Vijesti iz ekonomije/privrede

Elkombar
Posts: 122
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Elkombar »

Rusi u medjuvremenu imaju zamjenu za SWIFT, vlastiti platni promet, vlastiti internet(zato su najavili iskljucenje sa internet), naftu, gasovod do Kine, vlastitu proizvodnju hrane, 2300 tona zlata...nezavisna ni od jedne države...
A nama se sprema depresija, hiperinflacija i digitalni novac radi kontrole na kraju.
Last edited by Elkombar on 08 Mar 2022, 12:03, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Ja sam skeptičan po pitanju prosperiteta slobodarske Rusije.
I po pitanju patnje u dijelu svijeta gdje mi pripadamo.

Pa vidjet ćemo.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

panzer wrote: 08 Mar 2022, 12:02 Ja sam skeptičan po pitanju prosperiteta slobodarske Rusije.
I po pitanju patnje u dijelu svijeta gdje mi pripadamo.

Pa vidjet ćemo.
Ja ne vjerujem da će iko u ovome prosperirati pa možda ni Rusija. Ali da će Zapad patiti, posebno populacija, to sam siguran. Plus možda i svi ostali. Uostalom Euro je već pao u odnosu na dolar, dakle, već pate. U SAD inflacija 7,5 % pri čemu mnogi proizvodi nisu uračunati mislim čak energija i hrana. Sa tim, smatra se da bilo preko 12% a raste svaki mjesec. Po ulicama velikih gradova npr u Kaliforniji, masa ljudi žive u šatorima jer ne mogu da plate najamninu i režije. U Njemačkoj inflacija je mislim oko 5-6% i raste. A i tu se smatra da je preko 10 %. A KM je vezana za Euro. DAX se strmoglavio a dosta, posebno visokotehnoloških dionica i autoindustrije, u slobodnom padu. BMW bio oko 100 po dionici nema 3 mjeseca a sad je cca 72. Slično i ostali. Tesla sa 1200 došao na 800 u par mjeseci. A mislim da tek počinje. U Njemačkoj ljudi (često i naši) u naletu jeftinog novca kupovali stanove po 6-8 hiljada Eura za m2 imaju ogromnu mjesečnu ratu i sad kad dobije otkaz i ne može da plati tu ratu šta da radi. Ili oni koji imaju mjesečnu kiriju po 1000 i više eura itd i sl. Mi ovdje i ne znamo dobro šta se tamo događa. A i mnogi koji tamo žive još to ne znaju.
beka26
Posts: 804
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by beka26 »

Ovo je tek početak plimnog vala koji treba da ih potopi. Da, većina nije svjesna siline udara koji slijedi i bit će
zbrisani i pojedinci i firme i države.
brzi
Posts: 2414
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Totalna ludnica, cijena nikla prije tri mjeseca je bila 20.000 $, danas je 100,000 $ na Londonskoj berzi.
Sav taj naštampani poklonjeni pa i posuđeni novac je napravio haos. Nasilno držanje kamatnih stopa na 0% i sve ostale gloposti koje su činili FED i ECB posljednjih godina dolaze na naplatu.
Slika slična onoj Japanskoj uz napomenu da Amerikanac i Europljanin neće držati godinama državne obveznice kao Japanac i na taj način spašavati domovinu od bankrota.
Bit će zanimljivo i na kraju se postavlja pitanje da li će se krivac tražiti u Rusiji i izlaz u III Svjetskom ?
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Elegantno nestaju viškovi odštampanih para a imaju zvaničnog krivca.

Ako ćemo gledati i na lokalnom nivou, onda treba znati da je ovdje u BIH parkirano 15 milijardi KM i da i dalje stoje onako. I dolazi vrijeme kada će vrijediti pola od onog što su vrijedile prije par godina.
U zadnjih 15 godina svakako se svijet gleda kroz roze naočare.

Sad se treba vratiti realnosti. A nama nije strana ni velika inflacija, ni konzerva, pa i život sa manje grijanja. Nemamo potrebu za nekom brigom.

Nama ostaje da se pokrene ljevaonica i elektroliza u Aluminiju i da se Posavina i Semberija zasiju pšenicom i kukuruzom. Željezara već od ranije planira da radi punom parom.
Elkombar
Posts: 122
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Elkombar »

Almir Becarevic za Depo.ba pise da je prijetnja zatvaranjem Sjevernog toka 1 takva da bi cijela Evropa trebala biti zabrinuta. Njemacka privreda ce biti bacena na koljena, a cijena svih proizvoda ce letjeti u nebo, kao i povecanje cijene el. energije...u kombinaciji sa eventualnim embargom na uvoz nafte, ni cijene za barel preko 200 usd nisu nerealne...svi oni koji govore da nece biti velikih promjena na trzistima nakon ovih mjera LAZU I OBMANJUJU JAVNOST I STOGA IH NE TREBA SLUSATI..Cijene ce letjeti u nebo i ovo je nista od onog sto ce biti..

BiH nema rezerve goriva, niti alternative za ruski gas, niti se nesto uradilo da se cijene hrane smanje.
Eventualno zatvaranje Sjevernog toka 1 je katastrofa u nastajanju po sve sfere privrednog zivota Evrope, a time i nase zemlje
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Nafte će biti. A od gasa ne zavisimo u velikoj mjeri. Dio Sarajeva je izuzetak.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

Meni se čini da ovdje mnogi pate od PTSP.
Panika vas hvata.
Neće biti dobro, ali biće kako bude. Pošto smo mi svakako sirotinja, koja ce eto imati nesto vrijednih resursa, najmanje će nas i pogoditi.
beka26
Posts: 804
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by beka26 »

Očekuje se da će američki predsjednik Joe Biden danas zabraniti uvoz ruske nafte, prirodnog plina i ugljena u SAD.
SAD će to učiniti jednostrano, bez svojih europskih saveznika, zbog neslaganja među europskim nacijama oko toga treba li zabraniti rusku energiju. Zemlje EU su znatno više ovisne o ruskoj energiji od SAD-a.
Kad već neće EU da blokira uvoz Ruske nafte i plina, Ameri su izgleda odlučili da poguraju Ruse da oni zabrane izvoz istih.
Očekujem zabranu svima koji su im uveli sankcije.
Post Reply