Fabrika duhana Sarajevo

slavuj
Posts: 1931
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Ne,oni samo demonstriraju ko i kako ovdje vlada.Onaj borac je za dva metra drva odlezao dva mjeseca.A ovaj doktor naauka o tudjem trosku ojadio je ovu drzavu i ovaj narod za vise od sto miliona.Pa i ako je to morao dijeliti sa ovim koji ga pokrivaju,opet je mnogo!On i dalje firmu koju je opljackao ,fata u slobodnom padu.
Po ko zna koji put ponavljam da mi je sadasnja glavna Kantonalna tuziteljica prije vise od tri godine rekla da je pitanje dana kada ce biti podignuta optuznica za onu pljacku kroz kupovinu trafika po Hercegovini.Naravno,od tada nista.Jedino su rasturili one ljude iz Federalne uprave policije koji su pokusali nesto uraditi.A Finansijska policija se vise ni ne petlja u pljacke u prisustvu vlasti.A ja ocekujem da bar mene optuze,recimo za nepostivanje tuzilastava!
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Pomalo, unovčava se sve. Slobodni padači.
Grad Sarajevo pokrenuo je akciju otkupa lokacije Firuz-begovog hamama u srcu Baščaršije kako bi u naredne dvije do tri godine od ovog prostora bila napravljena nova atraktivna turistička lokacija, piše Dnevni avaz.

Ovaj hamam vodi se danas kao nacionalni spomenik i zaštićen je od Komisije za nacionalne spomenike BiH.

Vlasnik ovog spomenika, kompanija "Badecco Adria", pravni je nasljednik Fabrike duhana Sarajevo i nema pretjeranog interesa za ulaganje u objekt.

Trenutna Uprava društva nema interesa ni kapaciteta da ovaj lokalitet obnavlja u skladu sa zahtjevima institucija za zaštitu nacionalnih spomenika.

Prema pisanim podacima, Firuz-begov hamam izgrađen je između 1505. i 1512. godine, također se u dokumentima spominje i kao Feriz-begov, Firus-begov hamam i Firduz-begov, a smješten je zapadnim dijelom u ulici Prote Bakovića te jugozapadnim dijelom u ulicu Ćulhan.

Hamam je uvakufio Firduz-beg za potrebe svoje medrese koja je izgorjela u požaru 1697. godine.

Ocjena stručnjaka je da se radi o jednoj od najpotentnijih arheoloških i historijskih lokacija u ovom dijelu svijeta, zbog svoje specifične lokacije, oblika, konstrukcije, očuvanosti, vlasničko-pravnih odnosa i posebnosti funkcije.

Misteriozni tuneli ispod samog srca Baščaršije, koji su još krajem 2008. godine otkriveni tokom rekonstrukcije ulice Prote Bakovića, činili su napredni sistem podnog grijanja koji je energijom iz Firuz-begovog hamama grijao brojne trgovke i objekte u krugu od nekoliko stotina metara.

Obnova ovog historijski veoma značajnog objekta podijeljena je u dvije faze, a krajnji rok restauracije postavlja se, kako piše Avaz, 2023. godina.

U Gradskoj upravi su prepoznali nesumnjivu opravdanost u kulturnom, ekonomskom i turističkom smislu.
Prema procjenama, Baščaršiju godišnje posjeti više od milion ljudi, od čega više od 60 posto stranih turista.
adna2020
Posts: 11
Joined: 10 Sep 2020, 11:21

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by adna2020 »

da li ce biti isplata dividendi (fds) u 2020 ?
montypython
Posts: 3788
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by montypython »

Ne pratim ovu dionicu odavno, mislio sam da su svi prodali s obzirom da je cijena 5X viša od one koja je bila prije par godina. Uostalom zar nije bio gubitak ovdje i prošle i pretprošle godine?
adna2020
Posts: 11
Joined: 10 Sep 2020, 11:21

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by adna2020 »

ne, nisu svi prodali :)
joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

Naravno da nisu svi prodali. Samo su pojedinci sa ovoga foruma prodali, koji su cak bili uposlenici FDS pa poletili jbg i jos dobili i otkaze.
Sto se tice dividende cisto sumnjam da ce biti.
Mada mi nije jasno kako su prikazali minus u poslovanju kada su prodali Vakufsku banku za 12 miliona + sad Firuz-begovog hamam u srcu Baščaršije ( ne znam cifru). Ipak i to je dobit ili ne?
montypython
Posts: 3788
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by montypython »

joker wrote: 15 Sep 2020, 13:24 Naravno da nisu svi prodali. Samo su pojedinci sa ovoga foruma prodali, koji su cak bili uposlenici FDS pa poletili jbg i jos dobili i otkaze.
Sto se tice dividende cisto sumnjam da ce biti.
Mada mi nije jasno kako su prikazali minus u poslovanju kada su prodali Vakufsku banku za 12 miliona + sad Firuz-begovog hamam u srcu Baščaršije ( ne znam cifru). Ipak i to je dobit ili ne?
Bojim se da neke stvari ne razumijem. Zašto "naravno" da nisu prodali i zašto bi samo pojedinci sa foruma prodali i "niko drugi" i još su pritom "poletili"? Je li to sugerišeš da cijena od 250 KM i nije još dovoljno dobra nakon one od 45 i da će oni koji su ostali tj nisu poletili dobiti i više? Ako da koja su očekivanja? Ne pratim ovu dionicu odavno, kako rekoh, ali ovako gledajući sa strane 250 KM mi se čini vrlo solidno iz pespektive onih koji su prodali po 50 KM prije koju godinu, pogotovo s obzirom da proizvodnje i nema i da posluju s gubitkom.
Sitna buranija
Posts: 1982
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

joker wrote: 15 Sep 2020, 13:24 Naravno da nisu svi prodali. Samo su pojedinci sa ovoga foruma prodali, koji su cak bili uposlenici FDS pa poletili jbg i jos dobili i otkaze.
Sto se tice dividende cisto sumnjam da ce biti.
Mada mi nije jasno kako su prikazali minus u poslovanju kada su prodali Vakufsku banku za 12 miliona + sad Firuz-begovog hamam u srcu Baščaršije ( ne znam cifru). Ipak i to je dobit ili ne?
Pa sad, ko je kupovao ovu dionicu po 40-50 KM, pa prodao po 83,5 KM itekako je dobro prošao. Ko je bio strpljiv pa sačekao još koju godinicu još je bolje prošao. Međutim, ta strpljivost nije proporcionalna cijeni ove dionice u budućnosti. Oni su sada na blizu 92%, fale im još 3 procenta. Kada dođu do famoznih 95% ide hlađenje nekih pola godine ili godinu, a onda prisilni otkup po možda 30 KM, ko zna. A kompanija kao takva nema više biznisa i nema dobit, već samo imovinu koja će se možda rasprodati poznatim kupcima po ko zna kakvoj cijeni. Na kraju će biti da se zeznuo ko nije na vrijeme izašao... Ključna činjenica je da ova firma više nema biznis već samo imovinu, a to je mrtvi kapital za sitne dioničare...
joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

Sitna buranija wrote: 15 Sep 2020, 15:58
joker wrote: 15 Sep 2020, 13:24 Naravno da nisu svi prodali. Samo su pojedinci sa ovoga foruma prodali, koji su cak bili uposlenici FDS pa poletili jbg i jos dobili i otkaze.
Sto se tice dividende cisto sumnjam da ce biti.
Mada mi nije jasno kako su prikazali minus u poslovanju kada su prodali Vakufsku banku za 12 miliona + sad Firuz-begovog hamam u srcu Baščaršije ( ne znam cifru). Ipak i to je dobit ili ne?
Pa sad, ko je kupovao ovu dionicu po 40-50 KM, pa prodao po 83,5 KM itekako je dobro prošao. Ko je bio strpljiv pa sačekao još koju godinicu još je bolje prošao. Međutim, ta strpljivost nije proporcionalna cijeni ove dionice u budućnosti. Oni su sada na blizu 92%, fale im još 3 procenta. Kada dođu do famoznih 95% ide hlađenje nekih pola godine ili godinu, a onda prisilni otkup po možda 30 KM, ko zna. A kompanija kao takva nema više biznisa i nema dobit, već samo imovinu koja će se možda rasprodati poznatim kupcima po ko zna kakvoj cijeni. Na kraju će biti da se zeznuo ko nije na vrijeme izašao... Ključna činjenica je da ova firma više nema biznis već samo imovinu, a to je mrtvi kapital za sitne dioničare...
Prijatelju Sitna buranija, ne lupaj gluposti.. Hajde sracunaj koliko je 3 % od 1.130.000 dionica i pomnozi to sa sadasnjom cijenom. Ako ne znas matematiku pitaj uciteljicu koliko je to para.!!!!
Kao prvo nije nastala inflacija u drzavi da se nije isplatilo cekati da sa 83,5KM naraste za 2 godine na 250KM. Za dvije godine ko je prodao recimo 1000 dionica po 83,5KM, izgubio je sada jedan solidan stambeni objekat. Jel ti mozes u BIH zaraditi jedan stan za DVIJE godine??? (osim ako ne dilaš)
Drugo, malo se raspitaj po kojoj cijeni se otkupljuju dionice kada zelis preci iz d.d. u d.o.o., ne moze nikako biti 30 KM, vec je to neki prosjek prodaje u posljednih nekoliko mjeseci ili godinu dana.
Last edited by joker on 17 Sep 2020, 00:14, edited 1 time in total.
Post Reply