Sve o investiranju

investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Sve o investiranju

Post by investitor_ba »

Ja sam kupovao u zadnjih par mjeseci u iznosima od preko 5000 i nikada niko nista nije pitao. Banka ti moze traziti porijeklo prilikom pologa, ali za pretpostaviti je da sto god imas na racunu u banci da je sasvim legalno i da je banka projverila porijeklo ukoliko je smatrala da ima sumnja na to na osnovu iznosa, izvora, nacina uplate i slicno.
skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: Sve o investiranju

Post by skakavac_33 »

Imao bih jos jedno pitanje, a nisam nigdje nasao odogovor. Izvinjavam se ako sam ga mozda negdje preskocio da procitam.
Moze li se znati okvirna cijena provizije koju uzimaju brokerske kuce prilikom kupovine dionica u moje ime? I da li naplacuju neki vid mjesecne naknade kad sa njima sklapas ugovor? Na sta obratiti paznju?
Ne morate navodiiti koje su to brokerske kuce, da ne bude reklama.
Unaprijed hvala.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

koma
Posts: 15
Joined: 24 Feb 2021, 10:56

Re: Sve o investiranju

Post by koma »

Na lokalnom trzistu skoro da nema razlike. RBBH je vjerovatno malo skuplji (1.1%-1.2% po transkaciji) + imaju minimalnu naknadu, ali nisu neke znacajne razlike, po mom misljenju.
Inostrano trziste je druga prica.
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Sve o investiranju

Post by investitor_ba »

Malo nevezano za temu, ali da li se uvijek morate logirati prilikom posjete na forum? Opcija da me zapamti ne radi, barem kod mene. A pokusao sam na vise uredjaja.
koma
Posts: 15
Joined: 24 Feb 2021, 10:56

Re: Sve o investiranju

Post by koma »

investitor_ba wrote: 08 Jul 2021, 11:25 Malo nevezano za temu, ali da li se uvijek morate logirati prilikom posjete na forum? Opcija da me zapamti ne radi, barem kod mene. A pokusao sam na vise uredjaja.
Da! Jako iritantno. Na telefonu mi cak ni ne popuni input polja :evil:
skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: Sve o investiranju

Post by skakavac_33 »

Pozdrav ljudi, koje firme redovno isplacaju dividendu? Bh Telecom znam, vidim i Cementara. Ima li jos neka?
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Bosnalijek je redovan, čini mi se unioninvest da isplaćuje povremeno, Elektroprivreda mora najmanje 7pf po dionici godišnje.
reha
Posts: 1
Joined: 28 Dec 2021, 08:01

Re: Sve o investiranju

Post by reha »

Pozdrav za sve članove foruma. Nemam apsolutno nikakvo iskustvo oko trgovanja pa bi mi dobro došlo vaše mišljenje.

Radi se o tome da imam oko 20k KM viška koje sam prvobitno mislio uložiti u EPBiH. Međutim trenutna situacija oko kontrole cijene struje od strane vlade FBiH, veće otkupne cijene uglja, potencijalnih CO2 taksi u budućnosti, neefikasnosti i neizvjesnosti oko rudnika me tjera od ove dionice.

Kako bi po vama bilo najbolje "potrošiti" ovaj iznos. Koji su emitenti po vama pouzdani i po kojoj cijeni dionice da iste uzmem? Dionice bih čuvao na duži period.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Ako nećeš da razmišljaš o turbulencijama onda imaš na raspolaganju cementaru Kakanj i BH Telecom , kao i MTEL.
Dividende koje se dobiju na tim dionicama daju sasvim miran pogled na uloženo.

Za nekoliko mjeseci na to uloženo će biti do 2000 KM dividende što nije malo.
Post Reply