Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

investitor_ba wrote: 07 Oct 2022, 10:54 Ne znam kako da se osjecam sa ovim rastom cijene dionice, sa jedne strane mi je drago jer konacno izlazim iz crvenog, a sa druge strane mi je zao sto nema vise prilike za jeftinom kupovinom :lol:
Vjerovatno nisi jedini koji misli tako, ustvari tako misle svi bez obzira koliko ko ima dionica. To je prirodno. Buffet je rekao: Kad pljušti zlato podmetni kantu, ne naprstak (kašiku). I kad počne neki veći rast svi postanemo bolno svjesni šta je želio reći. S druge strane vrlo je relativno šta je jeftina kupovina. Možda se za godinu dana ako bude 80 ili 100 bude sa nostalgijom pominjala cijena od npr 25 kao jeftina. A onaj ko je kupio po ovoj današnjoj cijeni da je imao ludu sreću. Vrijeme će pokazati. Lično mislim da je ovo samo zagrijavanje pred pravi rast koji samo fondovi mogu usporiti ali je neizbježan.
investitor_ba
Posts: 122
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Elektroprivreda BIH

Post by investitor_ba »

Mudro receno. Ja sam poceo kupovati prosle godine i na momente sam pauzirao i razmisljao to je to, ne treba mi vise. Sad mi je zao sto nisam odvojio neki fiksan iznos svaki mjesec i kupovao po trzisnoj cijeni, jer sam ovako dosta oklijevao, ako je npr. cijena bila 13,5 prosle sedmice, sad 14,2, cinilo se kao da je to "skupo" i psiholoski tesko prihvatiti.
brzi
Posts: 2574
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sve do 30 KM je povoljno.
I sa tom cijenom je trzisna vrijednost Elektroprivrede ispod milijarde, a iduće godine bi dobit mogla biti preko 500 miliona maraka.
Cijena za privredu ide minimalno 20%, za domaćinstva vjerovatno desetak procenata i onda će domaće trziste poslovati oko pozitivne nule.
Izvoz 1 TWh po cijeni od 300 eura donosi 500 miliona dobiti.
beka26
Posts: 834
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Ima i drugih dionica koje su podcijenjene kao i EP. Cijenu EP su obarali godinama uz pomoc fondova, propagandom da je ugalj prevaziden i sličnim spinovima. Sada će teško da cijenu obore nazad jer su se okolnost promijenile, a ako i obore znate sta treba raditi.
Last edited by beka26 on 07 Oct 2022, 22:00, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

brzi wrote: 07 Oct 2022, 14:51 Sve do 30 KM je povoljno.
I sa tom cijenom je trzisna vrijednost Elektroprivrede ispod milijarde, a iduće godine bi dobit mogla biti preko 500 miliona maraka.
Cijena za privredu ide minimalno 20%, za domaćinstva vjerovatno desetak procenata i onda će domaće trziste poslovati oko pozitivne nule.
Izvoz 1 TWh po cijeni od 300 eura donosi 500 miliona dobiti.
Da sačekamo objavu trogodišnjeg plana. Ja očekujem prodajnu izvoznu cijenu veću od 300 EUR.
investitor_ba
Posts: 122
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Elektroprivreda BIH

Post by investitor_ba »

beka26 wrote: 07 Oct 2022, 14:54 Ima i drugih dionica koje su procijenjene kao i EP. Cijenu EP su obarali godinama uz pomoc fondova, propagandom da je ugalj prevaziden i sličnim spinovima. Sada će teško da cijenu obore nazad jer su se okolnost promijenile, a ako i obore znate sta treba raditi.

Kojih jos?
beka26
Posts: 834
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Ne bih da imenujem nijednu, ali evo. Prilično sam siguran da će cijena energoinvesta da skoci.
brzi
Posts: 2574
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Često spominjemo koliko su fondovi rasprodali dionica,.. evo i ukupan broj dioničara po godinama,..
2013.----------2.641-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2014.----------2.576---- -65----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2015.----------2.574---- -2-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2016.----------2.544--- -30-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2017.----------2.536--- -8------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2018.---------2.518---- -18-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2019.---------2.489---- -29-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2020.-------- 2.540---- +55-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2021.--------2.556----- +16-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
trenutno----2.570----- +14-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Odliv i priliv pokazuju percepciju dionica.

Pošto često gledamo trenutak a zaboravljamo cijelu sliku da nešto spomenemo.

Cijelo vrijeme, tj u zadnjih 10- 12 godina konzervativna vrijednost ovih dionica je bila 40KM.
Knjigovodstvena jeste 95 KM ali najgori pesimista bi uračunao:
-probleme sa rudarskom populacijom
- navodni globalni otklon od uglja
- pritisak EU da na silu uđemo pod zelenu agendu
- nisku cijenu prema građanstvu i nisku cijenu u izvozu.

Ipak, nije se moglo ignorisati veliki proizvodni kapacitet i hidropotencijal, skoro 800.000 korisnika pa i termoelektrane koje su uvijek imale svoju vrijednost.

I onda bi smo se svi morali složiti da je u najgorem slučaju 40 KM bila realna vrijednost do 2020. godine.

Ako je nekom previsok ovaj rast,ili zadovoljavajući prinos, sa 14 KM na 16 KM treba ovo gore da ima u vidu.

Fondovi će svoje završiti, prije ili kasnije. Pa BIG sa svojih nekadašnjih 2,9%(možda i više) sad nema ništa. MI-Group, Naprijed, Eurofond, Bosfin... Svi su rasprodali, prodaće i ovi.

A danas se na nekadašnjih konzervativnih 40KM po dionici ipak treba dodati još par desetina KM jer već sad firma zarađuje 200 miliona KM godišnje a sigurno će i narednih par godina.

Tako da se ne treba ni kolebati kod potencijalnog ulaganja ni ovaj blagi rast cijene dionica gledati kao nešto što je dobro za prodati.
brzi
Posts: 2574
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Post Reply