Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Pa eto onda...

Pošto fondovi jedva čekaju kome će uvaliti preostalih 150.000 komada dionica JPESR, onaj ko ih kupi za 2 miliona KM će sutra imati priliku da ih proda za 8-10 miliona.

A ako nije prilika sad kad se struja prodaje za 500% većoj cijeni onda neće biti nikad.
brzi
Posts: 2420
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Ja sam prosle godine na dionicama BH Telekoma, Cementare Kakanj i Elektroprivrede BiH dobio finu dividendu kakvu ne bi dobio ni na Njemačkom ni na Američkom tržištu.
Dakle bolji prinos imam nego da rentam nekretninu a za vise bi trebalo registrovati vlastiti biznis i piti apaurine.
esas
Posts: 32
Joined: 26 Dec 2020, 14:10

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by esas »

Dodao bih na tu listu i Mtel.

Koji još emitenti su dijelili dividendu u zadnje vrijeme? Koje su banke najbolje što se toga tiče? Da pokrijemo više industrija radi bolje diverzifikacije…
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

I MTel i Cementara Kakanj.

U zadnjih 6 godina na svakom od nekoliko primjera uloženi milion KM bi zaradio još bar jedan milion. A uglavnom je bila veća zarada.

E sad ako pare nisu problem ( a realno nisu jer su samo u BIH milijarde u opticaju) hajde da vidimo na kupovnoj strani.

Da nas ovi iz fondova ne jeb...sa žetončićima.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Šta je Bingu? Da mu nije pozlilo?
Bingo d.o.o. Tuzla je objavio ponudu za preuzimanjem društva INIT d.d. Sarajevo, saznaje Akta.ba.

Naime, Bingo je prošle godine postao većinski vlasnik INIT-ovih dionica, i trenutno posjeduje 14.546 dionica, koje čine 83,2008 % vlasničkog udjela u ciljnom društvu.

"Broj dionica koje su predmet ponude je 2.937 ili 16,7992% redovnih dionica ciljnog društva. Ponuda se ne odnosi na dionice ciljnog društva na kojima ima upisanih ograničenja raspolaganja", navedeno je u ponudi.

Ponuđena cijena po jednoj dionici je 449,00 KM odnosno 449% od nominalne vrijednosti dionice.

"Ponudilac ima namjeru preuzeti 100 - postotno vlasništvo nad ciljnim društvom. Provođenje Ponude za preuzimanje ima za cilj upravljanje ciljnim društvom u pravcu njegovog daljnjeg razvoja i jačanja, te povećanja poslovne aktivnošti i efikasnosti ciljnog društva. Bez obzira na ishod Ponude, ponudioc će svoja prava po osnovu većinskog vasništva u ciljnom društvu korištiti na način da daje podršku ostvarenju strateških planova društva. Ova ponuda za preuzimanje nema implikacije na politiku zapošljavanja, te ponudilac namjerava kontinuirano usavršavati i educirati zaposlenike u skladu sa potrebama i zahtjevima", navedeno je.

U ponudi je također istaknuto da su planirane promjene u vezi sa upravom ciljnog društva, a izvor finansiranja su vlastita sredstva, kao i poslovni prihodi nastali u redovnom poslovanju.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sabur2 »

A u oktobru 2020. protrgovano u jednoj transakciji 2605 dionica po kursu 78 KM, ukupno 203.190 KM.
Vjerovatno ovaj drugi dionicar sa liste.
I sad ima ponudu da to proda za 1.169.645 KM
Ako to nije dobar posao ja ne znam šta je. :mrgreen:
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Kako glasi jedan parola sa arizone : valjo sam ti, valjaćeš mi.
Tužitelj Odjela III podigao je optužnicu protiv:
- Abdurrahmana Uevaka, rođenog 21. 07. 1970. godine u mjestu Peyas u Republici Turskoj, nastanjenog u Tuzli, državljanina Republike Turske i BiH i

- Gokmena Cinara, rođenog 01. 03. 1971. godine u mjestu Bogazliyan u Republici Turskoj, nastanjenog u Srebreniku, državljanina Republike Turske.

Optužnica tereti Abdurrahmana Uevaka da je u drugoj polovici 2012. godine, kao utemeljitelj i vlasnik poduzeća „UVAK“ d.o.o., u iznajmljenim poslovnim prostorijama u općini Srebrenik, neovlašteno skladištio nelegalno izrađene zaštitne znakove robnih marki, koje je potom vezenjem, šivanjem ili termičkom obradom fiksirao na različite odjevne predmete i tako obilježenu konfekcijsku robu privremeno skladištio s ciljem da lažne robne znakove uporabi kao prave. Prigodom pretresa u navedenim poslovnim prostorijama je pronađeno više stotina odjevnih predmeta na kojima su bili lažni zaštitni znakovi robnih marki, kao i više od 116 kg tekstilnih, termalnih, kartonskih etiketa i naljepnica, sa natpisima Adidas, Tom Tailor, Puma, Nike, Diesel, D&G, Knight, Esprit, Lacoste, Paul&Shark i Venesa, koji su privremeno oduzeti od optuženog Abdurrahmana Uevaka.

Optužnica tereti Gokmena Cinara da je u drugoj polovici 2012. godine, kao utemeljitelj i vlasnik poduzeća „Masimar“ d.o.o. Brčko, u iznajmljenim poslovnim prostorijama u Distriktu Brčko, neovlašteno skladištio nelegalno izrađene zaštitne znakove robnih marki Adidas, Levis, St. Oliver, Tommy Hilfinger, Tom Tailor, D&G, Puma, GAS, Emporio Armani, Replay, Paul&Shark, Nike, Kappa, Lacoste, Diesel, Diadora, koje je potom vezenjem, šivanjem ili termičkom obradom fiksirao na različite odjevne predmete i tako obilježenu konfekcijsku robu privremeno skladištio, s ciljem da lažne robne znakove uporabi kao prave. Prilikom pretresa navedenih poslovnih prostorija pronađeno je više stotina odjevnih predmeta na kojima su bili lažni zaštitni znakovi robnih marki, kao i više od 28.000 kg tekstilnih, termalnih, kartonskih etiketa i naljepnica, sa natpisima različitih svjetski poznatih zaštitnih znakova, koji su privremeno oduzeti od optuženog Gokmena Cinara.

Kako se navodi u optužnici, Abdurrahman Uevak i Gokmen Cinar su, svaki ponaosob, neovlašteno skladištili i rabili tuđi žig, čime su povrijedili tuđi žig i počinili kazneno djelo iz članka 149. stavka 6. Zakona o industrijskom vlasništvu u BiH, a u svezi sa stavkom 5. istoga Zakona, sve u svezi sa čl. 49. Zakona o žigu („Sl. glasnik BiH“, br. 53/10).
novi
Posts: 153
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by novi »

Panzer, pogledat cu ovaj INIT ali ovo od BInga very nevjerovatno, ako nastavi ...
novi
Posts: 153
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by novi »

Mislim Austrija dijeli po 1k Euro svakom stanovniku za borbu sa inflacijom znaci papiri su bas bezvrijedni ali mi ni njih nemamo
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Nije da nemamo. Imamo mi popriličnu količinu ali se navikli mantrati po staroj mantri. Inflacija nije bauk.
Možda jeste ljudima koji su mlađi od nje ali život se nastavlja u svim situacijama. I uvijek ima prilika za ulaganje. Pa će nam dobro doći i to što EU dijeli pare stanovništvu ( dosta su dijelili bankama) jer mi imamo šta za ponuditi odnosno za prodati i izvesti.
Post Reply