Nepuna četiri mjeseca od montaže prvog vjetroagregata na podveleškom platou iznad Mostara otpočela je proizvodnja struje pomoću vjetra.
Tako su prvi kilovatsati električne energije koja je plasirana u prijenosnu mrežu proizvedeni na dva vjetroagregata od njih ukupno 15 instaliranih na platou Podveležja tokom funkcionalnog testiranja.
Završna faza
Time je, praktično, i otpočela završna faza ispitivanja funkcionalnosti vjetroagregata i proizvodnja električne energije Vjetroparka „Podveležje“ „Elektroprivrede BiH“.
Prema riječima Senada Salkića, izvršnog direktora za kapitalne investicije EPBiH, izvođač radova „Siemens“ u narednom periodu će sukcesivno ispitivati funkcionalnost i preostalih vjetroagregata.
- Dva vjetroagregata su već puštena u pogon i naša očekivanja su da do kraja februara, najkasnije u prvoj polovini marta, svi vjetroagregati budu testirani i pušteni u rad. Dosadašnja testiranja su pokazala da je sav posao besprijekorno urađen i da nema nikakvih smetnji, a vjerujemo da će i preostali vjetroagregati pokazati iste performanse kao i ova dva, koja smo već pustili u rad - rekao nam je Salkić.
Instaliran je i djelimično testiran sistem nadzora i upravljanja VE „Podveležje“. To je, kako nam je Salkić objasnio, krovni sistem koji omogućava potpuni daljinski nadzor i upravljanje Vjetroparkom „Podveležje“ iz Dispečerskog centra za upravljanje proizvodnjom „Elektroprivrede BiH“ u Sarajevu.
Salkić nam je otkrio da u EPBiH uveliko rade na projektu solarne elektrane, koja će se nalaziti u neposrednoj blizini Vjetroparka ''Podveležje''.
Tako će za solarni park biti iskorištena skoro sva infrastruktura VE Podveležje, a, kako nam je kazao, grant sredstva su već osigurana.
Potrebne dozvole
- Instalirana snaga VE „Podveležje“ je 48 megavata, a solarne elektrane osam, u prvoj fazi i 26 megavata u drugoj. Sada nam preostaje čekati konstituiranje Gradskog vijeća Mostara kako bismo mogli ishodovati sve potrebne dozvole za izgradnju solarnog parka - kazao nam je Salkić.
Koncesija od 30 godina
EPBiH je za VE „Podveležje“ dobila koncesiju od 30 godina. Sredstva za izgradnju su osigurana iz kredita njemačke razvojne KfW banke u iznosu od 162 miliona KM.
Za izgradnju solarnog parka bit će potrebno između 30 i 50 miliona KM.
Realna procjena za godišnju proizvodnju iz ove vjetroelektrane je 130 GWh godišnje a uz solarnu elektranu to će sigurno biti više i što je još bitnije proizvodnja će biti stabilnija.
Za HE Vranduk procijenjena godišnja proizvodnja je 103 GWh a peripetije oko izgradnje i samog zahvata na okolinu su puno veće.