosila 80 miliona.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pa hajde da vidimo šta će uraditi uprava koja je za nekoliko godina svog mandata imala sveukupno 30 miliona KM zvanične dobiti a ovo preostalo polugodište realno mogu biti ispod toga.

Pa onaj ko ih bude smjenjivao nema nikakav problem da kaže da nisu imali rezultate a nisu ni riješili onaj i dalje gorući problem.
I niko u upravi neće imati kontraargument. Moći će samo šutiti ko i do sad.
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

panzer wrote: 13 May 2023, 20:00 Čini mi se da već nekoliko godina nije bio ovako kišan maj mjesec tako da će ga iskoristiti kroz hidroelektrane
I dalje Bosna teče u Crno more bez ikakve koristi...
A nikad rijeci Bosni nije falilo vode, pa 15 MW nek je centrala, uhar je.
brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/padavin ... /230515042
Nivo Neretve u Mostaru stigao do 8 metara. Sve su HE a maximumu.
Padavine do kraja maja. Sutra i prekosutra obilnije. Bit će izgleda nemoguće izbjeći prelijevanje, čak i da se proizvodnja posljednjih desetak dana povećala do maximuma opet bi izgleda došlo do prelijevanja. Godine 2013. je u prvih 6 mjeseci proizvedeno čak 1250 GWh i opet je prelijevalo Ramsko a mislim i Jablaničko. Dođe takva godina.
Samo da ne bude štete i plavljenja objekata.
Post Reply