Pa gledam ovo....Elektroprivreda BiH (EP BiH) primat će ponude za izgradnju fotonaponske elektrane (FNE) Gornja Breza 15 MW do 15. februara 2023. godine, navodi se u ispravci tendera obavljenoj na portalu javnih nabavki, izvještava Indikator.ba.
EP BiH raspisala je tender za izgradnju ove elektrane u julu prošle godine i prvobitno je prikupljala ponude do 30. septembra 2022. godine.
Ispravkom tenderske dokumentacije novi rok je 15. februara do 9 sati, a sat kasnije predviđeno je otvaranje ponuda.
Elektroprivreda BiH planira graditi fotonaponsku elektranu 15 MW po principu ključ u ruke na napuštenoj vanjskoj deponiji Rudnika uglja Breza, a koja se nalazi na platou Gornje Breze u općini Breza procijenjene ukupne površine 21 ha.
Kriterij za odabir izvođača radova bit će najniža cijena.
Procijenjena ukupna vrijednost ugovora bez PDV-a iznosi 22 miliona KM.
EPBiH razvija projekte izgradnje solarnih i vjetroelektrana na više lokacija u BiH u skladu sa strateškim planom da u svom portfelju značajno poveća udio proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora.
Nešto razmišljam. Nije danas lako ni naći firme koje su slobodne da ovo rade jer svi hoće da grade u istom trenutku.Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) priopćila je u srijedu da razmatra davanje nedržavnog osiguranog zajma do 38,5 miliona eura Elektroprivredi BiH [SAJ:JPESR]
Sredstva kredita bit će iskorištena za izgradnju dvije solarne fotonaponske elektrane ukupnog kapaciteta 50 MWp u Gračanici, općina Bugojno, navodi EBRD u dokumentu sažetka projekta.
Ukupni iznos kredita sufinansirao bi EBRD i komercijalni suzajmodavac, priopćila je banka.
Projekt predviđa razvoj, izgradnju i rad dviju susjednih solarnih fotonaponskih elektrana na vrhu obnovljenog rudnika ugljena. Očekuje se smanjenje ukupne emisije stakleničkih plinova za 32.000 tona CO2 godišnje.
I onda se čovjek zapita, pa gdje je taj Energoinvest..... Ako ne možeš raditi velike projekte, zar više nije ostalo finansijskog kapaciteta da se isprati projekat od 22 miliona KM.
Na kraju krajeva, EPBIH je iz svojih sredstava mogla izdvojiti 22 miliona KM da Energoinvest izgradi jednu solarnu elektranu. Do sada nije bilo velikih firmi koje su se fokusirale na ove stvari ali sada kako ima dosta interesanata koji bi gradili velike solarne elektrane od 10-50 MW ima prostora da grade firme koje imaju iskustva i kapacitete.
Jer ovdje nisu potrebni veliki građevinski zahvati i oprema koja se mora praviti po narudžbama za svaki pojedinačni projekat. Radovi su minimalni u odnosu na ostale energetske projekte a cifre su solidne.