BL BERZA

Post Reply
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

BL BERZA

Post by Damirko »

Mada nisam uspio da ubacim scrrenshot (admin prosvijetli me) SASEX-10 i BIRS indexa radi komparacije kretanja u zadnja 4 mjeseca, svakako se sve može naći online. Kao što sam ranije pisao, smatram da BL Berza nema dovoljno prostora na forumu, a da je vjerovatno trenutno atraktivnija od SASE.
O konkretnim, meni zanimljivim, emitentima, kao što su BVRU, Telekom, TGT, Mira, Meridian i sličnima ću u narednim postovima.

Još samo par detalja. Na linku "moj portfelj" u svakom trenutnku imam pregled svog portfelja online. Trenutno, baš i ne znam u potpunosti šta imam na SASE. Morao bih otići do RVP, podnijeti zahtjev, uplatiti 5KM, pa dobiti izvod. Ovo govorim radi poređenja uređenja na dvije berze. Format i dostupnosti FI emitenata je opet tema za sebe. Podatak o 31 mil KM realizovanih zatvaranja potraživanja na prvoj multilateralnoj kompenzaciji prolazi skoro nezapaženo u Federaciji. Od 580 učesnika koji su zatvoriil svoja potraživanja, našao sam dvije firme iz Sarajeva.

Pozdrav
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BL BERZA

Post by panzer »

I kakva je to zafrkancija od 1000 i nešto dioniča niko da se nađe da podigne cijenu za Miru.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: BL BERZA

Post by Damirko »

Lično vjerujem da dosta tih dioničara ne zna ni da ima dionice, ili su potpuno zaboravili na njih. Čovjek je još dao "market" nalog
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BL BERZA

Post by panzer »

Sedam dana stoji taj nalog. Nemoguće da niko ne reaguje. Odnosno moguće je ali gdje su njihove "muje i edine i blekići"oko berze da to poguraju.
potisak
Posts: 88
Joined: 24 Dec 2019, 17:53

Re: BL BERZA

Post by potisak »

A Sarajevsku berzu treba javno nazvati berzu šibicara,
najbolji primjer je današnja trgovina ZIF Naprijed po cijeni od 16,90 KM i po dogovoru prebačenih 3,5 miliona KM, a u slobodnom trgovanju su mu srozali cijenu na 1 KM i to neće da ga kupuju. Sve u dogovoru (komisija ne reaguje), tužilaštvo ne funkcioniše, sudstvo korumpirano, policija to ne razumije, lopovi se množe ... i onda se navodno pitaju zašto ljudi bježe iz ove zemlje???
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: BL BERZA

Post by Damirko »

Neki dan je Mujo izašao iz Banje Vrućice, isto pokupio 3 mil. Očito mu se negdje žuri. Listao sam malo Naprijed DUF i ZIF, prešaltavanja vlasništva, metenje tragova, pa sam odustao koliko mi se zgadilo.
gaston
Posts: 15
Joined: 04 Feb 2019, 11:18

Re: BL BERZA

Post by gaston »

Sta se ovo desava s cijenom Mtel-a ? Do prije par dana se trgovalo po 1,15 KM a vec par dana cijena pada, danas i do 1,07 KM. Traznja tek na 1,02... Nije jos objavljen FI mada se do sada znalo do objave znalo protrgovati u vecim kolicinama.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: BL BERZA

Post by Damirko »

Meni je (pre)velika fluktuacija Mtel-a nejasna. Možda ima nešto sa nedavnom kupovinom Draškovićeve Finance, gdje su iskeširali oko 4milKM
Sa druge strane, Naša banka (bivša Pavlović) ostvarila dobit, kao i Dunav osiguranje. Na Dunavu je kupovni nalog na 36KM (100KM nom). Oba emitenta imaju preko 150 dioničara, pa se možda neko i trzne.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: BL BERZA

Post by Damirko »

Danas Mira i Tehnogas...
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: BL BERZA

Post by Damirko »

Da li neko zna šta se dešava u Jelčingradu Livar? Trgovine prošle godine skoro pa i nije bilo, a ove godine je značjnije likvidna. Cijena je drastično oborena, a sada neko kupuje. U tom periodu su objavili vijest da se većinski vlasnik (Livar Ivančna Gorica) odriče potraživanja kamata, a samo nekoliko dana kasnije su objavili kako se sporazum poništava.
Post Reply