Vlada FBiH

montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Ništa je ne reteriram potpisujem svaku riječ mog prvog posta na ovu temu. I da je u pitanju masovna histerija i da je broj i oboljelih i umrlih ni blizu gripe i da je stvarna smrtnost ispod 1% a ne 3 ili 6 % i da će većina zemlja ukidati mjere strogog karantina vrlo brzo nakon uvođenja jer će dovesti do većih posljedica (i smrtnih) od same korone. To uopšte ne znači da ne treba u inicijalnoj fazi otkrivati sve do i zadnjeg slučaja i to testiranjem unazad do nultog slučaja (testiranjem, testirajem, testiranjem kako kaže WHO kojeg u nas nema uopšte jer nema testova što BTW uočljivo ne spominješ u svojim postovima. Potpisujem i da je u padu zemljama gdje je prvo počelo i da usporava u zemljana iza njih vremenski. Potpisujem i da je usporilo u Italiji i da će vrhunac biti za par dana i početi pad. A da je sve pušteno bez ikakve kontrole i da se hipotetički zarazilo pola planete, 3,5 milijarde, što je nemoguće zbog tzv efekta stada, klimatskih i mase drugih faktora, naša planeta koja sad ima 7,7 milijardi ljudi i prenaseljena je imala bi nakon toga 7,7 milijardi ljudi i ostala bi prenaseljena. Ovo nije ni prva pandemija niti će biti zadnja a ostaće zabilježena samo kao medijski najeksponiranija. Bilo je u prošlosti epidemija koje su izbrisale po trećinu populacije Evrope ali tako nešto ne može uz smrtnost od 1%. Nije ni uz SARS sa 10 puta većom smrtnošću. Uostalom čujemo se za par mjeseci pa da vidimo ko je u pravu.
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Čemu link? Uobičejeni click bait Klix naslov, velikim slovima kao još nema vrhunca a u tekstu čovjek bukvalno kaže isto što i ja više puta da u Italiji usporava i da je vrhunac blizu. Moguće čak i da je dostignut ili će biti u par narednih dana.
Sitna buranija
Posts: 2091
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

Pa ti reče da je vrhunac bio 21.03. u Italiji.

Helem nejse, da se u slučaju gripe provode ovakve mjere karantene bilo bi nekoliko hiljada mrtvih, a ne nekoliko stotina hiljada. I obrnuto, da se ovdje ne provode mjere karantene kao što se u slučaju gripe ne radi, bilo bi mrtvih u milionima ili desetinama miliona. I onda kažeš da su strah i mjere pretjerani. Ti više ne znaš gdje i kad i šta si napisao i koje si stavove zastupao.

Uostalom, za par mjeseci ćemo vidjeti ko je u pravu (po pitanju smrtnosti i opasnosti ovog virusa). A do kraja dana ćemo vidjeti hoće li Uncle Sam preći cifru od 100.000 zaraženih.

Svi ovi što su tvrdili kao ti da je to prenapuhano i sl. i koji su nipodaštavali struku i epidemiolege, vraća im se sad kao bumerang u glavu. Od onog američkog idiota, do onog britanskog...
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Vlada FBiH

Post by adnan1987 »

Odpsmo u off totalno, nego šta mislite kad se ovaj zulum završi i otvore ugostiteljski objekti da se nadjemo svo ni na kafi ili šta ko već pije?

Nema nas puno
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Sitna buranija wrote: 27 Mar 2020, 17:30 Pa ti reče da je vrhunac bio 21.03. u Italiji....
Evo šta sam tačno napisao: "Pogledaj dijagram novih slučajeva Italije 21 marta je bilo 6557 novih slučajeva. Nijedan od sljedećih 6 dana nije bio viši, je li to tebi eksponcijalni rast? Da jeste bilo bi danas 26 hiljada a nije nego 6200. Treba samo dan-dva za potvrdu da je vrhunac dostignut mada je moguće da je to bilo ima 6 dana."
Pogledaš li službene podatke i dijagram daily new cases in Italy
https://www.worldometers.info/coronavir ... try/italy/
Vidjećeš da je sve tačno do u zarez, 6557 od prije 6 dana je idalje najviši dnevni broj slučajeva Jel li to pišeš samo da nešto napišeš? Nemam baš vremena na bacanje ako ti imaš.
Primjećujem i da sam ja iznio desetine činjenica i tvrdnji pa i prognoza i potpisujem svaku i svaka je ili će biti provjerljiva a da ti praktično nijednu i da ti se sve svodi na mantru "da ovo nije urađeno ovako bilo bi onako ali nije urađeno (mjere jesu preduzete) pa neće biti propasti svijeta koj bi inače bio što doduše nećemo moći provjeriti. Moram priznati vrlo ti je komformna polemička pozicija.
Primjećujem takođe (ovo je tema Vlada BiH ako se ne varam) da ne spominješ osim karantina i distanciranja, kućne izolacije i sličnih mjera koje su besplatne i ne zahtjevaju ni puno pameti ni tehnologije nemaš nikakvih primjedbi na nedostatak ostalih mjera. Ništa o nedostatku testova (nula umjesto 100 hiljada komada), ništa o totalnoj dezorganizaciji (jedini epidemiolog u Konjicu ne može raditi jer je u kućnoj izolaciji a da ga ne mogu testirati jer nemaju testova; ništa o ispadanjuj čitavih bolnica zbog istog razloga. Ništa o tome da ljudi zovu iz stanova da im rodbina umire a odgovor je da ne testiraju po zahtjevu, nek ostanu u kući. Gdje otići trenutno kad te zaboli zub i boli do ludila? Privatne ambulante su zatvorili državnim ne možeš prići. Jel' to taj zdravstveni sistem koji se čuva mjerama da se ne bi sačuvaj bože preopteretio? Pa on ne radi uopšte, ni SA mjerama. Ne postoji. Je li sistem naređuje da u autu moraš sjediti pozadi i sa maskom i naočalama a masku nemaš kupiti nigdje? Kao ni rukavice? Smiju ti se u apoteci. Prije korone trebao sam uraditi neki urološki test i onda su me uputili da dođem u 3 ujutro da bi dobio broj koji služi da znaš gdje ćeš stati u pravom redu koji je u 7 ujutro a služi da dobiješ broj s kojim ćeš stati ispred vrata urologa koji će se možda pojaviti u 9. A možda i neće. Je li to taj zdravstveni sistem koji trebamo zaštititi od preopterećenja ostankom u stanu i policijskim satom (kojeg u Njemačkoj nema ali ima 500 hiljada testiranja sedmično). O čemu uopšte pričamo. Je li sistem da zvaničnici poručuju da se ne testira niko bez simptoma da ne bi bio "dvostuko negativan". Je li sistem da u KS testiraju 50 ljudi na nekoliko stotina hiljada? Da nema brašna i da se kupiti ne može i to upravo one ranjive kategorije? Je li to sistem koji mjerama štitimo da se ne preoptereti? I na sve to ti na temi Vlada FBiH ni slova kritike ni sugestije a kritikuješ D Trumpa.
Sitna buranija
Posts: 2091
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

Pa mi smo siromašna zemlja i u skladu s tim nam je i zdravstveni sistem slab i siromašan. E onda zamisli da takav sistem dodatno opteretiš nečim vanrednim, a on kao takav nije u stanju ni ono redovno pokriti. U tom i u svakom drugom smislu ove mjere imaju smisla. Austrija koja je od nas bogatija ko zna koliko desetina puta isto tako ne testira ljude masovno. Zašto? Pa nisu baš dostupni testovi. Ne mogu se baš ni kupiti lako. Džaba ti pare. Nijemci i sami kažu da njihov nivo testiranja rijetko ko može dostići, ali oni proizvode testove. Baš kao i J. Koreja i Kina.

O mjerama naše vlade je najlakše reći da su nedovoljne, međutim oni rade prilično dobro u odnosu na ograničene resurse kojima raspolažemo. Možemo sada pričati o tome što nemamo 1000 respiratora u intezivnoj njezi pa da budemo kao Njemačka (u odnosu na broj stanovnika), ali nemamo ni drugih resursa kao Njemačka, a za to smo svi mi pomalo krivi, a ne samo ova vlada ili isključivo ova vlada. Treba biti malo realniji.

Mi smo siromašni, ali baš zato smo lakše posegnuli za ovakvim radikalnim mjerama, imamo valjda manje za izgubiti, pa smo manje kalkulisali. Za razliku od bogatog zapada. I možda se provučemo sa manje štete, ako ovo razvučemo do jenjavanja pandemije. Možda. A možda najebemo kao i ostali, ali nešto kasnije. Međutim, mi sebi sa ovakvim jadnim zdravstvenim sistemom ne možemo priuštiti komfor jedne Njemačke.

Vidim da može izgledati da "falim" Fadilovu vladu. Da se odmah ogradim od toga. Ali ne mogu biti ni maliciozan pa reći da je sve ovo loše i pogrešno.

P.S. danas su talijani imali 5.909 novih slučajeva, a Ameri su prema podacima od 17 h bili na preko 93 hiljade utvrđenih slučajeva.

P.P.S. New York ima oko 45 hiljada potvrđenih zaraženih i tri puta manju populaciju od Italije, i onda dođemo do toga da su u goroj poziciji od talijana.
Last edited by Sitna buranija on 27 Mar 2020, 19:23, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 12083
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Zakasnio sam sa tipkanjem ali da dodam na taj post:
Monty,Sve to sto si naveo o stanju u nasoj zemlji je znak da mi 6 puta ozbiljnije moramo shvatiti prijetnju od virusa.
Za razliku od drzava gdje danas masovno umiru mi nemamo dobro organizovano zdravstvo.

Jedino sto nam preostaje je zaustaviti kretanje i pouzdati se u sebe. Bar i ova vlast zna da je to jedino rjesenje.

A histeriju u medijima i drustvenim mrezama treba ostaviti tamo gdje pripada.
Sitna buranija
Posts: 2091
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 27 Mar 2020, 19:17 Zakasnio sam sa tipkanjem ali da dodam na taj post:
Monty,Sve to sto si naveo o stanju u nasoj zemlji je znak da mi 6 puta ozbiljnije moramo shvatiti prijetnju od virusa.
Za razliku od drzava gdje danas masovno umiru mi nemamo dobro organizovano zdravstvo.

Jedino sto nam preostaje je zaustaviti kretanje i pouzdati se u sebe. Bar i ova vlast zna da je to jedino rjesenje.


A histeriju u medijima i drustvenim mrezama treba ostaviti tamo gdje pripada.
Tako je Panzer.
beka26
Posts: 848
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Vlada FBiH

Post by beka26 »

Sačekajte deset dana i znat će se ko je u pravu. Džaba rasprava.
Post Reply