BH Telecom

brzi
Posts: 2799
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Cijena dionica Telekoma srpske u pola godine rasla sa 0,82 KM na današnjih 1,10 KM
Teško je reći da li je razlog za to rast prihoda i dobiti, ili je samo stvar ponude i potražnje.
U svakom slučaju telekomi u dobrim rukama imaju budućnost i profitabilnost.
Jučer čitam članak o prinosu od dividende u Europi i ispostavlja se da preko 5% prinosa donose uglavnom kompanije koje se bave energijom ( nafta i električna energija), telekomunikacije, bankarski sektor i osiguranja.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

BIG svakodnevno smanjuje udio a kupovao je i Naprijed i Crobih.
Sitna buranija
Posts: 2308
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Crobih jeste kupovao, ali Naprijed nije. Big je prodavao to se vidi, ali je vjerovatno i MI Group prodavao, ali se to ne vidi jer su "ispod radara" (nema ih među prvih deset)...
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Aha. Naprijed je prodavao. Nepregledno otvorim tablice pa se onda sve izmiješa.
Sitna buranija
Posts: 2308
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Nevjerovatno. BH Telekom objavio izvještaje na SASE 28.2.!

Dobit 51 mio, keša 189 mio plus oročenja 67 mio. Ukupno 256 mio keša. Naravno, imaju dalji pad prihoda koji prati i pad troškova i broja zaposlenih... Kada bi sve podijelili to je max 0,8 KM dividende, a prema budžetu, podijeliće tek dio kao i prošle godine... Kada se sve uzme u obzir, i ovih 10 KM je puno dati, čini mi se...
brzi
Posts: 2799
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

A gdje to ima prinos veći od 8%.
Ja bi sad potpisao 0,80 KM dividende za narednih 20 godina i ne bi me ni zanimala tržišna cijena.
Doduše evo Telekom srpske, prihodi 418 miliona isti kao prošle godine i dobit ista 61 milion neto.
Prihod po uposlenom 200.000,00 KM a u BH Telekomu samo 142.000,00 KM.
BH Telekom ima višak od minimalno 1.000 uposlenih i to je teret od 30 do 40 miliona KM.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

I ja bih trčeći potpisao povrat od 8% godišnje i kupio dionice bilo koje firme koja mi to nudi. I blizu toga. Nema više puno takvih. Nedavno smo pričali kako na US berzama kupuju ko ludi firme sa P/E po 40 (dakle enormno precijenjene po nekadašnjim mjerilima) odnosno uz povrat 2-3 %. Čak i firme bez dobiti. Sve zbog sniženih kamata na banci. Sad je u nas najbolja kamata u banci na oročenje na godinu cca 1,5% a dobit BHT cca 8% znači da za godinu držanja novca u BHT dobiješ povrat kao za 5 g u banci pod najboljim uslovima. I 4% je sad "ko kuća". Iz čega je jasno da bi mnogo realnija tržišna cijena bila 15-20 KM po dionici. Druga je stvar može li firma poslovati bolje. Naravno da može ali ne dok je 1000 zaposlenih viška tj dok je ove vlasti .
Sitna buranija
Posts: 2308
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Da kada bi podijelili svih 0,8 KM. Međutim, biće dobro ako bude kao prošle godine. A mi smo navikli na povrat od 7-8%, tako da ako ne podijele 0,8 KM, ne bi me čudilo da cijena potone i na 8 KM. Mtel može podijeliti gotovo 9 feninga što je više nego kod BHT iako se radi o dijelu dividende a ne čitavoj...
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Je i ne ulazim u to na šta smo navikli niti ima ekonomske logike da se tržišna cijena formira prema našoj navici. I ja sam bio navikao da imam na banci oročenje od 6 % do prije koju godinu i tome je malo koji povrat od dionice bio konkurentan. Sad je 1-1,5 % godišnje i logika nalaže da se vadi s banke i ulaže u dionice koje daju više od toga. I da BHT podijeli pola svoje dobiti u dividendu to je 4 % tj 3 puta više od kamate na banci. Ići na to da neće podijeliti cijelu ili slično je bacanje u grah. I ako ne podijeli ide u akumuliranu dobit i podijeliće sljedeće godine kad im trebalo pred izbore. Mogli bi tom logikom reći da neće ni mtel podijeliti svoju ili neće cijelu i da me onda ne bi čudilo da padne 20-30%. Ne vidim dakle ekonomskog razloga da BHT padne niže od 10 ali vidim da ima dosta mjesta i razloga za rast. I generalno, zbog trenutnog P/E a i zato jer u sferi rezanja troškova i broja zaposlenih gdje BHT ima rezervu od 30ak m a mtel baš i nema. Ne bih zato uopšte poredio BHT sa Mtelom samo po osnovi dobiti. To je druga priča, privatizirana firma koje je već optimizirala troškove i poslovanje i nema tu nekih rezervi. BHT upravo zato što nije ni privatiziran niti su troškovi optimizirani ima mnogo veći potencijal rasta dok mtelu ostaje samo cijeđenje vode iz kamena.
Sitna buranija
Posts: 2308
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Mtel od kada ih je kupio Telekom Srbije dijeli svu dobit kao dividendu, a ovi naši od prošle godine dijele dio, a sada su i u budžetu tako planirali. Tako da imam razloga vjerovati da će mtel podijeliti svu dobit, a ovi naši da neće. Ne mislim ja da BHT ne vrijedi više od 10 KM, ali mislim da fondovi po ovoj cijeni ne mogu još puno prodati. Dakle, ako im treba još novca koji misle obezbijediti prodajom BHT, a uz ovakvu dividendu, moraće ići u novi krug sniženja... Otuda moja opaska o cijeni od 8 KM...
Post Reply