Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Da,.. ali je 29.09. poslije tog rasta i dostignutih 16 KM iz cista mira ponuđeno od strane fondova 3200 dionica na 14 KM.
I normalno svi potencijalni kupci odluce da vrijedi sacekati.
panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Dobro su ga potegli prošli mjesec sa balansa. 209 MW po satu.
To je vjerovatno ono što je JPEMR vukao struju kako bi namirio svoju ranije dogovorenu prodaju iako nije imao dozvolu.
panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ako ništa, reaguju na vrijeme.
Drastična poskupljenja peleta, ogrjevnog drveta, uglja i drugih energenata prisilila su građane da sve intenzivnije razmišljaju kako se ugrijati tokom zime, a sudeći po velikoj potražnji za klima-uređajima, radijatorima, grijalicama, izgleda da se struja čini kao najprihvatljivija opcija.

Međutim, iz „Elektroprivrede BiH“ (EPBiH) za “Avaz” kažu da već prate potrošnju i da ostaju pri upozorenjima da će struje biti, ali ne za zagrijavanje prostora, i da građani dobro razmisle prije nego što krenu u takve investicije.

Zato je u pripremi model po kojem će cijena struje za prosječnu potrošnju ostati ista, dok bi ona prekomjerna bila dvostruko skuplja.
Dakle, cijena struje za prosječnu potrošnju do nekih 300 kWh ostat će ista, dok će cijena preko toga biti dvostruko i više skuplja.

Direktor EPBiH Admir Andelija pojašnjava da će građani koji se žele grijati na struju najprije morati platiti povećanje priključne snage u svom domaćinstvu.
investitor_ba
Posts: 135
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Elektroprivreda BIH

Post by investitor_ba »

Da li se neko razumije kolika je bila prikljucna snaga sa "starim brojilima", prije ovih digitalnih koje su uvodili u proteklom periodu?

Pitam iz razloga jer se sada prikljucak na struju placa zavisno od snage koja se prikljucih. Medjutim, toga prije nije bilo. Zanima me da li su sa zamjenom brojila sada i stare prikljucke, koji nisu imali ovaj manji limit, staviil u tu kategoriju?
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ne znam, meni to ne zvuči kao loše rješenje. Onemogućiće se prekomjerna potrošnja i bahaćenje tipa da ljudi šetaju po stanu u gaćama u januaru uz otvoren prozor i tri kvarcne upaljene. Sigurno će jedan dio populacije trošiti i iznad tako da će biti i ekonomskog efekta. Drugi i važniji dio je to što će ostati više za izvoz po značajno višim cijenama. Mislim da slično rješenje traži i RS. Ja bih jedino povisio cijenu i za taj minimum (ispod limita) bar 10-15% da niko nema ispod proizvodne cijene. S tim da se tu onda može subvencionirati od strane države za one slabijeg imovnog stana ili slično. I to iz Vladinog dijela dividende. Plus treba uvesti automatsko usklađivanje s inflacijom (17%) tako da to ne moraju najavljivati svaki mjesec kao da je novo poskupljenje. i jedna manja primjedba, ovim su privilegovani oni koji imaju grijanje na gas (Sa) ili toplovod (Tz) jer u startu imaju veće šanse da padnu ispod limita dok ostali jedva da imaju izbora. Ali teško je svakome ugoditi.
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

investitor_ba wrote: 16 Sep 2022, 11:29 Da li se neko razumije kolika je bila prikljucna snaga sa "starim brojilima", prije ovih digitalnih koje su uvodili u proteklom periodu?

Pitam iz razloga jer se sada prikljucak na struju placa zavisno od snage koja se prikljucih. Medjutim, toga prije nije bilo. Zanima me da li su sa zamjenom brojila sada i stare prikljucke, koji nisu imali ovaj manji limit, staviil u tu kategoriju?
Kod mene je zgrada napravljena 87 priključak 6,7 kW odnosno taj glavni osigurac je 40A i moze podnijeti potrosnju do cca 10KW.
panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nabavka Idejnog projekta unutrašnjeg transporta produkta procesa TE Tuzla, skladištenje i priprema za odvoz željeznicom
Izrada elaborata za odlaganje produkata procesa TE Tuzla na lokaciji PK „Šikulje
Vjerovatno priprema pogona za odsumporavanje, ako nije samo šljačište.
panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Kupac na kraju plati CO2 taksu a ne prodavac iako su nam vajni stručnjaci trubili da će termoelektrane biti neprofitabilne radi takse:

- Ponovno korišćenje uglja je među moje kolege vratilo optimizam. U EPS-u smo morali da odložimo remont na kopu Zapadno polje, jer nismo mogli da kupimo određene količine struje ni po kojoj ceni. Nama je na tržištu cena bila između 400 i 500 evra za megavat-sat. A na to je trebalo platiti još 85 do 86 evra po toni za emisiju ugljen dioksida - rekao je Jakovljević.
https://www.ekapija.com/news/3842612/ep ... nzervirati
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

A ne znam kome će ih konzervirati.
Ako nemaš ljude koji znaju voditi proizvodnju i odrzavati TE.
Nije to samoposluga.
panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Čak su i energetičari toliko ubijeni u pojam da se i dalje smatra da termoelektrane moraju biti ugašene i da se ne treba ulagati u otkrivki ugljenih kopova.
Kao treba nam 300 miliona EUR. Stidljivo se kaže jer, zaboga to je trošak. A svima je dostupan onaj podatak o uvozu struje u vrijednosti od 1-2 milijarde EUR za samo nekoliko mjeseci i to je kao normalno.
Post Reply