Kriptovalute

investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Kriptovalute

Post by investitor_ba »

brzi wrote: 21 May 2021, 07:28 Sve si fino objasnio..
Jučer sam konačno našao malo strpljenja da poslušam kako sistem funkcioniše i opet ostaje puno toga nejasno.
Naprimjer rudari se naplaćuju iz kopanja BTC-a do kojeg je sve teže doći i iz priloga koji daješ da bi tvoja transakcija bila odrađena.
Da bi se isplatilo držati toliku mrežu računara uključenim ta provizija ili prilog će morati rasti.
Dakle u jednom trenutku će postati skuplji od banke ukoliko želiš da tvoja transakcija bude odrađena u željenom roku.
Dalje sama transakcija bi bila vrlo jednostavno i brzo odrađena ali je namjerno zakomplikovana zbog sigurnosti pa sve to tako sporo ide.
Jedan blok svakih 10 minuta.
Puno je tu nejasnih i nerješenih stvari.
Sistem nije ni ekonomičan ni ekološki prihvatljiv.
Kad šaljem novac sa jedne banke na drugu, nisu sve banke zatrpane informacijom o mojoj transakciji.
Ovdje se ( koliko sam shvatio) bukvalno svaki računar u sistemu utrkuje da ulovi jedan blok i svi će osim jednog raditi uzaludan posao.
Dobro si shvatio ovaj prvi dio. Rudari imaju nagradu iz dva izvora: nagrada mreze radi otkrivanja novog bloka i iz troskova za transakcije.

Tako da kada objavuljes transakciju, moras dodati i mali procenat, npr 0.1%, sto ne zvuci puno u teoriji, ali ako je BTC 100.000 KM, onda je to sto maraka. https://ycharts.com/indicators/bitcoin_ ... action_fee Neki dan je trosak bio skoro 100KM po transakciji, sto je jako glupo, ali u sustini nemas izbora. Moras staviti neki fee na svoju transackiju jer u protivnom nece biti ukljucena u blok.

Blok ima kapacitet oko ~1300 transakcija (https://www.blockchain.com/charts/avg-block-size), a blok se generise svakih 10 minuta. Stoga ako objavis transakciju, i zelis da bude ukljucena, mora biti neki prosjecan fee jer bez toga tesko da ce se ukljuciti u blok, a tek kada je u bloku moze se racunati da je potvrdjena (i nakon jos potvrda, ali nacelno jednom kada udje u blok to je to).

Ako zamislimo da blok ima samo tri transakcije, a pet ljudi hoce poslati nesto: ja kao miner sam otkrio novi blok i imam izbor koje cu transakcije ukljuciti u njega i pokupiti nagrade. U tom slucaju cu izabrati tri koje su stavile najveci trosak, jer je to meni direktan benefit, a ove dvije ce ostati na cekanju. Mogu biti ukljucene u naredni blok, ali ako uleti neko sa vecim fee, onda nece. Tako da i ovo diktira trziste, kad se nekom nesto salje, sve aplikacije ponude neki prosjek u zadnjih nekoliko sati jer ce to pomoci da transakcija bude prioritet kod rudara koji imaju interes da izaberu transakcije sa najvecim troskom.

Taok da je ovo vec sada skuplje od banaka za veliku vecinu transfera. Problem je sto je skoro pa isti iznos i za transakciju od 10 USD u BTC, i za 10 milijardi. Stoga 100 dolara nije problem na transfer od 10 milijardi, ali ako hoces kupiti nesto u kaficu, onda je problematicno. Ja ne bih da platim caj marku i po, i onda 60 maraka troska jer sam platio bitcoinom... A tu je i vrijeme potvrde, mora se cekati da to mreza prihvati jer nije instant, sto ovo onemogucava za dosta situacija.

I generalno je promet sto se tice broja transakcija jako mali, pa na hametovoj pijaci u Tz prije pozara je bilo vise transakcija nego na citavoj Bitcoin mrezi.

Rudarenje je zanimljiva tema, malo sira i ovo je u teoriji fino zamisljeno, ali nije namijenjeno za razmjenu za koju mi inace koristimo fiat. Druge valute, poput ETH pokusavaju to rijesiti, ali je put jako spor i vidjecemo kako se to odvija jer se godinama prica o Proof of Stake (mehanizmu kojim se odlucuje da su transakcije zapravo u bloku, Proof of Work je ovo sto se trenutno koristi i sto nije ekoloski i ekonomski prihvatljivo), ali to nikako da zazivi jer nije tako lahko naci mehanizam koji radi.
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

ovdje imam neka pojasnjenja tih pojmova
https://admiralmarkets.com/hr/education ... e-trgovine
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

ako cesce trgujes kriptom na nekoj ozbiljnijoj mjenjacnici u trenutku stavljanja naloga softver prepoznaje tvoju namjeru i obara ili povecava cijenu u rasponu do 5 dolara zavisno dali unosis prodajni ili kupovni nalog to otprilike traje 3 minuta i onda se vraca u normalu sto pokazuje koliko je vec vjestacka inteligencija ukljucena u racunalnu matematiku
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Kriptovalute

Post by investitor_ba »

Algoritamsko trgovanje nije vezano samo za kripto, nego je to polje za sebe. Ta kretnja koju opisujes je na niovu same mjenjacnice, ne znam o kojoj konkretno pricas, ali je sasvim logicno da mnoge mjenjancnice nude razne usluge. Jedan od njih je predlaganje troska transakcije, jer znaju prosjek na mrezi pa ce ti ponuditi sta da stavis da bi statisticki tvoj nalog bio ukljucen u narednih par blokova. Isto kao sto ti broker moze reci 'nemoj dzaba stavljati kupovni nalog 40% ispod cijene, nece ti se realizovati', samo sto u ovom slucaju to predlozi algoritam.

Isto tako i za prodajnu/kupovnu cijenu, imaju pristup svim nalozima i u interesu im je da sto prije zatvore kupoprodaju, stoga ti mogu predloziti nesto sto ce se prije realizovati. Ali opet ponavljam, ovo je sve na nivou same mjenjacnice, ne postoji nista sto je ugradjeno u samu valutu vezano za ovo, i trgovanje uopce. Isto kao sto ti banka naplati konverziju izmedju BAM i USD prema trenutnom kursu, ali sama valuta nema u sebi da zna koliki je ratio izmedju BAM i USD. Za EUR je drugo jer je pegged, i tu ima par tokena koji su vezani (npr USDT) za nesto fizicko, ali su rijetkost.
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

objasni mi jos ovo kad neki coin na chartu dodje upoziciju Resistances ti mozes u milionima kupovat al se on nece pomjerit vec ce bit u tom rendju odredjeni vremenski period 3 do 6 sati
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

ovdje ima vise objasnjenja pogotovo za ratio nize u textu
https://www.coinbureau.com/education/cr ... lgorithms/
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Kriptovalute

Post by investitor_ba »

Ovo je trading algoritam, nema veze sa samom valutom. Isto kad radis trgovanje sa valutama, pa mozda mozes naci malu priliku ako vidis da je USD/GBP ratio jedan, GBP/EUR drugi, a EUR/USD treci, i ako kupis USD za GBP, pa onda EUR, pa za to USD, mozda budes na dobitku. Ali to obicno nije slucaj jer su te razlike minimalne, i ne isplati se radi troskova.

Sa kriptom je druga prica jer su popriclino dinamicni i ne krecu se donekle predvidivo kao valute (npr ako se ocekuje da ce USA izbaciti pdoatke o nezaposlenosti koji su rekordno niski, USD ce vjerovatno porasti), i postoji sansa da mozes raditi ovaj scenario iznad sa nekim algoritmom ili rucno.

Ne znam sta je to sa resistances sto si naveo u prvom postu.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Kriptovalute

Post by panzer »

https://www.capital.ba/dvije-banke-tuze ... uta-u-bih/

Banke imaju ozbiljan problem. Svake godine sve veća uloga finansijskog policajca im se nameće. Tehnologija pruža nove finansijske i poslovne mogućnosti a finansijski zakoni postaju sve strožiji.
Odnosno BIH samo prati standarde ,najviše oko pranja novcs, koji se postavljaju u EU a vidljivo je da to nije u skladu sa tehnološkim i poslovnim kretanjima.

Države nisu negativne ni prema ovim kriptostvarima ni prema poslovanju i reklamiranju preko interneta a donose zakone prema kojima banke moraju biti kao strogi policajci sa svojim klijentima.
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

malo o ekipi koja je iza BTC

, the powers that be, the wealth structures of the world, if you look at like Silicon Valley Venture Capital, if you look at the central banks of the world, you look at the the the World Bank – do you know who’s one of the biggest advisors to companies like Lightning Labs and Blockstream and Coinbase and Kraken and BitGo and Grayscale and Coindesk, the media company Abra Wallet, Fire Blocks? Who else? We got a bunch more, we got Genesis Trading and probably 50 more brands – the lead advisor is a guy named Larry Summers. Larry Summers is a former World Bank president, so if we’re talking about disrupting global finance we have handed the advisorship of all of these key brands and infrastructure partners and developers, all these different things in the space, and we’ve given it to the former World Bank President. He was a policy adviser to the Clintons, in the Clinton White House, and he’s from Harvard – I believe he’s the President of Harvard University. Then look at the other people in that organization, including people from Bain Capital – which was Mitt Romney’s Venture Capital firm, there’s Barry Silbert who was a a big serious Wall Street guy and and these guys are paying the salaries of all of the people who are influencing the direction of BTC. Just the fact that they own Coindesk.

Coindesk is looked at as the definitive authority in reporting on the entire blockchain economy, but they are owned by a portfolio company of MasterCard Ventures and so you are getting fed information about what is the best blockchain, why does it have value, how do we determine what is good, and you think that you’re not being propagandized, but every bit of information is coming from people who are paid by MasterCard to tell you what Bitcoin is. It’s a massive conflict of interest and nobody’s gonna tell you except this guy and this is why people like to say I’m a conspiracy theorist and all this stuff, but go ahead and look you can look it up. MasterCard Ventures created a digital currency group and the digital currency group has the portfolio of essentially every brand that matters in the entire blockchain economy
Post Reply