Znači ovo je planirano od ranije. A nije čudo. Kada je postavljen onaj prvi fikus na mjesto direktora već je bilo sumnjivo. Rijetkost je da tužilaštvo zaustavi kriminal prije nego što je urađen. Izgleda da je firma pod strogom kontrolom vjerovatno i vlade TK a i kupaca koji nisu voljni da gledaju ovakve stvari.
Istraga o malverzacijama u Rudniku soli u Tuzli je rezultirala privođenjem šest osoba u organiziranoj grupi s ciljem namještanja tendera i ostvarivanja koristi. Tužioci su kazali da je cijeli posao počinjao, ali se i završavao sa Enverom Bijedićem.
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) jutros su po nalogu Kantonalnog tužilaštva u Tuzli proveli akciju pretresa i privođenja šest osoba koje su osumnjičene za namještanje tendera u Rudniku soli Tetima u Tuzli, a riječ je o državnom zastupniku i predsjedniku Socijaldemokrata BiH Enveru Bijediću, aktuelnom direktoru rudnika Azizu Čačkoviću, zaposlenicima Amiru Tursunoviću i Amiru Sušiću te Dženanu i Atifu Mujkiću iz kompanije Mining & Drilling iz Gračanice.
Svi osumnjičeni su bili obuhvaćeni posebnim istražnim radnjama, kao što su tajno praćenje i tehničko snimanje njihovih fizičkih sastajanja te obavljanja telefonskih razgovora. Upravo to je tužilački tim dovelo do relevantnih informacija o namještanju tendera u vrijednosti od pet i po miliona konvertibilnih maraka, a posao je dodijeljen upravo kompaniji Mining & Drilling.
"Istraga se vodi zbog postajanja osnova sumnje da je postignut dogovor, koluzija i zavjera između osumnjičenih s ciljem da se jedan vrlo složen, ozbiljan i skup posao povjeri privrednom društvu koje nema iskustva u takvim poslovima. To je preduzeće s jednim zaposlenim te društvo koje nije nikada obavilo sličan posao. Istraga je utvrdila da osim što nema reference, ova firma nema ni potrebnu opremu za složene i obimne radove, a uprkos svemu tome osumnjičeni su insistirali da upravo oni dobiju posao te je potpisan ugovor", kazao je postupajući tužilac Dalibor Bingas.
Predmet je formiran u januaru 2020. godine, na osnovu anonimnih prijava osoba koja su navele da postoje određene sumnje u neregularnost i namještanje tendera za izvođeje radova na bušotinama, a informacije su potvrđene i prijavom iz Ministarstva privrede TK.
"Nakon toga je utvrđeno postojanje razgovora između Mujkića i Sušića vezano za namještanje tendera, a kako je istraga odmicala, svi ostali osumjničeni su došli pod nadzor telekomunikacijskog sistema, koji je potvrdio postojanje međusobne povezanosti sa Enverom Bijedićem. Upravo je sve počinjalo i završavano s njim. Njemu se na teret stavljaju dva krivična djela - udruživanje radi činnjena krivičnih dijela i primanje dara ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem", istaknuo je postušajući tužilac Ćazim Serhatlić.
Tužioci su kazali i da je tokom prošle godine, direktan utjecaj na rad Rudnika soli u Tuzli imala upravo stranka kojom predsjedava Bijedić, odnosno Socijaldemokrati BiH.
Prvobitni direktor Amir Sušić je, naveli su tužioci smijenjen u martu prošle godine zbog, kako su precizirali, neposluha naredbama Kantonalne vlade zbog čega se došlo do imenovanja Mirnesa Mujkića koji je bio od marta do septembra na dužnosti, a zatim i Aziza Čačkovića.
Kakvu korist su osumnjičeni ostvarili od udruživanju u grupu istražiteljima još uvijek nije poznato, s obzirom na to da su, kako je navedeno, bili veoma oprezni u načinu podjele "plijena" što nije bilo moguće utvrditi iz snimaka telefonskih razgovora.
"Iz dokaza je vidljivo da je Čačković, kršeći pravilnik o nabavkama, odnosno iskorištavajući svojih ovlaštenja, uz podobne ljude koje je imao u komisiji za dodjelu, te saradnju sa Bijedićem i Mujkićima dodijelio posao firmi koja ima popis stalnih sredstava, ali je indikativno da su od dana osnivanja iz 2018. do danas imali sedam zaposlenika, od kojih su neki dolazili i bili su otpuštani, a u vrijeme zaključivanja ugovora imali su samo jedno u radnom angažmanu", naveo je Serhatlić.
Istražiteljima je zanimljivo i to da je u ranijim tenderskim procedurama naknada za nepredviđene radove iznosila pet posto, dok je u posljednjem, spornom tenderu ona povećana na 20 posto.
Tužilaštvo TK trenutno ispituje samo spomenuti ugovor koji je Rudnik soli s klopio, a naredbom Općinskog suda u Tuzli naređeno je izuzimanje mobilnih telefona od Edina Delića, načelnika Lukavca i bijedićevog stranačkog kolege, zatim Mirnesa Mujkića, ranijeg direktora rudnika, Kemala Gutića, dekana Rudarsko-geološko-građevisnkog fakulteta u Tuzli, Žarka Vujovića, bivšeg predsjednika Skupštine TK te Edina Gračića koji se također dovodi u moguću vezu sa predmetom.
Uhapšena šestorka trenutno je na ispitivanju u prostorijama SIPA-e u Tuzli, a nakon dostavljanja dokumentacije Tužilaštvo TK će donijeti odluku o daljem načinju ophođenja prema osumnjičenima.