Nije bilo zdravije ali je bilo daleko likvidnije. Ne samo kod nas nego širom EU. Vjerovatno je to bio spoj optimizma, novih tehnologija pošto se tad uspostavila slobodna komunikacija internetom u punom smislu, vjerovatno i preliberalna monetarna politika FEDa koju je vodio Greenspan a što je uticalo i ovamo preko okeana, te vjerovanje da će ovaj region nakon burnih 90tih procvjetati.carrot wrote: ↑26 Sep 2022, 18:46montypython wrote: ↑26 Sep 2022, 17:38 I da, ne spomenuh glavni razlog zašto bi investicija u dionice u BiH mogla biti atraktivna trenutno. Inflacija je kažu 17 %, tako da oni što drže tih 20 ak ili koliko već milijardi oročeno na bankama, neće se dobro provesti ne prebace li to hitno u bilo šta drugo.
Interesantno mi je da je panzer spomenuo pregrijanost tržišta prije 15 godina. Šta se promijenilo? Jesu li ti fondovi digli ruke od države? Koliko je likvidnije (ili zdravije) bilo tržište u tom periodu?
Obzirom da su fond menadžeri a i bankari imali najveći kapital u rukama tako su oni i diktirali trendove. Ostatak kapitala koji se vrtio na berzama su donosili ljudi sa svojim ušteđevinama, uzimanjem kredita i slično ali su i tu bile stotine miliona eura u opticaju.
Na Sarajevskoj berzi prelom je napravio Hypo AA fond kada je povukao skoro 150 miliona KM odnosno sve rasprodao. Da je li to bilo onda kada su krenuli problemi u toj banci ili su shvatili da je sve daleko iznad realnih vrijednosti, ovdje je to presudilo.
A onda su krenula hlađenja u trajanju od nekoliko mjeseci prije tog ekonomskog šoka u USA što je samo ubrzalo pad svih berzi u regionu.
Iako se to trebalo ustabiliti pri nekim normalnim cijenama, trend je nastavio biti negativan jer kako je sve bilo daleko precijenjeno u 2007. tako je sve bilo daleko podcijenjeno 2015. i 2016.
A od tog perioda do danas smo vidjeli šta se sve dešavalo i kako se ulaganje u nekoliko emitenata otplatilo višestruko. Čak u atmosferi kada su svi smatrali da je berza propala, mogle su se naći prilike sa ogromnim prinosom.
Ima ih i danas, stalno pišemo o njima.