Sve o investiranju

panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Ja sam uvijek davao sa ograničenjem. Ranije nisam ni obraćao pažnju ali sam primjetio prije dvije godine na JPES da su brokeri imali niz spremnih naloga 15% niže od prvog prodajnog naloga i da danima nije bilo transakcija. Kasnije su se čudili što ja kupujem taj prodajni nalog.

Vjerovatno je bilo: vidi ovog-džaba kupuje kad će fondovi kasnije rasprodavati sve po nižoj cijeni. Iskreno, tada se i napravio pokret sa 10 KM na 17 KM

Ne znači mi to peglanje ništa u određenim procentima ako se cilja na znatno veću promjenu cijene.

Da je tržište vrlo likvidno i da su promjene u nekoliko procenata, ili da postoje pravi market makeri, onda bi bilo racionalno uvijek koristiti diskreciju. Ovako se pušta brokerima da mrcvare. Doduše i oni rade onako kako bi nalogodavac želio tj da se kupuje jeftinije od tretnutnog ili prodaje skuplje od trenutnog.
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Sve o investiranju

Post by investitor_ba »

Zahvaljujem na odgovoru.

Pilikom pregledanja prodajnih naloga, ukoliko npr. vidim odredjeni nalog koji mi odgovara, da li moram kreirati kupovni nalog koji odgovara tim parametrima (tipa kolicina, cijena i sl), i onda se nadati da cu ga uspjeti dobiti, ili postoji nacin direktno reagovati na prodajni nalog i pristupiti izvrsenju?
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Nalozi idu po redoslijedu cijene. Najpovoljniji kupovni ili prodajni ide prvi.

Mene živcira ono pravilo "15 minuta". Često mi se dešavalo da ocijenim koje bih dionice mogao kupiti i vidim nekoliko sedmica ili mjeseci nema trgovanja tim dionicama. I odlučim da kupim određenu količinu od jednog jedinog prodajnog naloga koji se vidi te dam nalog i 14 minuta se ništa ne dešava. U 15.minuti vidim da su se ispred mog naloga uvalila još bar dva kupovna naloga i da sam ja onda zadnji odnosno da te dionice nisam kupio.
Isto tako i kod prodaje.
To nije fer jer se mora poštovati i vremensko prvenstvo. Ovako ni zvanični raspored naloga koje vidimo nema smisla. Šta ja znam šta neko tamo čeka. A sasvim sam siguran da neko ko posjeduje dionice ili hoće da ih posjeduje ne čeka mjesecima svaku minutu da bih ja stavio neki nalog nego je to opet ta brokerska diskrecija.

Čitava ta postavka samo tjera ljude od berze jer je ovakav pristup "cijepanje dlake na troje" i onda se tu sve manje zarađuje a to vidimo tokom godina.
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Sve o investiranju

Post by investitor_ba »

Gdje se mogu vidjeti informacije o dividendama, za koju godinu su isplacivane i kad?
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: Sve o investiranju

Post by Sejdefu Majka »

Samo na BLBERZA. Sarajlije don giva a fak o ičemu.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

https://www.poslovni.hr/financije/tko-j ... tu-4270268

Može nekad i ovako. Nove generacije kojima su socijalne mreže osnova komunikacije djeluju na njima svojstven način.
Munger99
Posts: 46
Joined: 02 Mar 2021, 12:15

Re: Sve o investiranju

Post by Munger99 »

investitor_ba wrote: 17 Jan 2021, 15:14 Gdje se mogu vidjeti informacije o dividendama, za koju godinu su isplacivane i kad?
Nema za plebse sa SASE-a nista. Informacije imaju za eminente sa BLBERZA-e.

Ali imate ovaj metod: otvoriti eminenta>finansijski izvjestaj>poslovanje>gotovinski tokovi>oznaci godisnji pa ctrl+f traziti "divid". Dobije se apsolutni iznos isplacene dividende. Podijelis sa brojem akcija i to bi trebalo biti to.
skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: Sve o investiranju

Post by skakavac_33 »

Pozdrav ekipi, novi sam ovdje i generalno „pocetnik“ u investiranju prije svega u dionice. Davno sam nekada kupovao dionice BHTSR. Zelio bih ponovo da se aktiviram i kupim izvjesnu kolicinu dionica.
U razgovoru sa brokerom mi je rekao (iako nije bas siguran) da svaka kupovina preko 5000KM podlijeze provjeri porijekla imovine. Da li je to tacno?
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

U zadnje vrijeme svaki polog u banku preko 1000 Eura je podložan provjerama. Mada se to sve može riješiti nekim dokumentom. Nisu ni banke previše rigidne u tom slučaju.
skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: Sve o investiranju

Post by skakavac_33 »

Mozda zvuci cudno pitanje, ali ko vrsi provjeru, banke ili neka institucija? Iskreno mi malo cudno zvuci da ta cifra podlijeze provjeri.
Post Reply