Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2788
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sta će biti tek u ljeto.
Definitivno će zaradu napraviti ko bude imao viškove od 20 do 08 h. Čak i da preko dana uveze vise nego sto je izvezao noću.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Kad smo kod uvoza, zašto se pretpostavlja da je samo EPBIH u martu sama uvozila. I ostalim elektroprivredama se isplatilo uvoziti. Mada su imali veću neto izvoznu količinu.
brzi
Posts: 2788
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Naveo si da je izvoz iz FBiH bio 59 miliona KM.
Dakle finansijski veći nego iz RS-a.
Onaj podatak o uvezenih 279 GWh je samo za FBiH.
Ne vjerujem da je Elektroprivreda HZHB uz izvezenih 140 GWh značajnije uvozila, jer nema potrosnju.
Prakticno je izvoz bio veći od potrosnje. Trebali bi spustiti proizvodnju na samo 100 MW da bi uvezli100 MW.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nisam mogao pohvatati to za 279 GWh uvoza.

To je za tri mjeseca?
brzi
Posts: 2788
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Pogrijesio sam,.. 78 uvoz i 152 izvoz.
Neto izvoz 74 GWh. Za mart.
Taj podatak je bio za prva tri mjeseca.

https://fzs.ba/index.php/publikacije/sa ... nergetika/

Opet gledam ove podatke pa mi djeluju nelogicni.
Ako je proizvedeno u HE i TE 787 GWh onda izvoz mora biti znatno veći. Distribucija bi trebala biti ispod 600 GWh.pa je višak 180 do 200 GWh.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Teško se snaći u zadnje vrijeme. Poremetili su se izvori izvještaja.
Ali i dalje mislim da sve ide u pozitivnom smjeru.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 29 Apr 2023, 15:43 Ma ništa,ako bude pogasila blokove koji svakako rijetko rade EPBIH će imati priliku i da kupi po 0,08 EUR po MW koliko je sutrašnja cijena.
Sat prie toga, tj danas u 14 h na HUPEX cijena struje je čak bila -0,19 E/MWh. Dakle MINUS 0,19. Drugim riječima, kako ja to shvatam, proizvođač bi trebao platiti da mu neko struju struju uzme. Pa neka je sretno vlasnicima solara koji nemaju nikakav način skladištenja energije niti izbora kada će je proizvesti.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Da nastavim na prethodno. Jasno je da će solari biti potpuno neisplativi i da će svi koji u njih investiraju doživjeti potpunu kaktaklizmu. Ja to poredim sa onim smilje ili lavanda ludilom kad je neko proširio da ne znam 100 ml ulja od toga u Švajcarskoj košta toliko i toliko pa je neko to prenio na hektare i zaključio ko god takvo nešto zasadi postaje sigurni milioner. A znamo kako je završilo. Možda je neko prošle godine gledajući cijene od 400 E/Mwh pomislio isto i za struju i potpalio novo ludilo.
Ima međutim i drugo objašnjenje a ono više liči na one hipotekane prevare od prije 10 ak godina. Uzmeš ogroman kredit da ćeš kao napraviti poslovni objekat, i počneš ga, vratiš banci koju ratu a onda odustaneš i prepustiš banci objekat u roh bau fazi. S tim da se poslije utvrdi da je banci ostao objekat koji ne vrijedi ni trećinu od koliko je procjenjen. I da je sve bilo prethodno dogovoreno i planirano. Tu su imali procjenitelja koji bi im objekat napuhao i naravno nekog u banci koji će to progutati ili je i taj bio dio "operacije". Čak sam uočio jednog od "investitora" solara koji je bio i investitor nebodera u Sa tj te hipotekarne priče. I ne, nije Mamić.
Evo npr po Hercegovini niču solari kao gljive poslije kiše a već imamo nekakva javno privatna partnerstva gdje imam lagani osjećaj da će ovo "javno" izvući na kraju deblji kraj i odigrati ulogu banke iz pomenutih hipotekarnih prevara. Evo ovdje npr grad Mostar. Ako se dobro sjećam i KS ima neke slične ideje. Samo razmišljam naglas.
http://beta.ba/index.php/ekonomija/977- ... PVPPoiDsFI
https://bljesak.info/gospodarstvo/ulaga ... ode/411963
brzi
Posts: 2788
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

A bit će na kraju da će sve platiti potrošač, odnosno narod,.. kao i uvijek.
Da bi otplatili investicije i još nešto zaradili, morat će država da im da subvencije,.. koje bi u skoroj budućnosti mogle biti i nekoliko puta veće od trzisne cijene u dnevnim satima.
U svakom slučaju Elektroprivrede bi trebale biti dobitnici jer imaju i krajnje kupce i proizvodnju i sposobnost da balansiraju.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Evo najplastičnije objašnjenje.

Od 1945. postojale su samo državne elektroprivrede skoro na cijelom kontinentu a pogotovo u našem regionu. I one su gradile elektrane s ciljem izmirivanja osnovnih potreba za građanstvo i privredu. Ne da bi imale profit.
Te elektrane su mogle i dalje mogu radili 24 h dnevno po potrebi.

Sad se preko noći pojavio privatni sektor i on ima namjeru da pravi profit. I to da pravi profit od ograničenog izvora koji može raditi samo nekoliko sati dnevno.

Teško će to moći biti usklađeno ali odlična je stvar za dodatnu količinu energije u sistemu jer se pojavljuje velika količina a elektroprivrede nisu morale ulagati veliki kapital
Post Reply