Bosnalijek

Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

@Odbrana poste i @vaclavha (mogo si druze izabrati lakse ime za izgovoriti :D ) govore istu stvar koja po meni je vise zabrinjavajuca od ostalih. Dakle, radi se o "interesima" a ne o "legalnosti" a svi se kriju iza pravila i zakona. Sada ko biva da bi smo mi trebali da se priklonimo nelegalnom direktoru, nelegalnom NO i kompromitovanoj upravi koji nelegalno sjede u bosnalijeku zato sto nam je to sada u "interesu" a ne da se borimo protiv njih zato sto svaki dan trose i primaju platu od nasih para (opet niko da odgovori od vas ko zato treba da odgovara)? Gdje nam je interes da zaboravimo 20 godina otimacine i kontinuiranog nanosenja stete kada su ranije i danas i dalje dobivaju platu i bonuse a mi se zadovoljavamo sa kikirikijem? 30% od profita za dividendu prvi put u istorji se objavljuje na godisnjoj pres konferenciji, slucajno? Jesmo li sigurni da ce nam revizorska firma sastavljena od 3 lica dati tacnu informaciju da je profit onoliko koliko su rekli? Da li to znaci da nam je ponudjeno 1 ili 2 markice ispod stola da bi bili zadovoljni? Prodajemo se za sitne pare ljudi. Ja i dalje mislim da su svi upali u zamku koja je plasirana namjerno kada se vidjelo gdje ovo sve vodi i da nema istine u ovoj prici ili ako je bilo takvih radnji da je to plod radnji sadasnjih ljudi oko bosnalijeka koji su angazovali posrednika ili brokera da rusi ovu cijelu pricu i sebi osigura podrsku malih dionicara i da javnost okrene protiv vlade. Prvo polic namjerno izadje sa informacijom da dionica vrijedi duplo vise a onda poslije se javlja neko ko kaze da se desavaju neregularnosti koje ko dokazuju da dionica stvarno vrijedi vise i da se desavaju neregularnosti oko kupovine. Od septembra mjeseca se kupovina odvija i postepeno raste tako da ne stoji prica da se sva kupovina odvila za 14KM po dionici. Kome je novac trebao po 13 u septembru prodao je, kome treba po 14 prodaje zadnji mejsec, kome ne treba novac i spreman je da ceka cijenu dionice da skoci cekat ce. I na kraju, mozda onome ko je prodao i ne trebaju pare ali hoce da se rijesi ove dionice i preusmjeri sredstva negdje drugo gdje sigurnije.
Reforma zakona o vrijednosnim papirima treba da bude prioritet br. 1 u ovoj zemlji i lud vidi zasto nema razvoja u ovoj zemlji i zasto nema krupnih ulagaca u ovu zemlju. Od vlasti jos nisam cuo takvo obecanje u predizbornoj kampanji a evo glas od mene onome ko obeca da ce to sprovesti.
@crveni: adresa udruzenja dividenda je ovdje objavljena ranije i ukoliko su zainteresovani dogovorajte se o tuzbi, ovdje nije mjesto da se dalje o tome prica i sto se mene tice polic i aktuelno NO je nelegalan, za tu cinjenicu meni ne treba izvod iz suda.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bosnalijek

Post by brzi »

Ja sam prije par dana prodao dio (pola) dionica Bosnalijeka na 14 KM.
Trebao mi je novac i s obzirom da sam ih kupovao u 2009. godini sa prosječnom cijenom od 11,90 meni ni ova cijena nije loša.
U svakom slučaju bolje nego da prodajem neke druge dionice koje su na nižoj cijeni od moje kupovne.
Možemo mi pričati da dionice Bosnalijeka vrijede 20 ili 25 ali ako uporedimo sa npr. telekomom onda je pitanje da li vrijede više od ovih 14 jer kad će Bosnalijek doći u situaciju da isplati bar 1 KM dividene po dionici.
Ono što sam primjetio prilikom prodaje je, da su otišle u sekundi i da se ne mogu oteti osjećaju da je broker imao dodatnu zaradu osim one moje provizije.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Ovo Custos si dobro odabrao,bar sudeci po ovome sta pises.Izgleda da ti jos niko nije rekao stvari koje su se odavno desile.Objasni ljudima kako bi se to ti borio protiv Polica,Trivuna ,Arslanagica i slicnih!MIi,koji smo tu borbu poceli proje pet ili sest godina,znamo da su oni svi proslost Bosnalijeka,samo im to izgleda niko nije rekao.Evo ja predlazem tebi da odes i da im to kazes,kada vec to nece da uradi vlada niti Haden,kao sada jedini koji imaju broj dionica na osnovu kojih se moze zakazati vanredna skupstina.Jer,kada Dionicko drustvo nema ni Nasdzorni odbor,ni Odbor za reviziju,skupstinu moze zakazati dionicar sa 10% dionica sa samo dvije tacke dnevnog reda:Izbor Nadzornog odbora i Razmatranje izvjestaja o poslovanju za proteklu godinu.Sve je dakle do vlade i Hadena.I ovdje zavrsavam bilo kakvu pricu o Bosnalijeku na ovom forumu!I da dodam:Mislim da bi administrator trebao eliminisati ove narucene propagandne tekstove!
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Custos wrote:Dosljedan sam svojim principima od pocetka i stvarno mislim da je sva ova prica u zadnje vrijeme podmetnuta iz stranacke kuhinje i od strane ljudi koji bacaju prasinu u oci sedmicama tj. neki godinama i da ce svemu ovome veoma brzo doci kraj. Ono sto svakome od nas kao investitoru treba da bude interes je da je kompanija zdrava, da posluje regularno i pozitivno i da imamo mi korist od toga kroz povecanja cijene dionce i/ili dividendu. Do sada smo prevareni i izigrani, a bojim se da cemo opet biti isto budemo li dozvolili da se manipulise nama od strane bilo koga. Pozivam vas da procitate prvih par komentara sa pocetka ove teme o bosnalijeku gdje uvazeni panzer od pocetka bio veoma aktivan i da vidite kako smo u 2013 skoro na istoj tacki kao u 2010 i da i dalje pricamo o jednim te istim stvarima. Jos da podsjetim da su 2009 i 2010 bile ekonomski bolje godine za BiH od 2012 i sad 2013 te da je bosnalijek bio profitabilnija i zdravija firma sto pokazuje da je 2009 profit bio skoro 40% veci uz nesto manji promet.

Laku noc i od mene


Šta je to podmetnuto iz stranačke kuhinje? Hoćeš da kažeš da nema manipulacija i da je prometovano sa milionima dionica u zadnjih par mjeseci po tačno 14 KM i da je to zakon tržišta.
Vidim nemaš problema sa povezanim licima, opšti kriminal i manipulacije na Sase ne pominješ. Razvodnjava se ovdje priča o kriminalu, namještanju cijena (na čitavoj SASE ne smo na Bosnalijeku) i potrebi čišćenja i uspostavljanja reda i zakona, povjerenja u pravnu državu vraćajući ponovo Arslanagića u fokus iako svi znamo da je to završena priča i da će za par dana ili mjeseci biti zatražena skupština i razrješen nadzorni odbor i to pitanje biti prošlost jer će novi kupac ili kupac+država postaviti svoje ljude.
Bitno je samo skrenuti priču sa sadašnje manipulacije i pljačke.
A to što je kao Polić sad problem i njegova legalnost, ne znam kud hoćete s tim. Ako ste legalisti "do kosti" nema problema, pošto Vlada nije ništa učinila za godinu dana onda bi vi valjda nek se nelegalni Polić makne u stranu i neka zasjedne onaj ko ima formalno-pravno čiste papire a to je-Arslanagić.
I priče sa tužbom su obično bacanje prašine u oči, svi znamo da procesi traju po više godina a dotad se može pronijeniti pet direktora i nadz odbora.
Ja sam prvi bio za promjenu bivših u Bosnalijeku i za podršku Vladi ali ovi novi kako su počeli treba sa pitati šta će biti kad zasjednu i kako će se provesti mali dioničari. Totalno promašenim pristupom i ovim sad barbarskim štimanjem i trgovanjem po 14 uskoro će sami Arslanagića pretvoriti u pozitivca.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Cinjenica je da u ovoj zemlji ima svega, od kriminala do manipulacija, pa nije ni cudo da se u sve sumnja. Evo Haden se oglasio, ja mislim da ljudima treba pruziti sansu da jasno kazu sta hoce od firme i gdje su u tom svemu mali dionicari. Vlada kakva god da je nece ici na stetu malih dionicara, sve su to potencijalni glasovi na izborima.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Odbrana poste wrote:Nista se tu vise ne krije,jer nema se prdkim skrivati!Svi znaju sta se radi ali niko nista ne poduzima!
Danas sam tome svjedocio:ODlucio dionicar da svoje dionice proda po sistemu 14+ nesto na ruke.
I odlucio da to nesto bude vise od onoga sto su mu vec nudili,nazvao direktno jednog od posrednika i trazio +2 km na ruke po dionici.Nakon ktratkog ubjedjivanja posrednik pristao,dati ce trazeno .Neka ode u brokersku kucu X,tamo ima njegov covjek koji ce mu se javiti nakon sto ga posrednik kontaktira i od njega ce ,prije izdavanja naloga,dobiti to dodatno na ruke.Prosao je i koji sat kada se opet javio posrednik.Kao njegov covjek u brokerskoj kuci X je bolestan pa ce mu novac dati covjek kojeg on poznaje samo da mu posrednik to kaze.Malo kasnije taj se javlja dionicaru i kaze da ce mu novac donijeti u jutro.Dionicar se malo zacudio otkud ovaj u svemu tome i pitao zna li on o kakvom i kolikom iznosu se radi.Ne znam,kaze,ali cu se veceras cuti sa posrednikom pa cu se raspitati i to sutra donijeti.
U jutro zove taj poznanik dionicara i kaze da mu je donio nekoliko holjada po zahtjevou posrednika .Dionicar izracuna da se tu radi o +1,5km po dionici salje poruku posredniku da su dogovorili +2km i da on ostaje pri tome.Nakon toga zove ga posrednik i kaze da je dogovor onako kako je o n rekao da se da i da je dionicar ocito prekrsio dogovor.Osim toga jos je i indiskretan pa mu salje poruke,a eto on je njemu pristao na vise nego drugima,a njemu su jos juce govorili kako se ne treba sa njim dogobvarati jer je to opasno!Dionicar ostaje pri svom zahtjevu,ne prihvata ponudjeni iznos i ne prodaje svoje dionice.Cekat ce,kaze da taj Rus shvati da mora poceti kupovati poi trzisnim cijenama,bez posrednika.Sa vladinim dijelom ili bez njega,ko hoce da upravlja firmom i da izvuce ono sto je ulozio,mora preci 66% dionica u svome vlasnistvu.

Ima li ovaj poznanik neki dokaz kako Haden kupuje "transparentno"?
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Bosnalijek

Post by vaclavha »

@custos: Cim budem imao malo vise vremena postavicu malu kompilaciju stanja u registru i prometa na berzi gdje ce se jasno vidjeti da su jedan fond i skrbnicki racun kupovali dionice po 14 na berzi i kasnije ih prosljedjivali po istoj cijeni hadenu. To prijatelju nije normalno, logicno, legalno itd. Cijena od 13,5 je takodjer sumnjiva. Sjecas li se ko je kupio pola marke jeftinije dionice i na T+2 ih prodao hadenu za tih 0,5 skuplje? Isti oni koji su radili transakcije iz prve recenice i vjerovatno posredovali u dogovorima sa drugim fondovima.

Mali dionicari sada moraju da se brinu o svojim interesima. Njima nije interes pisanje istorije i prica o onome sto je bilo, dok im firmu preuzima neka fantomska kompanija po fiksnoj cijeni (na ovu zvanicnu mislim). Postoje institucije koje treba o tome da se brinu. Treba da se zapitaju sto je neko toliki novac ulozio u nesto sto ne vrijedi? Nije li to previse nelogicno? Sta su namjere kupca? Dalje preprodaja ili razvoj kompanije? Kako to da je toliko ulozio a nije uradio nikakav due diligence? Cekaj, pa mozda vec zna puno toga o kompaniji, njenim vrijednostima, potencijalima, pa moze uci u takvu transakciju? Na taj nacin se najbolje bori za svoj kapital i kaznjava raniji menadzment, jer samo na tako neko drugi nece biti u prilici da se okoristi aktivnostima prethodnog mgmt-a, opet na teret malih dionicara. Mislim da razmisljanje montypythona ima realno uporiste i pogadja sustinu. Sva druga naklapanja ce malog dionicara odvesti u sferu tuzilastva, sudstva, zakonodavstva i svih drugih oblasti gdje ne treba da bude dok "neprijatelj prelazi reku"...
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Treba stvari sagledati realno i samo na osnovu činjenica donositi zaključe.Ja sam ovaj forum shvatio kao mjesto na kojem će mo svi mi koji smo investirali svoj kapital na SASE probati zajedno da dođemo do svima nam zajedničkog cilja,a to je povrat sredstava na uložene investicije.Zar stvarno mislite da će neko uložiti 30 miliona KM na kupovinu dionica, da za to nema dobar razlog.Ja sam od prvog trenutka tvrdio,a sad sam siguran da ova dionica neće biti ispod 20 KM, ćim se za to stvore predpostavke.Vlada FBiH sigurno igra važnu ulogu u svemu.Ja lično nisam za prodaju ovih dionica po ovoj cijeni.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

savjetnik wrote:Treba stvari sagledati realno i samo na osnovu činjenica donositi zaključe.Ja sam ovaj forum shvatio kao mjesto na kojem će mo svi mi koji smo investirali svoj kapital na SASE probati zajedno da dođemo do svima nam zajedničkog cilja,a to je povrat sredstava na uložene investicije.Zar stvarno mislite da će neko uložiti 30 miliona KM na kupovinu dionica, da za to nema dobar razlog.Ja sam od prvog trenutka tvrdio,a sad sam siguran da ova dionica neće biti ispod 20 KM, ćim se za to stvore predpostavke.Vlada FBiH sigurno igra važnu ulogu u svemu.Ja lično nisam za prodaju ovih dionica po ovoj cijeni.
Kakav će povrat biti ako je haden odlučio da kupuje po 14 KM i to mu već mjesecima uspijeva održati. Kakva je zarada ljudima koji su kupovali po 11 KM ili više. Pogotovo ako su mali dioničari i ako su odlučili prodati preko berze. Njima neće niko ponuditi marku dvije u kešu.
I "odbrana " mi ništa ne odgovori oko poznanika kojemu je nuđeno nešto mimo berze. Očekivao sam da mi ne odgovori. Prvo, morao bi otkriti ime poznanika čime bi on došao u problem jer bi se automatski znala i brokerska kuća koja radi malverzacije a onda bi oni tom poznaniku najverovatnije napravili pritiske.

Haden, da je imao volju biti "transparentan" pri kupovini dionica, odabrao bi Raiffeisen brokers jer se oni ne bi bavili keširanjem mimo berze. Ovako,pokazalo se da vole mimo propisa i zakona što nije obećavajuće.
Danas, zijin omladinac kojeg su nagradili mjestom direktora berze u dnevnoj štampi objavljuje kako su svi podaci o kupovinu dionica bosnalijeka transparentni i kako se stvarno trguje po 14 KM. Kao Haden je ispravan i Eurohaus je ispravan. Valjda smo ovce i pasemo kako nam kažu.

Meni je više dosadilo da gledam malverzacije na berzi i odlučio sam da napravim neke korake da to pokušam izmijeniti.
Post Reply