Kreditne obaveze pritišću Pivaru Tuzla, a na što se upozorava u revizorskom izvještaju za 2020. godinu koji je uradila revizorska kuća
PricewaterhouseCoopers, izvještava Indikator.ba.
Prema izvještaju, kratkoročne obaveze Pivare Tuzla premašuju iznos kratkoročnih potraživanja za 2,23 miliona KM. Također, društvo ima obavezu po uzetom kreditu prema Sberbank d.d. Sarajevo u iznosu od 10,0 miliona KM, a koji dospijeva u oktobru 2021. godine.
Kao osiguranje za uzete kredite i aranžmane finansijskog najma, Pivara Tuzla je stavila pod hipoteku zemljište i građevine i dala u zalog prostrojenja, mašine i vozila u korist povjerioca Sberbank d.d. Sarajevo.
- Društvo je dobilo pismo podrške od većinskog vlasnika Bingo doo export-improt Tuzla 22. aprila 2021. godine u kome se navodi da će osigurati da ispunjava sve svoje finansijske i ugovorne obaveze u trajanju od najmanje 12 mjeseci od datuma na koji su finansijski izvještaji potpisani, navodi se u izvještaju PwC-a te dodaje da su slijedom toga i finansijski izvještaji pripremljeni pod pretpostavkom vremenske neograničenosti poslovanja.
Omjer duga i neto kapitala Pivare Tuzla bio je sa 31. decembrom 2020 godine 40,1 posto, dok je koeficijent zaduženosti godinu ranije iznosio 63,78 posto.
Duštvo Pivara Tuzla ostvarilo je dobit poslije oporezivanja u 2020. godini od 3,0 miliona KM, za razliku od 4,6 miliona KM u 2019. godini. Imalo je ukupno 209 zaposlenih.
Bingo Tuzla kupio je Pivaru Tuzla 2018. godine, a kompaniju je prethodno kontrolisala porodica Selimović.
Vijesti iz ekonomije/privrede
Re: Vijesti iz ekonomije/privrede
Nikakva velika obaveza koju većinski vlasnik ne može ispratiti a sama činjenica da firma sa novim vlasnikom radi dosta bolje je znak da sama za par godina može izservisirati predmetni kredit.
Re: Vijesti iz ekonomije/privrede
Proizvođači namještaja su razmazili kupce sve nižim cijenama – ali s tim je kraj. Dapače, neće biti drugog izbora nego lijepiti druge ceduljice sa cijenom i u trgovinama.
Mada se ni sama tome nije nadala, industrija namještaja je odlično prošla za vrijeme korone: kad su već morali biti kod kuće, mnogi su onda htjeli i svoj dom konačno malo dotjerati. Ili su zbog rada kod kuće jednostavno morali kupiti pisaći stol, radnu stolicu, policu…
Takva navala na namještaj se produžio i kako se stanje polako počelo normalizirati. Iz lanca Ikea za postaju ARD priznaju kako, zbog velike potražnje u mnogim trgovinama lanca mnogo artikala ima ili manje na skladištu – ili ih uopće nema. Tu oni praktično ništa ne mogu, jer je i njih teško pogodio problem u sektoru logistike i u isporuci, prenosi Deutsche Welle.
Jer i proizvođači namještaja se žale: “U međuvremenu je gotovo kod polovine njemačkih proizvođača namještaja smanjena proizvodnja zbog poteškoće u isporuci, često je i čitava proizvodnja morala biti obustavljena”, kaže Jan Kurth, poslovođa udruge proizvođača tog sektora.
Malo je nade da će u dogledno doba biti bolje: 70% upitanih proizvođača se žali kako je ovog svibnja postalo još lošije nego što je bilo u travnju. Četiri od pet upitanih tvornica se najprije žali jer im nedostaje okov, metalni i stakleni dijelovi i funkcionalni elementi – nerijetko su sve to dijelovi koji stižu s Dalekog istoka.
Nije problem samo sa isporukom sa Dalekog istoka: mnogi europski partneri jednostavno nisu u stanju držati se rokova
Sve je postalo skuplje
Ali nije mnogo bolje niti kod dijelova koje se barem djelomično proizvode negdje u Europi: 70% tvrtki se žali da im nedostaje čak i panel-ploča, ploča od umjetnih materijala, spužve, elektronskih dijelova, nedostaje čak i sredstava za pakiranje. Dobro se pazi i s pričuvama tekstila i kože da se ne potroši prebrzo.
Povrh toga, proizvođači namještaja su razmazili kupce sve nižim cijenama – ali s tim je kraj. Dapače, neće biti drugog izbora nego lijepiti druge ceduljice sa cijenom i u trgovinama. “Snažno i brzo poskupljenje mnogih sastavnih dijelova namještaja je i naš sektor izložilo golemom pritisku i značajno je promijenio osnova za izračun konačne cijene”, kaže Kurth za agenciju dpa.
Puno drvo, ako nije egzotičnih sorti uglavnom dolazi iz zemalja Europe, ali i tu se šezdesetak posto njemačkih proizvođača žali da isporučitelji ne šalju robu na vrijeme i da cijene uporno rastu.
To se odnosi praktično na svu vrstu drvene građe, od hrasta i bukve pa do jelovine. I tu njemački proizvođači najčešće čuju kako je problem i logistika, ali i dijelovi za mehanizaciju obrade sirovog drva. Kad će biti bolje – to se nitko ne usuđuje reći. Jer gužve po trgovinama namještaja traju i dalje…
Re: Vijesti iz ekonomije/privrede
https://www.poslovni.hr/hrvatska/ceka-l ... ni-4298182
Očekuje nas ozbiljna inflacija jer se akumuliralo puno toga.
I još uvijek ne spominju cijenu struje a ako ostanu ove cijene struje na berzi do oktobra, onda će u svim državama doći do rasta cijena prema građanstvu i tek tada će svi shvatiti da je prošlo vrijeme jeftine struje.
Čak će i EU politikama odgovarati visoka cijena struje jer će dodatno potaknuti ljude da više ulažu u solarne elektrane jer je cilj i da se struja proizvodi na mikronivou.
Očekuje nas ozbiljna inflacija jer se akumuliralo puno toga.
I još uvijek ne spominju cijenu struje a ako ostanu ove cijene struje na berzi do oktobra, onda će u svim državama doći do rasta cijena prema građanstvu i tek tada će svi shvatiti da je prošlo vrijeme jeftine struje.
Čak će i EU politikama odgovarati visoka cijena struje jer će dodatno potaknuti ljude da više ulažu u solarne elektrane jer je cilj i da se struja proizvodi na mikronivou.
Re: Vijesti iz ekonomije/privrede
Očekivano je da ove godine bude najbolji izvoz ikada. Obično je na godišnjem nivou oko milijarde ili 1,1 milijarda KM.Drvni sektor Bosne i Hercegovine ostvario je u periodu januar-juni ove godine
suficit u robnoj razmjeni od 725,7 mil KM, sa izvozom namještaja kao perjanicom.
Prema analizi Vanjskotrgovinske komore BiH, u prvom polugodištu ove godine izvoz drvnog sektora je iznosio 1,03 mlrd KM, što je više za 263,03 mil KM ili 34 posto. Istovremeno je povećan i uvoz za 64,7 mil KM ili 27 posto, tako da ukupno uvezena vrijednost ovog sektora iznosi 304,7 mil KM.
Ovakve promjene u razmjeni drvnog sektora su rezultirale suficitom od 725,7 mil KM.
Vrijednonosno najviše izvozimo namještaj i njegove dijelove, a najznačajnije izvozno tržište je Njemačka sa vrijednošću od 172,1 milion KM.
Re: Vijesti iz ekonomije/privrede
Sa bloomberga:https://www.bloomberg.com/news/articles ... ces-rocket
After lockdowns forced Basel Hamzeh to close his cafe in a trendy Berlin neighborhood for months, the 53-year-old is confronting a fresh crisis: high energy bills.
The cost of natural gas and electricity has surged across Europe, reaching records in some countries, as businesses re-open and workers return to the office. In Germany, wholesale power prices have risen more than 60% this year, leaving the owner of the Frau Honig cafe in Friedrichshain with no option but to raise prices of everything from cappuccinos to cinnamon rolls.
“The higher power prices were a double whammy after our cafe was forced to close for such a long time, doing only takeaway during the pandemic,” he said. “We just had to pass on the costs to customers.”
Energy prices are rising around the world as the global economy emerges from the pandemic, fueling concerns about inflation. In Europe, plans to decarbonize the economy are also playing a part as utilities pay near-record prices to buy the pollution permits they need to keep producing power from fossil fuels.
relates to Europe Faces an Energy Shock After Gas and Power Prices Rocket
Add to that shortages of natural gas and the result is super-charged electricity prices, a bill consumers will eventually have to foot. Spain was already forced to cut energy taxes as power prices rose to a record, and the U.K. is expected to allow utilities to increase bills a second time this year, a move that will be announced Friday and affects 15 million people.
Higher costs are a headache for politicians less than 100 days before world leaders meet in Scotland to nail down a pathway to net zero. Governments fear a backlash as higher utility bills increase voter resistance to the paying for the energy transition. Swiss voters rejected this year an ambitious climate law that would raise taxes on things like flying and driving.
“Are we going to see yellow vests in the streets, are we going to see a repeat of the Swiss referendum?” said Thierry Bros, an energy professor at the Paris Institute of Political Studies. “You are not going to get re-elected if you are putting so many people into energy poverty. That’s going to be a wake up call for governments.”
High energy costs are set to persist. Russia is flowing less gas to Europe and Asia is scooping up cargoes of liquefied natural gas, making it harder to refill depleted storage sites after a bitter winter. Benchmark European gas prices have already hit a record and all of that is fueling power prices and boosting earnings for utilities including Germany’s RWE AG and France’s Engie SA.
A hike in utility bills -- frequently the biggest fixed cost after rent -- could push many small businesses over the edge. The U.K. hospitality sector lost at least 80 billion pounds ($111 billion) due to lockdowns, forcing the government to step in. A significant rise in energy costs “would be devastating,” said Kate Nicholls, chief executive officer of industry group UKHospitality.
“Survival and revival is already on a knife edge for many hospitality businesses,” she said. “Should utility bills increase by the sort of figures being forecast, further specific reliefs or measures could become necessary.”
Inflation has been creeping up in Europe as economies rebound and commodity prices rise. Costs for consumers in the Eurozone rose 2.2% in July, the highest rate since October 2018.
While Europe has the most ambitious de-carbonisation plans in the world, unveiling proposals last month to cut emissions by at least 55% by 2030 from 1990 levels, some countries have started to balk at parts of the agenda.
France is lobbying behind the scenes to water down or delay the new proposed carbon market for heating and road transport. Several countries, including the Netherlands and Hungary, are also concerned about its social impact, according to European Union diplomats with knowledge of the talks.
In the U.K., there are questions about the cost of meeting net zero. It’s still unclear how the government intends to deliver on the targets, including convincing 600,000 people a year to rip out their gas boilers and replace them with expensive heat pumps.
“It’s basically our generation that’s bearing the cost of the energy transition,” said Jonathan Stern, a research fellow at the Oxford Institute for Energy Studies. “How will that feel come mid-decade if they are told we aren’t going to meet the goals of the Paris agreement let alone net zero? How will that change their views?”
Wholesales electricity prices climbed to record
For now, Spain is feeling the biggest impact. Without sufficient interconnection to France, electricity prices have surged above 100 euros a megawatt-hour, more than double the rates at this time in 2019, before the pandemic hit demand. That’s a sensitive topic for the Socialist-led government, which campaigned on lowering energy costs.
“It’s a heavy hit for the government,” said Javier Tobias Gonzalez, an architect who works on energy poverty at ECODES, a Spanish organization focused on sustainable development. “Before they were elected, they were quite critical of the government at the time regarding energy poverty.”
In the U.K. energy regulator Ofgem is expected to allow utilities to increase prices by 125 pounds when it announces the decision Friday, Morgan Stanley analysts estimate. The more than 10% increase would be the biggest ever to the price cap, introduced in 2019 to protect British households on default tariffs.
Back in Berlin, Hamzeh says his cafe has so far managed to survive.
“The support of the neighborhood has been immense throughout the pandemic and also when we had to increase our prices,” he said. “We are very thankful for that.”
Re: Vijesti iz ekonomije/privrede
Da li je privatizacija rješenje za nagomilane probleme rudnika u BiH?
Kako saznajemo, postoje strane kompanije koje bi preuzele pojedine rudnike koji se nalaze u sastavu Elektroprivrede, ali nejasan zakonski okvir te strateške smjernice ovog sektora to onemogućavaju.
Kako je za portal Klix.ba kazao federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić,
privatizacija rudnika je moguća, čak i predviđena strateškim dokumentima.
"Mi smo već rekli da neki rudnici koji su u ovakvom načinu poslovanja nerentabilni treba da idu u stečaj te je
moguće da sutra promijene koncesionara.
Re: Vijesti iz ekonomije/privrede
Jesu li rudnici vlasništvo ministarstva ili Elektroprivrede?
Re: Vijesti iz ekonomije/privrede
Ma pišu članke proizvoljno.
Ali trebalo bi ovih 10-15 dana očekivati kulminaciju. Ni uprava firme ne ostaje dužna na prozivke.
Ali trebalo bi ovih 10-15 dana očekivati kulminaciju. Ni uprava firme ne ostaje dužna na prozivke.
Re: Vijesti iz ekonomije/privrede
ELEKTROPRIVREDE.
- RMU „Breza“ d.o.o. Breza - RU „Kreka“d.o.o. Tuzla - RMU „Zenica“ d.o.o. Zenica - RU „Gračanica“d.o.o. Gornji Vakuf-Uskoplje - RMU „Abid Lolić“ d.o.o. Travnik - RMU „Đurđevik“ d.o.o. Đurđevik i - RMU „Kakanj“ d.o.o. Kakanj - ZD Eldis Tehnika d.o.o. Sarajevo - Hotel ELBIH d.d. Makarska - Iskraemeco Sarajevo d.o.o Sarajevo - ETI Sarajevo d.o.o. Sarajevo - TTU Energetik d.o.o. Tuzla
- RMU „Breza“ d.o.o. Breza - RU „Kreka“d.o.o. Tuzla - RMU „Zenica“ d.o.o. Zenica - RU „Gračanica“d.o.o. Gornji Vakuf-Uskoplje - RMU „Abid Lolić“ d.o.o. Travnik - RMU „Đurđevik“ d.o.o. Đurđevik i - RMU „Kakanj“ d.o.o. Kakanj - ZD Eldis Tehnika d.o.o. Sarajevo - Hotel ELBIH d.d. Makarska - Iskraemeco Sarajevo d.o.o Sarajevo - ETI Sarajevo d.o.o. Sarajevo - TTU Energetik d.o.o. Tuzla
Re: Vijesti iz ekonomije/privrede
.Lude cijene na burzi: oprez, čeka nas rast cijena struje i plina
11.08.2021 16:15 Ažurirano: 11.08.2021 16:22
"Tržišne cijene rastu, a računi će rasti, nažalost neće biti drugačije", predviđa prvi čovjek Energetike Ljubljana Samo Lozej