Bosnalijek

crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Sabur2 svaka cast na komentaru dotičnom Sarajevo 2012. Pa od mase mojih komentara pored kriminala, korupcije, zloupotreba on se zakaci na Selam??! Pa Imao jednu ili milion dionica nikada vise necu sutii nego jasno iznjeti cinjenice i potruditi se da se i drugi ukljuce!
Dok Arslanagici i Sepe voze Porsche e, ljetuju na svojim jahtama i uzivaju u svojim vilama koje su stekli na nas racun on okrivljava druge, "Crvene", Vladu... Ma da krivi cijeli svijet ne mozes pobjeci od istine i cinjenica! Pratite malo desavanja u Hrvatskoj, SVE IH TO CEKA!!!
admin
Site Admin
Posts: 22
Joined: 11 Mar 2010, 19:38

Re: Bosnalijek

Post by admin »

Pokušajte umjerenije raspravljati. Od ovakve vrste rasprave niko nema koristi.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Kao što sam i ranije govorio podržavam priču o udruženju "Dividenda"! I slažem se sa panzer om da je to sada puno bitnije, ali sam morao odgovoriti dotičnom jer je vrlo jasna njegova namjera!
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

To sve možete preko privatnih poruka.

Što se tiče dividende, trabalo bi to pokrenuti jer uzima vremena dok se prikupe podaci o dioničarima a kada se zakaže skupština onda ostaje malo vremena dok se organizuje prikupljanje punomoći. Ispravnih punomoći.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Ne znam da li ću sada opterećivati ovaj forum, i da li sam ja možda jedini sa ovakvim razmišljanjem, ako jesam, onda se unaprijed ispričavam . . .

Kao mali dioničar "Bosnalijeka" podržavam ovo udruženje "Dividenda", te isto tako podržavam za kao predstavnika malih dioničara na na skupštini g. Halila Čengića.

Međutim, ne želim dati punomoć udruženju, niti bilo kome, nego želim sam lično sudjelovati na skupštini, te svojim neposrednim čulima izvući određene zaključke sa skupštine.
Ali ću na skupštini glasati za predstavnika malih dioničara u NO

Ne znam da li je sad to problem?
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

crveni wrote:Sabur2 svaka cast na komentaru dotičnom Sarajevo 2012. Pa od mase mojih komentara pored kriminala, korupcije, zloupotreba on se zakaci na Selam??! Pa Imao jednu ili milion dionica nikada vise necu sutii nego jasno iznjeti cinjenice i potruditi se da se i drugi ukljuce!
Dok Arslanagici i Sepe voze Porsche e, ljetuju na svojim jahtama i uzivaju u svojim vilama koje su stekli na nas racun on okrivljava druge, "Crvene", Vladu... Ma da krivi cijeli svijet ne mozes pobjeci od istine i cinjenica! Pratite malo desavanja u Hrvatskoj, SVE IH TO CEKA!!!
Crveni nije se on zakacio na selam već ti, iako ja ne shvatam šta hoćeš da kažeš, osim da se diskredituješ kao protivnik selama. Ono sa nanom muslimankom ti je vrh pripadnosti islamskoj vjeri, a o imenu tvog nika da ne govorimo. Iz tvojih dobro politički obojenih komentara, iako tvrdiš da si apolitičan, svako može izvuci zaključke bez dodatnih pojašnjenja.

Molim te da se držiš priče o poslovanju kompanije zbog čega ovaj forum i postoji, a svoje političke stavove možeš iznositi na temama vezanim za politiku.
Ja sam jedno vrijeme bio među prvih 20-30 dioničara Bosnalijeka po broju dionica, bio sam aktivan na svim posljednjim skupštinama podržavajući vladu, ali nisam više imao strpljenja pa sam većinu dionica rasprodao zbog puno nepoznanica, ali i puno poznatih (negativnih) stvari u i oko Bosnalijeka. Ne znam, ali ukoliko se sami ne organizujete, niko neće štititi vaše interese u NO. Mislim da prijedlog panzera, vezano za H. Čengića nije loš, jer se čovjek istinski i usmljeno borio na svim skupštinama. Šteta što čovjek ne ispunjava uslove za N.O.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

leon wrote:Ne znam da li ću sada opterećivati ovaj forum, i da li sam ja možda jedini sa ovakvim razmišljanjem, ako jesam, onda se unaprijed ispričavam . . .

Kao mali dioničar "Bosnalijeka" podržavam ovo udruženje "Dividenda", te isto tako podržavam za kao predstavnika malih dioničara na na skupštini g. Halila Čengića.

Međutim, ne želim dati punomoć udruženju, niti bilo kome, nego želim sam lično sudjelovati na skupštini, te svojim neposrednim čulima izvući određene zaključke sa skupštine.
Ali ću na skupštini glasati za predstavnika malih dioničara u NO

Ne znam da li je sad to problem?
Zašto bi bio problem. Još je bolje kada više ljudi učestvuje u skupštini. Osnovni cilj udruženja je animirati one ljude koji nikad nisu ni na koji način učestvovali u odlučivanju a do njih tek treba doći.
legionar
Posts: 2
Joined: 13 Nov 2012, 23:47

Re: Bosnalijek

Post by legionar »

proleter wrote:Učesnike ovog opskurnog foruma?? Pa ovdje su sve isti frustrirani likovi sa foruma Moj novac, samo što su iz BiH, što znači da se već svi u glavu znaju i svi su dekintirani i bez keša. Ovaj forum ne posjećuju, ili je vrlo minoran broj, Slovenci i Hrvati ili lica van BiH da bi nekoga "navlačio. Pratio sam broj posjeta po pojedinom topicu ovdje i na forumu Moj novac, i na veliko iznenađenje, iako izgleda da ja zamro, broj posjeta je i do 5 puta veći na forumu Moj novac !!
Forum Moj Novac je posjecivalo vise ljudi dok je trziste kapitala bilo interesantno, sada jedva da neko zaluta tamo a br posjeta je relativan jer se ne evidentira bas svaka posjeta pa cak i na sredjenijim web stranicama od Invest foruma (samo za primjer YouTube video Ibrahimovicecog cetvrtog pogotka engleskoj u srijedu vecer pogledalo je 302 a 12653 ljudi kliknulo da im se gol svidja) pa se ja ne bi opterecavao sa tim brojem posjeta. Dovoljan br ljudi ovo cita sa zajednickim interesom a tvoj komentar da smo bez nije daleko od istine ali znaj da nam je svima u interesu da svoj postojeci kes ili imovinu sto vise oplemenimo pa sa tim ciljem ja bi i pricao o ovoj temi sto vise. Iza vrtoglavog rasta pa onda pada cijene stoji Arslanagic i njemu bliske brokerske kuce jer je sin njegov prodao dionice kada su bile na vrhuncu medjutim zahvaljujuci djelimicno (apsurdno ali istinito) akciji Vlade FBiH i medijske kampanje cijena dionice je skocila za 70% od pocetka godine:
Dionica Bosnalijeka donijela zaradu od 71 posto

Nastavak “sapunice” u sarajevskom Bosnalijeku, u kojoj glavne uloge imaju Vlada FBiH i aktuelni menadžment, koji se međusobno bore za prevlast nad kompanijom sa neizvjesnim konačnim ishodom, pokazao se kao jako dobar generator rasta tržišne cijene ove dionice.

Nakon septembarskog rasta od 3,4 posto, dionica Bosnalijeka i u oktobru je nastavila sa rastom, za dodatnih 7,6 posto. Time investitori koji su na početku godine uložili novac u ovu dionicu, sada su među rijetkim investitorima na SASE koji mogu zadovoljno trljati ruke blaženo se smješkajući, jer je u odnosu na početak godine tržišna cijena ovih dionica na kraju oktobra bila za 71 posto veća nego na početku godine.

Godišnja zarada od 70 posto je impresivno dostignuće i u doba sveopšte euforije i procvata tržišta, a u sadašnjim uslovima na tržištu graniči se sa čudom. Dioničari Bosnalijeka u svakom slučaju mogu biti zadovoljni i računati da će im njihovo ulaganja u ovoj godini donijeti sigurnu u impresivnu zaradu, koja na kraju decembra možda bude i nešto manja od 70 posto, ali sigurnoi godinu neće završiti u minusu popt većine ostalih investitora.
http://www.zurnal.info/home/index.php?o ... Itemid=129
Od ove price Haden je zaduzen za nekih 20% a Vlada i mediji 50% pa na kraju smo svi mi koji smo kupili ili drzali dionicu pocetkom godine bogatiji danas nego sto smo bili krajem 2011 za 70%. Dividendu sam mozda nepravedno zanemario koja iako simbolicna je prvi putu u istoriji komapnije isplacena ali ne dobrovoljno nego opet pod pritiskom Vlade i medija. I sta se desilo Bosnalijeku u periodu poslije isplate dividende? Navodno rezultati nikad bolji, dobit nikad veca, nova zaposljavanja u toku, itd. Pitam se hoce li im neko od medija postaviti pitanje "gospodo sto ranije niste isplacivali dividendu umjesto u privatne djepove, mozda bi Bosnalijeku bolje islo da ste davali nesto dionicarima umjesto sebi". Jedna od recenica u sklopu Misije i Vizije Bosnalijeka je :
Neprestano ćemo se zalagati da ispunjavamo očekivanja naših korisnika, dioničara i zaposlenika
Pitam se, sta su to sve ove godine bas oni uradili za dionicare i koga zavaravaju sa ovakvim floskulama?
Sabur2 wrote:Do skupstine imamo dovoljno vremena da se okupimo. Moje misljenje je da u ovom casu udruzenje "Dividenda" zastupa interese svih malih ulagaca i da je to najjednostavniji i najbolji nacin da se ukljucimo u izbor NO. Ponavljam da je jako bitan taj jedan clan koji bi zastupao nase interese. Ovdje se mnogo stvari moze uraditi nama iza ledja, zbog cega bi na kraju mogli imati gubitke ili ne ostvariti zaradu kakvu bi trebali. Svakom je jasno da Haden nije Deda Mraz i ne donosi paketice i ispunjava zelje. To su poslovni ljudi. Gledace da kupe po sto nizoj cijeni. Gledace da sa sto manje ulozenog kontrolisu sto vise, i za sve to ih ne mozemo kriviti jer je to logika i nije protivzakonito.

Zato snazno lobiram za okupljanje u ovo postojece udruzenje i odabir jednog kvalitetnog covjeka, dionicara sa integritetom, nekompromitovanog. Mozda ne bi bilo lose vec poceti misliti o nekom imenu, pa da se pokusamo usaglasiti i skupiti tako sto vise podrske.
Ideja konkretna i pametna ali iskustvo mi govori da treba oprezno da se prustupi sa ovom idejom da je ne bi unistile razne interesne skupine. Misljenja sam da je sljedeca skupstina posljednja sansa da se nesto promijeni i da svi mi treba, kakvi god nam motivi ili interesi bili, da imamo jedan cilj: Aktuelna uprava i NO napolje za sva vremena!
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Mogu li zamoliti nekog da ovdje nabroji uslove koje mora ispunjavati kandidat za clana NO?
Izvinjavam se, ali nemam taj pravilnik - zakon, sta li je vec. Mozda bi neko mogao nakon toga da se sjeti nekog imena pa da malo raspravljamo.

Drugo, interesne skupine mogu biti opasnost u nasem izboru. Zato na vrijeme treba traziti. Steta je sto g. Cengic ne ispunjava uslove.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Obzirom da sam pravnik -

Fizičko lice ne može biti predsjednik ili član NO:
- ako je osuđivan za krivična djela i privredne prijestupe nespojive sa dužnošću u nadzornom odboru
- lice kome je presudom suda zabranjeno obavljanje aktivnosti iz nadležnosti nadzornog odbora
- lice starije od 70 godina
- lice koje je direktor ili član uprave dioničkog društva
- lice koje je već predsjednik ili član nadzornog odbora u tri dionička društva

(Zakon o privrednim društvima - član 259.)
Post Reply