Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

TEŠ je državu koštao 1,4 milijarde i ostvario još 1,1 milijardu eura gubitka tokom decenije, država mu daje još pola milijarde života.
Kako novinari izvuku iz konteksta cijelu priču a iz ove situacije treba učiti jer ako se izgradi blok 7 može se upasti u istu zamku.

TE Šoštanj je izgrađena a zeleni su se svim silama upirali da je opstruišu. A pogotovo je opstruisano ulaganje u rudnike uglja. Sam ugalj je bio proglašen nepoželjnim i ništa se nije moglo uraditi da proizvodnja bude stabilna a pogotovo da se kupuje na tržištu. Radi zelene politike.

I sad kada nemaju vode u vodotocima, kada im je stajala nuklearna elektrana a TEŠ trebao da radi punom parom, radi zelene politike, nije mogao. I onda se opet proziva termoelektrana kao glavni krivac.

Opet zeleni utopisti traže krivce u drugima.

Mada mi energetičari nisu jasni. Realno bi mogli javnim proglasom zelene poslati u tri PM.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

I apsolutno niko nema rješenje za baznu energiju. Niko ga ne nudi.

Ali zato svi guslaju protiv termoelektrana , evo i ovog "stručnjaka":
https://www.akta.ba/vijesti/bih/156312/ ... rojekti-pr

Ili nećeš doći u medije ako ne guslaš protiv termelektrana? Koje su nam btw ovo ljeto uštedile nekoliko stotina miliona KM a sve skupa, u prošloj, ovoj i vjerovatno idućoj bar dvije milijarde.

A stručnjaci guslaju...
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 09 Dec 2022, 12:49
...Mada mi energetičari nisu jasni. Realno bi mogli javnim proglasom zelene poslati u tri PM.
Energetičari su jasni. Svi oni (ili bar 90%) dobijaju pare, odnosno na platnom su spisku organizacija, fondova, ambasada...koje ovu agendu promovišu. Reći će bilo šta za novac jer je to puno lakše nego raditi u struci i djelovati za opšte dobro. Uglavnom su u raznim zelenim NVO, (ali i drugim), različitim think thankovima i sl koji se svi finansiraju izvana odakle stižu i instrukcije. Sa medijima je isto. E sad recite opet da sam dosadni teoretičar zavjere mada nam se ovo svima odavno odvija pred očima i sve je jasnije i luđe. Koliko ludo treba postati da bi se nekome otvorile oči?

Usput ovo bi čak moglo biti dobro https://www.klix.ba/vijesti/bih/efendic ... /221208034
Ako se dobro sjećam nekog njegovog intervjua od prije nekoliko sedmica on je jedini od političara (da ja znam) rekao da će insistirati na bloku 7 i da mi nije zvučao da je kupljen bar što se ove teme tiče. Mada ni za koga ne mogu više biti 100% siguran.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

montypython wrote: 09 Dec 2022, 15:21
panzer wrote: 09 Dec 2022, 12:49
...Mada mi energetičari nisu jasni. Realno bi mogli javnim proglasom zelene poslati u tri PM.
Energetičari su jasni. Svi oni (ili bar 90%) dobijaju pare, odnosno na platnom su spisku organizacija, fondova, ambasada...koje ovu agendu promovišu.
Ne možeš biti na platnom spisku nekoga ako si u upravnom odboru elektroprivrede ili u nadzornom odboru ili negdje na višoj poziciji u tim firmama.

Nije ovo samo vezano za jednu elektroenergetsku firmu. Ovo je važno za svako firmu sa područja bivše države pa im valjda svima jasno na šta će ovo izaći a oni šute cijelo vrijeme.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ne govorim ja o ljudima koji su u Elektroprivredi nego van nje. Mada i za ovo prvo sumnjam da je problem dati pare na ovaj ili onaj način kome treba, trgovati uticajima, radnim mjestima i sl. Gdje su i šta rade Kušljugići, Žiške, Bičakčići, i gomila sličnih. Lažni ekonomisti, lažni klimatolozi, epidemiolozi, Kopači, lokalne Grete i Gretići, novinari... Stotine (ali bukvalno) NVO ova u BiH i svi su zaposleni i na plati koja dolazi izvana. Dovoljno je otvoriti web stranicu takvih i na njoj često piše ko financira (a često i ne piše). Neki od tih NVO ova primaju milione godišnje a imaju i po 10 i više donatora. Članovi jednih su često u upravnim odborima drugih trako da se novac multiplicira. Godinama se ovo sprema. Najednom nikog ne zanimaju prljave i zagađene rijeke, smeće u njima, stari frižideri i šporeti, krpe, smrdljivi kontejneri, plastične boce i kese, ambalaža svuda okolo, GMO hrana, teški metali u solarima i vjetrenjačama, kiši.. Ne ne svima je najednom i istovremeno zasmetao jedino CO2 s kojim živimo i kojeg izdišemo milijardama godina i za čiju štetnost kad se malo fokusiraš ne postoji ama baš nijedan dokaz. Svima i istovremeno, zar misliš da je takva vrsta koordinacije slučajna? Simptomatično je i da im je ugalj "zasmetao" istog momenta kad su oni svoj potrošili nakon 200 godina eksploatacije? Nema slučajnosti.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ma sve je to ok.

Nećete ugalj. Samo nađite jeftinu zamjenu za struju koju imamo 24h dnevno i sutra se odmah mogu ugasiti termoelektrane.

Ali ne samo da znamo da ne postoji nego trenutno vidimo da ne postoji zamjena.

I ono kao neki energetski stručnjak opet gusla kako će se to pozatvarati jer eto kao evropa traži. Ona evropa koja trenutno prolazi najčudniju situaciju od 1960. godine.
Nešto gase rasvjetu, nešto griju na 18c u zimskom periodu ili isporučuju toplu vodu umjesto one sa regularnom temperaturom.
2022. godina.

I opet se ne zapitaju kao energetski stručnjaci, je li negdje greška u strategiji.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Ma samo im kazati da cemo zelenu agendu usvojiti i po njoj raditi kada budemo zatvarali zadnje poglavlje u pregovorima za pristup EU ili kad nas NATO primi u punopravno clanstvo.
Zapadne se ekoomije izgradile i podigle na jeftinoj enrgiji i sad ce diktirati malim i slabim ekonomijama da moraju koristiti skupu energiju.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Prošlosedmični izvoz je bio oko 15 GWh po danu. Od toga 5-6 GWh od EFT.
Ostatak je od domaćih elektroprivreda što znači da su inkasirali 6-8 miliona KM svaki dan.

Obzirom da se padavine nastavljaju očekivati je da satni izvozi često budu i preko 1000 MW tj. dnevno na bude i preko 20 GWh. A pošto su cijene redovne do 500 EUR, elektroprivrede će imati i do 15 miliona KM dnevnih prihoda.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

U Tuzli četiri bloka aktivna. Plus dobar priliv vodotoka.
A polako se podiže i ljestvica najviše dnevne planirane proizvodnje.
2500 MW je za nedelju. U toku sedmice bi moglo ići preko toga.
indikator
Posts: 214
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

Zato TE Kakanj samo jedan blok, i on radi zbog grijanja inace bi i on bio ugasen. Razlog-nema uglja, nisu nikad usli u zimu sa manje uglja na depou.
Post Reply