meni nekako djeluje da se oko evrope steze obruc kako u ekonomskom tako i u finansiskom,vjerskom pa i u rasnom segmentu.da li su to posljedice raznih osvajanja kroz njenu istoriju i nametanja epiteta modernog babilona ili sta drugo ,ali tamni oblaci su tuone wrote: ↑15 Dec 2022, 20:07 zapad je izgleda pri kraju jednog velikog ciklusa gdje je dominiro industrijom nastalom na uglju i gasu
https://pbs.twimg.com/media/FkBk-U0WIAA ... name=small
gazde su odlucile da sada evropu snabdjevaju iz azije novim putem svile i to ne sirovinama nego gotovim proizvodima zato su se pobrinuli da cijene energenata za evropu budu dovoljno visoke da ovi izgube konkuretnost.
Credit Suisse je jedan od devet globalnih giganata investicionog bankarstva koji zajedno čine Bulge Bracket. Zapaženo je mišljenje njenog šefa strateškog ulaganja:
Godine 2018. približili smo se multipolarnom svijetu koji izgleda da će zamijeniti bipolarni američko-ruski geopolitički režim koji je proizašao iz Hladnog rata. Uspon Kine kao ozbiljnog ekonomskog i geostrateškog rivala SAD-u i njena sve veća asertivnost sa programima kao što su „Jedan pojas, jedan put“ ili „Made in China 2025“, ojačali su njen uticaj na svetskoj sceni. [. . .] Sa stanovišta investitora, novonastali multipolarni svijet dovodi nacionalne šampione [—kompanije u velikim zemljama sa značajnom domaćom radnom snagom u strateškim sektorima—] i brendove u fokus, uključujući potrošače na tržištima u nastajanju.
BlackRock i zapadni oligarsi koji ulažu kroz njega odlučili su da izvrše ogromna ulaganja u kineski "državni" ugljikovodični gigant PetroChina. Kineska nacionalna naftna korporacija (CNPC) je među najvećim energetskim kompanijama za "fosilna goriva" na svijetu. Bavi se i plinom i naftom, a PetroChina je njegova grana koja je na berzi.
Godine 2021. BlackRock je bila prva strana kompanija kojoj je kineska vlada „dozvolila“ da pokrene zajednički fond u Kini koji ima za cilj postizanje „dugoročnog rasta kapitala“ za kineske investitore. Rast kapitala će proizaći iz BlackRockove posvećenosti „održivom razvoju“.
Nakon rata Rusije s Ukrajinom i odgovora Zapada na sankcije, BlackRockova investicija u PetroChina sada ne izgleda kao velika greška. Porast cijena nafte doveo je do ogromnog porasta profita za PetroChina, kao i za skoro svaku drugu naftnu i gasnu kompaniju. Ali BlackRockova kineska investicijska strategija je pronicljiva i iz drugih razloga.
S obzirom da se energetski tokovi naglo usmjeravaju sa Zapada prema istoku, potezi kao što je višemilijardni sporazum između ruskog "državnog" Gazproma i kineskog "državnog" CNPC-a dodatno će poboljšati crtu BlackRocka.
Podstaknuti sankcijama, Gazprom i CNPC će poslovati u rublji i juanu. Posljedično podržavanje njihovih valuta jača plan BRICS-a da ospori primat dolara kao rezervne valute. Sa svojim kineskim zajedničkim fondom koji je u funkciji, ne samo da će investitori BlackRock-a kapitalizirati svoj PetroChina ugovor, već su i u dobroj poziciji da iskoriste vjerovatnu promjenu u Međunarodnom monetarnom i finansijskom sistemu (IMFS).
Čini se da BlackRock posjeduje gotovo magične moći predviđanja. BlackRock trenutno drži 9,5 triliona dolara imovine pod upravljanjem. Ovo je više od pet puta veće od ukupnog BDP-a stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a Rusije i skoro četiri puta većeg BDP-a Velike Britanije.
evropa je 2000g bila sila broj jedan sa svim svojim kraljestvima,pa je moc presla na dvoglavog orla tj britaniju i ameriku a sada izgleda dolazi vrijeme kine tj azije.kina je nekad davno bila imperija i sad se ponovo namece kao treca nova sila
https://www.visualcapitalist.com/wp-con ... y-GDP.html