Vispak

dubster
Posts: 3
Joined: 05 Feb 2018, 18:16

Re: Vispak

Post by dubster »

Da li neko zna sta se desava sa ovim squeez outom? Pretopostavljam da odugovlace radi kompletene situacije. Ali nije moguce ni dobiti informacije od njih niti naci godisnji izvjestaj za 2020.

Vidim jos uvijek ima nekih sitnih vanberzanskih razmjena po cijeni od 10KM, sto mi je cista ludost..
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Jesi li probao kontaktirati AS?
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

U 2020. prihod oko 42 miliona KM a dobit 8 miliona KM odnosno 5,3 KM po dionici. Dioničari prodaju tj prodavali su po 8 i 10 KM
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

panzer wrote: 12 May 2021, 11:37 U 2020. prihod oko 42 miliona KM a dobit 8 miliona KM odnosno 5,3 KM po dionici. Dioničari prodaju tj prodavali su po 8 i 10 KM
Gdje je to objavljeno, ne vidim na SASE? Dobit je dakle još porasla. Ne čudi me nimalo ugradili su nove pržionike kafe prije 2-3 godine i povećali kapacitete za 100 %. Bilo je samo pitanje vremena kad će dobit to upratiti. Pri ovim parametrima kad bi uzeli P/E 20 kao mjerodavan tj da firma vrijedi cca svoju 20 godišnju dobit ispalo bi da je realna tržišna vrijednost dionice cca 5,3x20 odnosno 106 KM. I to je čak konzervativno. Na američkim berzama gdje su trenutno dionice ekstremno precijenjene zbog niskih kamata i drugih razloga ljudi kupuju i pri P/E 40 pa i više. Tamo bi Vispak vrijedio 210 po dionici. Ili bi njima ovdje vrijedio toliko kad bi samo znali da postoji. U nas mu još stoji nominala od 10 KM odnosno nerevidirana knjigovodstvena vrijednost od prije 20 ak godina. Ne bi me čudilo da probaju to pri squeeze outu otkupiti po recimo knjigovodstvenoj (možda 20 ak po dionici) ili još niže. Mali dioničari oprez, u rukama imate zlato, ne dajte ga za siću. Ovo je daleko najatraktivnija firma u BIH u svakom pogledu sa 8 miliona KM dobiti na 1,5 m dionica. Uporediti npr sa superuspješnim Bosnalijekom koji ima dobit od cca 9 m na cca 9 miliona dionica.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Zašto misliš da nemaju prostora pokupiti sve od preostalih dioničara po 10-12 KM? Još uvijek me čudi da to nisu završili. Za parsto hiljada KM bi uzeli sve a niko ih ne može zaustavili.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Pa više je razloga. Prvo, pitanje je da li bi preostali dioničari prodali po toj cijeni. To je kao da dionice poklanjaš. I nije svo što možeš silom u nekom trenutku i najbolja odluka dugoročno.Drugo, radi se o svega 70 ak hiljada dionica, dakle suma za otkup bi po recimo 20-30 KM po dionici bila milion i po-dva što je manje od kvartalne dobiti. Riješiš se malih za siću za sva vremena. S druge strane pokušaš za niže (iako je i ovo pomenuto nisko) i moguće dobiješ događanje naroda, višegodišnje tužbe analizu i istragu vanbezanskih (a i berzanskih) trgovanja, živo blato. Plus vjerujem da su mnogi dioničari iz Visokog tako da ako prevariš imaš stotine ljudi i članova porodica u gradu gdje ti je locirana fabrika koji te mrze do kraja života. Ima razloga zašto kompanije plaćaju milione za reklamu a ovo bi bila teška antireklama kad bi zeznuli male radi, realno siće. Nema gore greške nego štednja na pogrešnom mjestu. Ne znam, ja se ne bi mislio ni sekunde oko te odluke ali naravno sve je moguće.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Je li iko upratio objaviše li ovi ikad finansijski izvještaj za 2020 g? Ako da gdje je, šta bi s dobiti i tako to.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Sad već standardno dobar rezultat za 2021. Prihod 45 miliona a dobit 7,9 miliona. Za tri godine 23 miliona KM dobiti ili 15 KM po dionici.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Je li izašao negdje FI za 2021? Svake godine isto, trebaš ga tražiti kao iglu u plastu sijena. Dok ostali imaju izvještaje na SASE i za 2021 Vispak nema ni za 2020. Toliko o transparentnosti i brizi za informisanje malih dioničara, njih 361.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Možda si primjetio da vispak, klas, solana i zenička mljekara ne objavljuju finansijske izvještaje.
ASu je iz poniženja da nekom nešto "objašnjava".
Razmišljanje tipa: Šta koga briga šta oni rade.

Ali će zato uredno od KOMVP tražiti da reaguje u slučaju Bosnalijek i "zaštiti dioničara".

Ako hoćeš poslaću ti izvještaj u onoj formi kao i prošle godine.
Post Reply