Elektroprivreda BIH

Dejan118
Posts: 424
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

panzer wrote: 02 Apr 2023, 22:52 Državno i privatno nije isto.
Državno gleda da podmiri osnovnu građansku potrebu i zato je i napravljeno.
Drugi faktor je razlika u starosti blokova. Državni su stari 40-50 godina.
To bi imalo smisla da su elektroprivrede u 100 % drzavnom vlasnistvu.
Drzava nek podmiruje svoje socijalne potrebe iz svog dijela zarade. Ako drzava uzima dio zarade i od malih dionicara onda je to krađa. U svim drzavama gdje ima zakona to se smatra krađom kad vecinski akcionar uzima dio profita od malih .
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Dionicari su zakazali. Trebalo je odavno podnijeti kolktivnu tuzbu za nesavjesno poslovanje ili kako vec advokat nađe da je najbolje.
Roba se mora prodavati po cijeni koja ukljucuje troskove proizvodnje i distribucije, plus amortizacija i neka minimalna dobit.
Inace sta imamo?

Pa ako država hoće da uništava proizvođača električne energije radi interesa neke stranke koja obnaša vlast, a time uskraćuje budućim naraštajima energetsku neovisnost, onda neka isplati male dioničare po knjigovodstvenoj vrijednosti dionice u momentu kad je tužba predata.
Ili neka obezbijedi ekonomski opravdanu maloprodajnu cijenu struje, a iz svog dijela profita neka sponzorira socijalne programe koji će ugrožene slučajeve zaštititi od uticaja poskupljenja.

To se zove "čist račun - duga ljubav" i odgovorno upravljanje.
Dejan118
Posts: 424
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Sitna buranija wrote: 02 Apr 2023, 23:50 Kod nas ljudi u svemu traže lopovluk. Kada bi Stanari imali obavezu da preko 90% svoje proizvodnje isporuče na domaćem tržištu kako bi podmirili primarne domaće potrebe oni možda ne bi uopšte poslovali pozitivno.
Republika Srpska je donijela zakon kojim obavezuje Elektroprivrefu da do 2025 godine elektricnu energiju nabavalja na trzistu. Znaci po trzisnim cijenama.

Po godinama
25 % u 2022 godini
50 % u 2023 godini
75 % u 2024 godini

I da 2025 godine pređe na 100 % nabavke.

Do sad je svu energiju koju ERS prodaje nabavljao po regulisanim cijenama.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Dejan118 wrote: 03 Apr 2023, 09:45
panzer wrote: 02 Apr 2023, 22:52 Državno i privatno nije isto.
Državno gleda da podmiri osnovnu građansku potrebu i zato je i napravljeno.
Drugi faktor je razlika u starosti blokova. Državni su stari 40-50 godina.
To bi imalo smisla da su elektroprivrede u 100 % drzavnom vlasnistvu.
Drzava nek podmiruje svoje socijalne potrebe iz svog dijela zarade. Ako drzava uzima dio zarade i od malih dionicara onda je to krađa. U svim drzavama gdje ima zakona to se smatra krađom kad vecinski akcionar uzima dio profita od malih .
Tu se mi slažemo. Naravno da bi država trebala subvencionirati građanstvo samo iz svog dijela zarade, a ne i iz našeg dijela. Ali to opet nema veze sa samom firmom i upravom, nego sa vlasnikom. Da nisu upravi stavili okove politike, vjerovatno bi i rezultat bio značajno bolji. Za rezultat ovakav kakav je (nedovoljno dobar) najveću krivicu snosi vlasnik, a posebno većinski vlasnik, tj. država. Međutim, ne vidim ni da se mali dioničari nešto plaho bore protiv toga. Ko je od nas digao tužbu protiv većinskog vlasnika za štetu koju trpimo?
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 03 Apr 2023, 09:07 Ovako....
Na firmu ima hiljadu zamjerki, hiljadu i jedna. Već dvadeset godina su aktuelne neke zamjerke. A i ne postoji firma koju čovjek ne bi mogao kritikovati.
Ako ću ja gledati samo zamjerke i loše faktore a cijelo vrijeme zanemariti dobre, na bilo kojem emitentu odnosno dionicama idem da sve rasprodam i odoh pecati a tu neću zaraditi ni jednu KM. Ni od dividende ni od rasta cijena dionica.

Ne vidim svrhu svaku stvar dramatizovati jer to nikad neće donijeti uspjeh. U dionicama pogotovo.

Pa nisu zaradili 500 miliona KM. Šta ćemo sad. Zaradili su 150. Je li to razlog zašto se trguje po 7 puta nižoj cijeni od knjigovodstvene.

Pa hajde gledate tih zvaničnih 6 miliona KM. OK. Šta ako iduće godine bude 120 miliona dobiti. Hoće li opet biti toliko loš imidž firme da će neko promišljati vrijedi li kupiti dionicu po 12,5 ili 12,6 KM ili je je preskupa na 16 KM.
Taman tako...
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Sabur2 wrote: 03 Apr 2023, 09:56 Dionicari su zakazali. Trebalo je odavno podnijeti kolktivnu tuzbu za nesavjesno poslovanje ili kako vec advokat nađe da je najbolje.
Roba se mora prodavati po cijeni koja ukljucuje troskove proizvodnje i distribucije, plus amortizacija i neka minimalna dobit.
Inace sta imamo?

Pa ako država hoće da uništava proizvođača električne energije radi interesa neke stranke koja obnaša vlast, a time uskraćuje budućim naraštajima energetsku neovisnost, onda neka isplati male dioničare po knjigovodstvenoj vrijednosti dionice u momentu kad je tužba predata.
Ili neka obezbijedi ekonomski opravdanu maloprodajnu cijenu struje, a iz svog dijela profita neka sponzorira socijalne programe koji će ugrožene slučajeve zaštititi od uticaja poskupljenja.


To se zove "čist račun - duga ljubav" i odgovorno upravljanje.
To su bar dva načina na koji se problem može riješiti. S tim da u prvom načinu ne mora čak ni biti tužbe, otkupi po knjigovodstvenoj (cca 100KM) postani 100% vlasnik i onda radi svojom imovinom šta hoćeš. Drugi predlog je isto razuman bar ako se već hoće igrati deda mraza, mada ja lično nisam ni za kakvu socijalu i subvencije to uvijek na kraju razori ekonomiju. Ovo što sad rade je neko frankenštajnovsko rješenje gdje formalno subvencioniraju ugrožene kategorije sa par miliona iz dobiti a u stvari subvencioniraju sve potrošače sa par stotina miliona godišnje uključivo i one koji voze Mercedese i Porchee i nose Rolexe. Tako da imamo sulude situacije da neko djeci kupuje mobitel od 500 KM (iako je onaj od 50 savršeno funkcionalan) i tu nema problema ali roni krokodilske suze ako bi mu mjesečni račun za struju od 60 KM porastao na 70 i ako je struja nemjerljivo važnija od mobitela (cigareta, brendiranih patika, odmora u Antaliji...). A ovo je rezultat upravo višegodišnjeg navikavanja na socijalu što onda dovodi do čitavog niza problema uključivo da postane moderno grijati se na jeftinu struju što je ludost i ako bih se i u čemu složio sa ovima iz zelene agende onda je to.
Naravno ima i treće rješenje, ono najnormalnije, a to je da firma posluje tržišno sa nekim razumnim cijenama struje sa kojima će (bez izvoza) imati dobit od bar 10-15%
veliki dedo
Posts: 131
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

Tvrditi da je neko dobro (ili loše) poslovao jer ima neku dobit (ili gubitak) je sasvim površno i pogrešno. Dobit, prikazana ili ne, koju je ostvarila jpesr je samo posljedica povoljnih vanjskih faktora a nikako njenog dobrog i pametnog poslovanja. Samo uzimanjem u obzir šta je trebalo, moglo i moralo biti a kakav je na kraju ispao rezultat, može se donjeti ocjena kako je neko radio, da li je pogriješio ili je možda zaslužan.
Ova uprava (kao i prijašnje) ne samo da ne znaju poslovati i praviti vrijednost već uništavaju i ono što imaju, bilo da se radi o važnosti i poziciji u sektoru, potencijalima, projektima ili u onome što se već nekako uspjelo ušićariti, kao npr. mrtvi kapital kojeg pojede inflacija a što i monty često spominje.
Tako da je ovo jedna mizerna dobit u odnosu na onu što je morala biti te je ona još jedan dokaz koliko je ova uprava zapravo nesposobna i pogubna za kompaniju.

Ja sam već predlagao da se udružimo jer samo tako možemo nešto pokušati, a vjerujem i uspjeti promijeniti stvari na bolje. Trebali bi da izaberemo našeg predstavnika i da mu damo našu punomoć. Slažem se za bilo koga od onih starijih i aktivnih, svi isto mislimo. A evo, naravno ako se i drug monty slaže ja već predlažem njega.
Od našeg konstantnog pisanja na ovom forumu, gdje ćemo uzaludno kukati i žaliti se jedan drugome sigurno nećemo doprinjeti ni jpesr a ni nama samima kao dioničarima.
miljacka
Posts: 2
Joined: 09 Mar 2023, 19:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by miljacka »

veliki dedo wrote: 03 Apr 2023, 14:38 Tvrditi da je neko dobro (ili loše) poslovao jer ima neku dobit (ili gubitak) je sasvim površno i pogrešno. Dobit, prikazana ili ne, koju je ostvarila jpesr je samo posljedica povoljnih vanjskih faktora a nikako njenog dobrog i pametnog poslovanja. Samo uzimanjem u obzir šta je trebalo, moglo i moralo biti a kakav je na kraju ispao rezultat, može se donjeti ocjena kako je neko radio, da li je pogriješio ili je možda zaslužan.
Ova uprava (kao i prijašnje) ne samo da ne znaju poslovati i praviti vrijednost već uništavaju i ono što imaju, bilo da se radi o važnosti i poziciji u sektoru, potencijalima, projektima ili u onome što se već nekako uspjelo ušićariti, kao npr. mrtvi kapital kojeg pojede inflacija a što i monty često spominje.
Tako da je ovo jedna mizerna dobit u odnosu na onu što je morala biti te je ona još jedan dokaz koliko je ova uprava zapravo nesposobna i pogubna za kompaniju.

Ja sam već predlagao da se udružimo jer samo tako možemo nešto pokušati, a vjerujem i uspjeti promijeniti stvari na bolje. Trebali bi da izaberemo našeg predstavnika i da mu damo našu punomoć. Slažem se za bilo koga od onih starijih i aktivnih, svi isto mislimo. A evo, naravno ako se i drug monty slaže ja već predlažem njega.
Od našeg konstantnog pisanja na ovom forumu, gdje ćemo uzaludno kukati i žaliti se jedan drugome sigurno nećemo doprinjeti ni jpesr a ni nama samima kao dioničarima.
I ja sam ZA, da se udružimo. Moj glas ide tokođe Monty-ju (ako se slaže).
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

veliki dedo wrote: 03 Apr 2023, 14:38
Ja sam već predlagao da se udružimo jer samo tako možemo nešto pokušati, a vjerujem i uspjeti promijeniti stvari na bolje. Trebali bi da izaberemo našeg predstavnika i da mu damo našu punomoć. Slažem se za bilo koga od onih starijih i aktivnih, svi isto mislimo. A evo, naravno ako se i drug monty slaže ja već predlažem njega.
Od našeg konstantnog pisanja na ovom forumu, gdje ćemo uzaludno kukati i žaliti se jedan drugome sigurno nećemo doprinjeti ni jpesr a ni nama samima kao dioničarima.
Zahvaljujem na ukazanom povjerenju ali nažalost nisam u mogućnosti da se imalo dublje involviram zbog prirode redovnog posla koji inače obavljam a i drugih obaveza. Uz to nisam ni pravnik. Pokušavam dati svoj doprinos izlažući ono što ionako mislim ali evo i ovu poruku pišem zabušavajući na poslu/između dva sastanka, u turbo ritmu. Nadam se bar da će ono što manje više svi ovdje pišemo vidjeti neko odgovoran i "nadležan" i shvatiti da je vrijeme za promjene ili bar shvatiti suštinu problema i početi i sam misliti. Inače ne smatram da je toliko beskorisno, znam za minimum jedan zakon/uredbu koji je promjenjen nakon/zbog pisanja ovdje i to u (značajnu) korist malih dioničara. Ja vjerujem da će i bez neke tužbe (mada nisam ni protiv toga) već ova godina donijeti značajno bolje dane za dioničare, ako ništa JPESRa
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Postoji već tužba od strane Jadran stanovi,.. bez obzira po kom osnovu je podnijeo tužbu,.. ako on dobije presudu to će biti presedan po kom bi i mi mogli zatražiti obestećenje.
S jedne strane stoji sve to, mali dioničari su ostećeni i uvlačenjem rudnika u koncern i prodajom struje ispod proizvodne.
Al da je sve bilo kako treba,..ne bi se dionice mogle kupiti po 10 ili 15 KM.
Tako da su rizici i greske ugrađeni u cijenu.
Post Reply