Bosnalijek

Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ne, nego garant nece biti kvoruma. Standardno. Pa onda nije ex-dividend.
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

montypython wrote: 26 May 2021, 11:44 Bosnalijek raste značajno i jučer i danas a ex dividend day je prošao koliko znam. Kod nas se udomaćilo da nakon toga dionica padne za iznos dividende a ne da raste. Je li to ima nešto što ne znamo jer poraslo je za preko 2 KM vrlo brzo? Očekivao sam značajan rast ali ne još.
Mozes li obrazloziti zasto ocekujes znacajan rast?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Zna li se prijedlog za clanove NO?
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

insider wrote: 26 May 2021, 14:33 Zna li se prijedlog za clanove NO?
http://www.bosnalijek.ba/o-b-a-v-j-e-s- ... lijek-d-d-
panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Dva člana iz Asove ekipe. Čiji prijedlog je Selimović. Možda mi prezime samo govori ali.....
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ovaj pod brojem jedan je advokat i zastupa JAMP s.r.o iz Slovacke ili Ceske.
Po podatcima na internetu to su neki nasi, koji su gore uspjeli!
Kada se prebroje glasovi znat cemo vise.Saznat cemo i kakav je odnos izmedju poznatih i nepoznatih vlasnika.Ko je stvarno iza onih vise od pet procenata,necemo saznati tako skoro.
A ja ne bih da spekulisem,ovi brzo potezu!
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote: 26 May 2021, 14:08
montypython wrote: 26 May 2021, 11:44 Bosnalijek raste značajno i jučer i danas a ex dividend day je prošao koliko znam. Kod nas se udomaćilo da nakon toga dionica padne za iznos dividende a ne da raste. Je li to ima nešto što ne znamo jer poraslo je za preko 2 KM vrlo brzo? Očekivao sam značajan rast ali ne još.
Mozes li obrazloziti zasto ocekujes znacajan rast?
Pa to je neki moj osjećaj baziran na više faktora više posrednih. Prvo, dobiti su porasle zadnjih godina normala je 10 miliona ili više. Ove godine cca 10 ak ali kad se pogleda FI vidi se da su bil velike negativne kursne razlike a da toga nije bila dobit bi bila značajno veća. Iako je i ova solidna. E sad taj rast i nije pratio porast tržišne cijene. Sjetimo se da je ista znala biti višestruko veća pri dobiti upola od sadašnje. Taj rast tržišne cijene mora nekad doći. P/E BSNL je sad cca 17. Treba uzeti u obzir da su kamatne stope niske iz čega slijedi po meni da se je stari odnos P/E poremetio o odnosu na onaj iz vremena kad je kamata bila cca 5%. Na američkim berzama sad je firma sa P/E oko npr 30 povoljna (nekad je bilo 20 zavisno od sektora). Prosjek S&P500 je sad iznad 40 dok je npr Tesla nevjerovatnih 500 i nešto.BSNL je tim mjerilom izuzetno jeftin. Dalje rekao sam davno da očekujem pucanje balona u SAD a možda i u Evropi nešto blaže. U takvoj situaciji ljudi bježe u tradicionalno sigurne dionice hrana, roba energija, farmacija. U nas ne da nije bilo balona nego nije bilo nikakvog rasta godinama i kad tad mora doći. Gledam ovih dana prognoze poznatijih američkih ekonomista svi redom daju savjete gdje i kako pobjeći sa imovinom, pominju se zemlje u razvoju, emerging markets i sl. I mislim BSNL sa njegovim potencijalom rasta je upravo idealan sa njegovim odnosom rasta dobiti i prihoda i samog sektora farmacije. Uz to da je cijena prilično niska, kao da čeka da ga neko otkrije. Sjetimo se FDSa prije nekoliko godina pri cijeni 45-50 KM kad sam kao papagaj ponavljao da je to nisko (a neki mi kontrirali, sad više nisu na portalu, znamo šta se desilo). A fundamenti BSNL sada su jači nego FDSa tada. Ili npr SOSORa prije par godina kad mu je cijena porasla sa 5-6 na 14 KM. Ne tvrdim ništa samo nabazi tih više posrednih faktora imam osjećaj. Mislim da je ovih 16 KM nisko gledano dugoročno i da ima prostora za značajan rast. Kada i koliko ne znam zavisiće više od psihologije a u fundamentima mjesta ima. Lično uopšte me ne bi začudilo za par godina dionica bude iznad 30 KM.
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Kad budemo imali uredjeno trziste i kvalitetan nadzor mozemo se tome nadati.
Dotle seoski prevaranti diktiraju sve...
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Pa tu se slažem to je razlog zašto je i sada onako kako je, dovoljno je vidjeti trenutnu cijenu npr JPESR ili Vispaka, jedini razlog je razočaranost tržišta kriminalom i muljanjem inače bi to bilo X 5 minimalno. Ali ima još jedan razlog za ono što napisah u prethodnom postu tj da očekujem rast BSNL. A ovaj razlog bi se odnosio i na sve ostale dionice u BiH. A to je da postoji mogućnost slabljenja Eura. Vidjeli smo da FED u SAD ubrizgava hiljade milijardi u ekonomiju daju se nekakveći korona poticaji, bukvalno se plaća ljudima da ništa ne rade. To je nastavak onog tzv "quantitative easing" koje traje već godinama. Mnogo novca u opticaju, puno se troši a malo radi i proizvodi. To ne može završiti drugačije nego visokom inflacijom i slabljenjem dolara a možda i nečim još gorim, npr krizom tipa one krajem 20ih prošlog vijeka. U stvari u SAD inflacija već raste ali se krije. Međutim poticaje u stotinama milijardi imamo i u Evropi, npr u Njemačkoj, bukvalno se pare štampaju. I tu može doći do slabljenja Eura za koji smo fiksno vezani. I onda može doći do bježanja kapitala iz keša u nešto što će sačuvati imovinu u krizi. To je tradicionalno zlato ali mogu biti i dionice firmi koje nisu preskupe, imaju dobre fundamente, dijele dividendu itd i sl. A takvih imamo. Ovo naravno ne mora da se desi ali ja lično bih rekao da je vjerovarnoća 90% da će se desiti i to u ovoj godini. Zato sam rekao da očekujem rast BSNL (ali i nekih drugih) ali ne još.
Post Reply