Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Jucer citam kako su u Njemačkoj ljudi koji imaju vlastite kuće zabrinuti zbog pritiska da grijanje sa fosilnih goriva pa i plina prebace na toplotne pumpe.
Trebaju izdvojiti 50 do 100 hiljada eura, ne pia niko kako.
Navodno će im država dio investicije refundirati.
Ali ne vidim da iko racuna kolika će potrošnja struje biti ako se svi griju na toplotne pumpe i voze elektricna vozila.
Bez nuklearnih elektrana sistem neće moći funkcionisati.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Njemačka plaća visoku cijenu za, svoju zelenu histeriju. Samo u 2022 platili su cca 440 milijardi eura da nadoknade štete zbog nedostatka energije zbog uvoza skupog LNG gasa, direktnog uvoza struje i drastično povišenih cijena struje zbog suludih odluka. Ekonomija im je u haosu, hemijski divovi poput BASFa sele kompletnu proizvodnju u inostranstvo (Kina, SAD) zbog enormnih cijena energije. Zatvaraju se čeličane i željezare iz istog razloga. Autoindustrija je ugrožena i s njom milioni radnih mjesta. A ni ove toplotne pumpe nisu sve što se nameće građanima. Imaju propise i za utopljavanje stanova i obavezne energetske iskaznice kojima nameću nove troškove vlasnicima stanova zbog kojih ih ovi masovno prodaju jer uz ovo i obavezu toplotnih pumpi je finansijski neodrživo. Da ne pominjem da je cijena struje dalje porasla (mislim da je sad jedno 5-6 x viša nego kod nas) a da zbog silnih troškova da kompenzira energetske probleme država mora štampati pare što proizvodi novu inflaciju itd. Centralna banka diže kamatne stope pa oni koji imaju dugoročne kredite za stan s promjenjivom stopom ne mogu plaćati sve veću ratu. Građani masovno rade i po 2 posla samo da bi platili osnovne troškove, svugdje se traže tzv neben jobovi I mini jobovi. Ukinuli su grijanje hodnika u javnim zgradama, preporučili grijanje u stanovima do max 19 stepeni... Mnogo se teže živi, štrajkovi su učestali (jedan veliki je sutra), desetine hiljada malih biznisa je propalo.. Njemačka je sama sebe uništila zelenom agendom. Otpor je sve veći, bude se iz sna ali mislim da je kasno, privreda je slomljena, ide talas nezaposlenosti....
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Znam da će neki opet reći da je teorija zavjere ali reći ću svoje lično mišljenje a to je da sve ovo nije slučajna posljedica nekakvih suludih odluka nekompetentnih ljudi nego je enormno skupa energija i deindustrijalizacija najrazvijenijih zemalja Evrope u stvari CILJ. Treba samo pogledati CV većine ministara i političara tamo (ne samo Zelenih) i vidjeti da su to ljudi WEF ili su s njim povezani na razne načine.ono što se ja bojim je da ovo isto sad pokušavaju nametnuti nama. Što je prilično vidljivo, da ne kažem očigledno.
Sitna buranija
Posts: 2296
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

montypython wrote: 13 May 2023, 08:33 Njemačka plaća visoku cijenu za, svoju zelenu histeriju. Samo u 2022 platili su cca 440 milijardi eura da nadoknade štete zbog nedostatka energije zbog uvoza skupog LNG gasa, direktnog uvoza struje i drastično povišenih cijena struje zbog suludih odluka. Ekonomija im je u haosu, hemijski divovi poput BASFa sele kompletnu proizvodnju u inostranstvo (Kina, SAD) zbog enormnih cijena energije. Zatvaraju se čeličane i željezare iz istog razloga. Autoindustrija je ugrožena i s njom milioni radnih mjesta. A ni ove toplotne pumpe nisu sve što se nameće građanima. Imaju propise i za utopljavanje stanova i obavezne energetske iskaznice kojima nameću nove troškove vlasnicima stanova zbog kojih ih ovi masovno prodaju jer uz ovo i obavezu toplotnih pumpi je finansijski neodrživo. Da ne pominjem da je cijena struje dalje porasla (mislim da je sad jedno 5-6 x viša nego kod nas) a da zbog silnih troškova da kompenzira energetske probleme država mora štampati pare što proizvodi novu inflaciju itd. Centralna banka diže kamatne stope pa oni koji imaju dugoročne kredite za stan s promjenjivom stopom ne mogu plaćati sve veću ratu. Građani masovno rade i po 2 posla samo da bi platili osnovne troškove, svugdje se traže tzv neben jobovi I mini jobovi. Ukinuli su grijanje hodnika u javnim zgradama, preporučili grijanje u stanovima do max 19 stepeni... Mnogo se teže živi, štrajkovi su učestali (jedan veliki je sutra), desetine hiljada malih biznisa je propalo.. Njemačka je sama sebe uništila zelenom agendom. Otpor je sve veći, bude se iz sna ali mislim da je kasno, privreda je slomljena, ide talas nezaposlenosti....
Nema, gladni radnici tumaraju ulicama. A ove naše budale iz ovakvog rahatluka odlaze gore da se zlopate i preživljavaju. :roll:

Ne kažem da im ne trpi ekonomija zbog zelene agende i visokih cijena energenata, da ne štampaju novac zbog subvencija i time potiču inflaciju, ali ne treba sad ni pretjerivati u veličini tog pritiska. Trpe oni toliko da ne mogu ostvariti onaj rast na koji su navikli. Ali, problem je što i druge pritišću da i oni trpe ali više nego što ti drugi mogu, i iako ti drugi to baš i ne žele.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

U odnosu na prošlogodišnji maj mjesec, ovaj će biti daleko jači sa proizvodnjom iz hidroelektrana. To će im svima biti važno radi prodaje na domaćem tržištu.
indikator
Posts: 214
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

Ako neko ima Moja tv, na kanalu 812, moze se vidjeti TE Kakanj, i koji blokovi rade. Trenutno radi samo blok 7, a kad radi jos neki blok vidi se jos rashladnih tornjeva koji rade.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ako se to mogne slikovito prikazati preko google maps slike. Pošto TE Kakanj izgleda kao cjelina iako ima više blokova.
brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Trenutno sve TE u BiH proizvode ispod 600 MW.
Valjda će ove kiše i proizvodnja u HE znatno veća od planirane omogućiti da se stvore zalihe uglja za ljetni period. Ako nema značajnijeg izvoza da bar ne bude uvoza.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Čini mi se da već nekoliko godina nije bio ovako kišan maj mjesec tako da će ga iskoristiti kroz hidroelektrane
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Nekako mi mnogo stvari nije logično. Pretpostavljali smo da JPESR ima neki dugoročni ugovor na prodaju po visokim cijenama iz prošle godine. I neki brojevi (odnos izvezenog iznosa u novcu i količine) upućivali su da je tako. Međutim logično bi bilo da se onda JPESR upinje da maksimalno proizvodi da bi mogla maksimalno da izvozi. Međutim, ako je stvarno izvoz bio samo po 20 GWh u martu i aprilu sad ispada da se trude da NE izvoze. Termoelektrane kao da ne rade. Čak ni HE nisu radile punim kapacitetom jer akumulacija je bila skoro puna i prije ovih kiša. Ne drži mi vodu ni ova priča o nedostatku uglja. Ima godinu dana "uzimaju zalet" da se depoi napune i koliko je mala proizvodnja u TE i koliko dugo to traje trebale bi biti do sada planine uglja na depoima. Ispada da sad kad su plate rudara više nego ikad imamo najlošiju proizvodnju ikad uz svu najmoderniju tehnologiju, široka čela, ogromne dampere i sl. Ispada da je veća proizvodnja bila kad je Alija Sirotanović kopao lopatom. Tad se niko nije bojao ima li dovoljno uglja na depoima niti je to bila tema. Ili možda EP nema ili nije ni imala taj dugoročni ugovor za izvoz po visokim cijenama pa i nije zainteresovana za izvoz dok cijene još ne porastu. Nešto se ne slaže. Ili ovako, imamo ogromnog ružičastog slona u sobi i svi se prave da on nije tu.
Post Reply