BH Telecom

Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

I ja sam uposlen u privatnom sektoru i nama plate ne rastu vec skoro 10 godina. One jesu nekad bile dobre, danas su prosjecne, sutra ce vec biti lose.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Uplacena dividenda. Dobar sistem.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Nije ni 15 dana prošlo.
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Puno je ovo bolje otkad ide preko RVP-a. Mada sam na početku bio skeptik, moram priznati...
Mirnes
Posts: 144
Joined: 12 May 2016, 13:33

Re: BH Telecom

Post by Mirnes »

da, pohvale za rvp
Begov Han
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Kao ASA finance.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Da kolicina odgovara onome sto je ASA imala
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Sabur2 wrote: 19 Jun 2022, 21:16 I ja sam uposlen u privatnom sektoru i nama plate ne rastu vec skoro 10 godina. One jesu nekad bile dobre, danas su prosjecne, sutra ce vec biti lose.
Ne znam u kojem sektoru radiš i šta radiš, ali plate u privatnom sektoru su u zadnjih 2-3 godine za radnike koji imaju vještine, skočile cca 50%. Nije raslo toliko jedino lako zamjenjivim ljudima npr. kasirka u Mercatoru ili Bingu, mada je i njima porasla čisto iz razloga što je ponuda radne snage katastrofalna.

Plata radniku koji radi 180 sati je cca 1.300 netto (sa T.O. i prevozom).
Plata majstoru / vodji brigade koji radi 180 sati je cca 1.600 netto.
Ovo je sve SSS.
Plata strucnih ljudi SSS i VSS je 2.000 u startu.
Svi si naravno prijavljeni manje, da ne kažem na minimalcu.

Pored odlaska svih mogućih profila, veliki je problem što su svi konačno shvatili da je bolje biti sam svoj gazda nego raditi za drugog, tako da je danas jako teško uopšte okupiti ikakav tim. Nema više rada po 230-250 sati mjesečno osim možda kod zaštitara, ali njih ubrajam u nekvalifikovanu snagu.

Ja bi rekao da se već dogodio klasični slom tržišta rada.

Sve više kompanija dijeli dio dobitka radnicima, plaća im vrtiće za djecu, popravke i renoviranja stana ili kuće itd. Svejedno, zakasnilo se i sada će demografski crv da izjede BH društvo.

Ovo sve govorim za zanimanja gdje treba neka stručnost. Slaganje papira i dalje košta 500-600 i takvi profili kopaju da se uvale na drzavne jasle. Ko ima ikakvo korisno stručno znanje danas bez problema čak i na crno može zaraditi cca 2.000.

Kako je inflacija udarila, za pola godine i 2.000 će biti ništa.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

ummet wrote: 06 Jul 2022, 21:51
Sabur2 wrote: 19 Jun 2022, 21:16 I ja sam uposlen u privatnom sektoru i nama plate ne rastu vec skoro 10 godina. One jesu nekad bile dobre, danas su prosjecne, sutra ce vec biti lose.
Ne znam u kojem sektoru radiš i šta radiš, ali plate u privatnom sektoru su u zadnjih 2-3 godine za radnike koji imaju vještine, skočile cca 50%. Nije raslo toliko jedino lako zamjenjivim ljudima npr. kasirka u Mercatoru ili Bingu, mada je i njima porasla čisto iz razloga što je ponuda radne snage katastrofalna.

Plata radniku koji radi 180 sati je cca 1.300 netto (sa T.O. i prevozom).
Plata majstoru / vodji brigade koji radi 180 sati je cca 1.600 netto.
Ovo je sve SSS.
Plata strucnih ljudi SSS i VSS je 2.000 u startu.
Svi si naravno prijavljeni manje, da ne kažem na minimalcu.

Pored odlaska svih mogućih profila, veliki je problem što su svi konačno shvatili da je bolje biti sam svoj gazda nego raditi za drugog, tako da je danas jako teško uopšte okupiti ikakav tim. Nema više rada po 230-250 sati mjesečno osim možda kod zaštitara, ali njih ubrajam u nekvalifikovanu snagu.

Ja bi rekao da se već dogodio klasični slom tržišta rada.

Sve više kompanija dijeli dio dobitka radnicima, plaća im vrtiće za djecu, popravke i renoviranja stana ili kuće itd. Svejedno, zakasnilo se i sada će demografski crv da izjede BH društvo.

Ovo sve govorim za zanimanja gdje treba neka stručnost. Slaganje papira i dalje košta 500-600 i takvi profili kopaju da se uvale na drzavne jasle. Ko ima ikakvo korisno stručno znanje danas bez problema čak i na crno može zaraditi cca 2.000.

Kako je inflacija udarila, za pola godine i 2.000 će biti ništa.
Radim u prilicno sofisticiranoj industriji i politika plata je katastrofalna. Jos uvijek se uprava vodi time da na trzistu ima dostupnih zamjena.
Plate ne rastu, ljudi odlaze, novi dolaze. Uprava ima dojam da je u pravu, mi koji smo dole znamo da je ovo sto dodje tabula raza. Moras ga uciti i raditi njegov posao dok ne nauci. Odozgo gledano sve i dalje funkcionise.
Da ne pricam dalje.
I tako je u vecini firmi. Ne znam odakle ti imas informacije, ali to je to.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Ok, ali ja prema onome sto vidim to nije to. Tržište rada je kolabriralo. Ljudi traže stručne radnike mjesecima. To kad kažeš “jedni odlaze, drugi dolaze” mi malo ne štima za sofisticiranu industriju. Za ovaj sveukupni obim poslova nedostaje barem 50% kvalifikovane radne snege. Kompanije koje su preživjele do danas su “pune para” (toliko pune da vlasnici mogu i investirati). Sada se traži da se uradi to i to do tada i tada. E to više ne može. Firme koje su izvozno orjentisane i ne daju ponude za naše tržište. Ostali su puni posla ali nemaju ljudstva, tako da moraš zvati 3-4 puta da ti pošalju ponudu. Ponuda je napucana cjenovno da te odbije ali ipak da pošalje ponudu, i opet ljudi prolaze, jer nema ko.
Na radiju reklame da autoprevoznici plaćaju polaganje za kamion. To nikad nije bilo tako.
Šta misliš što je kod nas umrlo skoro najviše ljudi od Covida? Pa zato što ti je frizerka davala injekcije i nije znala koliko kisika da ti “odvrne”. Nije došla na štelu, zvali je sa biroa, zato što medicinskih radnika nema.
Što je tunel Hranjen završen 1/3 a potrošene sve pare? Pa zato što je loše planiran, projektovan, izvodjen i nadziran. Nemamo uopšte kapacitet da iznesemo oveći projekat.
Zato je propao i blok 7, to se trebalo 2000-te raditi ali eto.
Odlazak stručnih kadrova je sada već katastrofa veća od rata. Imaj na umu da i jedna takva “tabula rasa” upravlja sistemom za hlorisanje vode.
Ovo se neće nikako dobro završiti, ali, danas je trenutak za one koji znaju raditi da mogu sebi bez problema zaraditi. 1500-2000 maraka prosjecan majstor, bez problema.
I cijelo vrijeme se referišem na ljude koji imaju uslugu / proizvod koji je ljudima potreba, a ne na blesane koji “nose faxove” i slažu papire. Kao sto sam rekao takvi ganjaju EPBiH, BHT, BSNL i administraciju.
Post Reply