BH Telecom

Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

panzer wrote: 05 Apr 2022, 12:44 Mislite da je nešto veće? Od neke vanredne isplate sredstava na računima?
Pa to bi objasnilo ovu naglu potraznju, a tih para tamo ima.
O privatizaciji ne vjerujem da ima rijeci u izbornoj godini.
A izborna godina objasnjava i potrebu drzave za novcem.
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Sabur2 wrote: 05 Apr 2022, 12:52
panzer wrote: 05 Apr 2022, 12:44 Mislite da je nešto veće? Od neke vanredne isplate sredstava na računima?
Pa to bi objasnilo ovu naglu potraznju, a tih para tamo ima.
O privatizaciji ne vjerujem da ima rijeci u izbornoj godini.
A izborna godina objasnjava i potrebu drzave za novcem.
U poslovnom planu se dividenda ne planira, a spominje se na način da kažu da će se raspodjela dobiti izvršiti u skladu sa odlukom skupštine. Prethodnih godina se kroz poslovni plan moglo vidjeti bar koliko okvirno planiraju za dividendu...
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

brzi wrote: 05 Apr 2022, 11:29 Kako se redaju kupovni nalozi ovo će brzo izgurati na 14 do 15 KM.
Za sad je 14 KM realno.
brzi
Posts: 2420
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Zatvorana trgovina,. Kupovni na 14,.. preko 2.500 dionica,.. prodajnih naloga nema.
grovnica
Posts: 48
Joined: 06 Jul 2020, 19:40

Re: BH Telecom

Post by grovnica »

ovdje kao da se kuha nešto što nije javno obznanjeno. nije mi realan rast od 12,5 do 14 za deset dana, a dividendu teško da će isplatiti u iznosu od 1,5 KM...
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Pa sad. Percepcije su različite.

To što je godinama cijena bila vrlo niska ne znači da je to realna vrijednost. I rast za nekih 10-20% nije ništa dramatično. Moramo znati da su ogromne cifre koje posjeduju građani na depozitima, da su ogromne cifre i onako na računima ali i u kući.

Od 15-20 milijardi KM može se naći neko ko će svoj kapital prebaciti u dionice i bar dividendom pokriti gubitak od inflacije.

A kad neko manje upućen u dionice hoće da kupi dionice prvo mu na pamet pada BH Telecom.
brzi
Posts: 2420
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

I ja imam osjećaj da iza većine kupovnih naloga stoje ljudi koji su odlučili dio depozita pretvoriti u dionice, i na preporuku brokera kupuju dionice BHTSR
I na 20 KM za dionicu BHTSR je ocekivana dobit od 1 KM cak 5 puta veća od očekivane kamate u banci.

Samo mi nije jasno zašto se ne ulaže u Elektroprivredu...
Ali moglo bi krenuti slijedeće sedmice..
Last edited by brzi on 08 Apr 2022, 15:29, edited 1 time in total.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

grovnica wrote: 08 Apr 2022, 14:02 ovdje kao da se kuha nešto što nije javno obznanjeno. nije mi realan rast od 12,5 do 14 za deset dana, a dividendu teško da će isplatiti u iznosu od 1,5 KM...
Dakle, taj rast i nije nešto. Stvar je da je tržište tako nelikvidno (još od 2007) da su se ljudi odvikli od ikakve realne valuacije a s tim i rasta. Treba podsjetiti da je, ugrubo, realna vrijednost dionice cca 20 godišnjih dobiti. Tamo gdje ima dobiti, gdje nema ili je niska, drugačije se računa. To odgovara godišnjem povratu od 5%. Po tim starim kriterijima BHTSR koji sad ima dobit po dionici od cca 1 KM trebao bi vrijediti cca 20 KM, a da nije skup. Međutim ova priča je po meni vrijedila za vremena kad je kamata na banci bila cca 5 %. Odavno međutim imamo kamatu cca 1.5% na oročenje što znači da bi povrat od dionice bio smatran dobrim ako je iole veći od toga. Drugim riječima dionica bi sad trebala vrijediti 50 i više godišnjih dobiti a ne više 20. i to imamo npr na američkoj berzi gdje je npr na NasdaQ prosječni P/E cca 38. Npr P/E za Teslu je nevjerovatnih 215 kako vidim. Kad bi BHTSR vrijedio 20 godišnjih dobiti to bi bilo sad 20 po dionici. Što znači da je i po 14 vrlo potcijenjen. Uzimajući u obzir pomenute mnogo niže kamate, da mu je valuacija kao na Nasdaqu bio bi 1x38=38 KM po dionici. Ne treba se obazirati puno na trenutne cijene i od njih odmjeravati šta je realno. Realno može biti i 100% više od trenutnog a za neke superpotcijene dionice npr i 500%. Prisjetimo se da je Telecom bio preko 100 KM prije 15 godina a JPESR 200 KM. Prisjetimo se i da su znali rasti po nekoliko % dnevno-mjesecima telecom od ako se ne varam 7-8 KM po dionici na preko 100. Uzmemo li u obzir da je novac tada više vrijedio zbog inflacije a da ide još veća inflacija i da će se bježati iz novca u bilo šta što vrijedi, zaključak se sam nameće. Za sve što išta vrijedi na tržištu slijedi eksplozija cijena onoga što je potcjenjeno. Sav novac koji ostane na bankama neinvestiran biće dramatično obezvrijeđen. Neki to očito već znaju, a neki su opet još u fazi akumulacije po niskim cijenama, pa se dok se ne napune cijena vještački drži nisko (npr JPESR). Imali smo to na FDSu (sa 50 na 150), pa na SOSORU, pa na BSNL itd
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Evo sad vidjeh da je brzi već napisao manje više ovo o čemu govorim a i panzer je napisao slično.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Sve je to tacno, ali je cudno da je sedmicama stajala rampa na 12 pa na 12,30, i svi su se pehlivanili sa nekim ponudama za 5-10 feninga nize.
I onda najednom kao da je neka vijest stigla i grabi se sa obje ruke.
Post Reply