Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Otkako su Stanari na remontu, onaj saldo na nosbih je uglavnom oko nule ili u blagom minusu, trenutno npr oko -100 Mwh. Međutim to po meni ne znači da EPBiH ništa ne izvozi. Pretpostavljam da npr EP HZHB uvozi značajnije pa vjerovatni izvoz EPBIH i/ili iz RSa daje u zbiru taj saldo oko nule. Međutim teško je procijeniti, to je kao da rješavaš jednu jednačinu sa 3 nepoznate. U svakom slučaju vidim na prognozama da ide značajnija kiša već u petak, pa ako pogode, mogle bi se i HE napokon aktivirati što bi se trebalo vidjeti na grafikonu potrošnje već dan-dva nakon toga. Trebala bi se po meni ostvarena proizvodnja (i planirana) polako nakon vikenda popeti na iznad 1800 MWh a možda i iznad 2000. Ako su pogodili to s kišom. Jer ako EP ne ostvari značajniju izvoznu "žetvu" po ovim cijenama, u ova 4 mjeseca do kraja godine, ne znam kad će.
panzer
Posts: 12373
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ja sam i dalje fokusiran na iduću godinu. Ovu godinu kakvu god dobit da naprave, poravnaće je na nulu.

Iduća je bitna, zvanični plan je bio 92 miliona KM a uzimali su prodajne cijene do 150 EUR po MW. Kao što vidimo, nisu cijene nisu ni blizu tog iznosa a vjerovatno i neće do kraja ove godine biti. Tako bi se morao revidirati plan i staviti 270 miliona KM dobiti za 2023.
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ma znam, pretpostavljam i ja da će bilo koju dobit ove godine, poravnati na nulu računovodstveno, nekim otpisom ili slično, čak i da realna bude preko 100 ili čak 200 miliona. Čisto da ne budu puno u plusu kad zatraže poskupljenje. Tako da mnogo više očekujem od sljedeće godine kad budu rasterećeni od populizma. Međutim, čak i ako poravnaju dobit o g na nulu fiktivno, realno te pare ostaju na njihovom računu. I drugo, pošto će rezultati poslovanja za 2 polugodište biti poznati tek u 2. Ili 3. mjesecu 2023 (dakle nakon izbora i vjerovatno nakon poskupljenja struje) postoji ipak šansa da ostave neku možda i značajniju dobit i za ovu godinu. Ne kažem da hoće nego postoji i ta mogućnost. Možda neki od VIP imalaca dionice zaželi nešto dividende i od ovogodišnje dobiti. A možda čak Vladi bude trebala dividenda da bi isplaćivala subvencije građanima sa nižim primanjima ili onima sa nižom potrošnjom. Vidim da takve subvencije već spremaju po čitavoj Evropi. Mi to već imamo ali bi sad iznosi mogli biti značajniji a za to bi im trebala i značajnija dividenda.
panzer
Posts: 12373
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Trebalo bi da stvari budu jasnije sa materijalom za skupštinu dioničara koja se održava u decembru.
Tada će objaviti plan za iduću godinu jer će do tada prodati isplanirane viškove i znaće se tačan iznos prihoda od toga.Npr za ovu godinu ide 467 miliona KM dugoročne prodaje a za iduću su planirali samo 117 miliona KM. Pošto cijena više nije ona koja se znala tj bila u tom trenutnu na HUDX krajem prošle i li početkom ove pretpostavlja da će biti za 2023. onda se taj dio mora revidirati. Pa kad se revidira onda mora biti bar 400 miliona KM. A onda će to već biti u javnosti.

I postojaće jedan novi faktor u svemu tome a to je nova vlada. Ko zna ko će biti na čelu vlade i vjerovatno na mjestu direktora EPBIH i kakve će planove imati za firmu. Nadati se da neće biti populisti da neće povlačiti neracionalne poteze.
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Nadamo se da neće biti populisti mada ovo što sada vidim je sami populizam, i na vlasti i u opoziciji. Nisam mislio da ću ovo ikada reći ali ispada da su ovi koji su na vlasti još i najrazumniji kakvi god da su.
Meni malo smeta jedna druga stvar. Novca će očito biti i to u velikim količinama. Ne bi me čudilo da EP BiH bude imala 400-500 miliona na računima u nekom trenutku ili čak više, da ne pominjem amortizaciju. E sad, znamo da je inflacija već cca 17 %, možda bude i viša. Nije mi dobro imati tolike sume na računima i držati ih dugo. Po meni bi trebali ili dijeliti dividendu ili investirati u nove kapacitete i i to hitno. Npr ako gradnja Vranduka košta, lupam, 150 miliona a ti ga ne gradiš sad nego tih 150 miliona držiš na računu uz kamatu od 1 %, ako slijedeće godine hoćeš početi Vranduk on će tad koštati ne više 150 nego 180 miliona (jer će sve poskupiti) a ti i dalje imaš 150 miliona, odnosno 151,5 s kamatom. Ili drugim riječima izgubio si skoro 30 miliona samo nedjelovanjem. A šta ako je u pitanju 500 miliona? Nadam se da odgovorni shvataju ovo i da im neće iscuriti 100 miliona na ništa. Sad nije vrijeme za nekakvu akumulaciju i pasivnost, nego treba ulagati u tvrde stvari, investirati u nove kapacitete ili dijeliti dividendu, kupovati ugalj sa strane, šta bilo, sve samo ne držati pare na računu pri visokoj inflaciji.
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

I ja mislim da je nebitno sve do polugodišnjeg izvjestaja sljedeće godine,.. i da bi dobit trebala biti iznad 200 miliona na polugodistu.
A onda se kupci ne bi ganjali u 10 feninga,.. a ne bi ni u marku ili dvije. Tek tad se moze očekivati cijena iznad 30 KM.
panzer
Posts: 12373
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

montypython wrote: 07 Sep 2022, 13:07 Nadamo se da neće biti populisti mada ovo što sada vidim je sami populizam, i na vlasti i u opoziciji. Nisam mislio da ću ovo ikada reći ali ispada da su ovi koji su na vlasti još i najrazumniji kakvi god da su.
Meni malo smeta jedna druga stvar. Novca će očito biti i to u velikim količinama. Ne bi me čudilo da EP BiH bude imala 400-500 miliona na računima u nekom trenutku ili čak više, da ne pominjem amortizaciju. E sad, znamo da je inflacija već cca 17 %, možda bude i viša. Nije mi dobro imati tolike sume na računima i držati ih dugo. Po meni bi trebali ili dijeliti dividendu ili investirati u nove kapacitete i i to hitno. Npr ako gradnja Vranduka košta, lupam, 150 miliona a ti ga ne gradiš sad nego tih 150 miliona držiš na računu uz kamatu od 1 %, ako slijedeće godine hoćeš početi Vranduk on će tad koštati ne više 150 nego 180 miliona (jer će sve poskupiti) a ti i dalje imaš 150 miliona, odnosno 151,5 s kamatom. Ili drugim riječima izgubio si skoro 30 miliona samo nedjelovanjem. A šta ako je u pitanju 500 miliona? Nadam se da odgovorni shvataju ovo i da im neće iscuriti 100 miliona na ništa. Sad nije vrijeme za nekakvu akumulaciju i pasivnost, nego treba ulagati u tvrde stvari, investirati u nove kapacitete ili dijeliti dividendu, kupovati ugalj sa strane, šta bilo, sve samo ne držati pare na računu pri visokoj inflaciji.
Ne može se to gledati samo sa finansijske strane, mora biti tehnička odluka a u ovom slučaju i politička jer bez vlasti se ne smije ništa puno dirati.
Sad kada se vidi koliko ostale zemlje potroše na uvoz za par mjeseci onda je logično da na računima ipak ima 200-300 miliona KM jer ako se nešto desi onda bi i mi došli u situaciju da uzimamo kredit od EBRD da platimo uvozno struju ako EPBIH ne bi imala te rezerve koje su ujedno i zakonske.
panzer
Posts: 12373
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

brzi wrote: 07 Sep 2022, 13:19 I ja mislim da je nebitno sve do polugodišnjeg izvjestaja sljedeće godine,.. i da bi dobit trebala biti iznad 200 miliona na polugodistu.
A onda se kupci ne bi ganjali u 10 feninga,.. a ne bi ni u marku ili dvije. Tek tad se moze očekivati cijena iznad 30 KM.
Nekad ranije, bilo je normalno da je dnevna promjena cijene 5-8 KM
panzer
Posts: 12373
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovo je neki komunizam. Sve dekretom rješavaju.
Europska komisija (EK) je u srijedu predložila obvezujuće smanjenje potrošnje električne energije za vrijeme vršnih opterećenja i preusmjeravanje ektraprofita energetskih tvrtki najugroženijim građanima i poduzetnicima zbog golemog rasta cijena energije.
“Predložit ćemo obvezujući cilj smanjenja potrošnje u vrijeme vršnih opterećenja i tijesno ćemo surađivati s državama članicama kako bismo to postigli”, izjavila je predsjednica EK-a Ursula von der Leyen, predstavljajući prijedloge mjera za zaustavljanje vrtoglavog rasta cijena energije.

Mjerama se želi pomoći najranjivijim građanima i poduzećima. “Štogod učinili, morat ćemo štedjeti, ali štedjeti na pametan način”, dodala je.

Struja koja se troši u vršnim razdobljima je najskuplja i stoga je potrebna strategija za izjednačavanje potrošnje tijekom dana, dodala je von der Leyen.
Ako ovo urade onda će se cijene izjednačiti ali na više a ne na manje. Pa će bazna biti blizu vršnoj.
panzer
Posts: 12373
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Javno preduzeće Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) potpisat će u četvrtak, 8. septembra mandatno pismo za Projekat konverzije Bloka 3 TE “Tuzla“ na ugalj u kombinovano toplotno i energetsko postrojenje na bazi drvne biomase. Mandatno pismo će u prostorijama Poslovno-tehničke zgrade JP Elektroprivreda BiH potpisati generalni direktor ovog preduzeća Admir Andelija i Manuela Naessl, direktorica Ureda EBRD-a za Bosnu i Hercegovinu. Mandatnim pismom potvrđuje se zaintersovanost Evropske banke za obnovu i razvoj da razmotri učešće u Projektu konverzije Bloka 3 u TE „Tuzla“, koji trenutno kao energent za proizvodnju koristi ugalj, u kombinovano toplotno i energetsko postrojenje na bazi drvne biomase kroz obezbjeđivanje dugoročnog finansiranja, u obliku korporativnog kredita u iznosu do 50 miliona eura, a što će zavisiti od rezultata dalje procjene Projekta. Blok 3 TE „Tuzla“ (100 MWe, 220 MWt) prestaje s pogonom na ugalj do kraja 2023. godine, u skladu s Opt-out opcijom. Nastavak rada ovog kogeneracijskog Bloka, koji je konektovan na toplinsku stanicu sistema daljinskog grijanja gradova Tuzla i Lukavac, moguć je samo ukoliko se postrojenje uskladi sa zahtjevima Direktive o industrijskim emisijama (IED). Jedna od opcija je da se izvrši potpuna konverzija Bloka 3 na biomasu, čime bi se ispunili i zahtjevi prema IED. Realnost i perspektivnost planiranog projekta, u smislu savladavanja logističkih izazova obezbjeđenja biogoriva, baziraju se na prikladnoj veličini Bloka 3 (kotlovi 2×50 MW, turbogeneratorski set 100 M). Realizacijom projekta konverzije, Blok 3 bi u kogenerativnom režimu rada obezbijedio toplinsku energiju okolnih gradova u skladu s direktivama o obnovljivim izvorima, energetskoj efikasnosti i klimatskoj regulativi, u dugoročnom pogledu – do 2050. godine, pa i poslije, saopćeno je iz Elektroprivrede BiH. | Preuzeto sa: https://tuzlanski.ba/infoteka/te-tuzla- ... u-biomasu/
Post Reply