Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pa nema ni potražnje. Do skora je bilo po 10.000 komada na kupovini ali nema više. Sad da neko stavi milion-dva KM na kupovinu, dizdarovca i mujo bi to jedva dočekali.
Ali sigurno bi se višestruko isplatila takva kupovina.
beka26
Posts: 914
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Hoće li biti ta dividenda. Od toga ovisi i cijena dionice. :?:
brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Prodaju ono što je najlakše prodati, a to je u ovom trenutku BH Telekom,...investicije čekaju, plastika, ozon, energija nova,..
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ima i IGO Kupres, nova vrata za prolaz gotovine.

Ali ja kažem neka o tome razmišljaju suvlasnici fondova ili eventualno tužilaštvo. Bolje je iskoristiti ovu rasprodaju nego razmišljati za njih.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ko nije upratio tekst u današnjem Avazu (nemam link) vjetroelektrana Podveležje 162 miliona KM, se privodi kraju. Završena je trafostanica, pristupni putevi, montažni platoi te kablovska i fiberoptička mreža. Radi se priključni dalekovod a očekuje isporuka vjetroagregata, turbina (15 kom) stubova i prateće opreme od Siemensa. Nije navedeno kad će biti gotovo ali ako je ovako izgleda mi da bi do kraja ove godine EP mogla imati novih 48 Mw instalisane snage. Iz održivih izvora.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://avaz.ba/vijesti/bih/545679/stiz ... cki-vjetar

Prvi kvartal iduće godine je realan rok.
Sitna buranija
Posts: 2296
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Znači 48 MW instalisane snage i 115 GW projicirane godišnje proizvodnje. Investicija 162 mio KM. Ako je prosječna cijena MW električne energije na tržištu nešto iznad 50€ ili oko 100 KM, to znači da će godišnji prihod po ovom osnovu iznositi 11,5 mio KM, odnosno da treba 14 godina samo da se amortizacija sredstava namiri. A gdje su ostali troškovi? Ne znam koliki je projicirani vijek trajanja vjetroelektrana, ali mislim da ovo nije isplativo na ovakvim cijenama. Ali eto dali su nam lovu (kredit) da od njih kupimo skupu opremu za neisplativ projekat, što je vjerovatno cijena koju smo morali platiti zbog nekih drugih projekata...
brzi
Posts: 2789
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Njemci su jednom iznijeli podatak da i uz visoke subvencije 50% vjetroelektrana posluje s gubicima.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Mislim da je cijena struje ipak viša, oko 8 eurocenti po KWh ili 80 E/Mwh u BiH. Ono 50 ak € što piše na berzama struje je gola cijena bez ikakvih troškova (npr troškova same elektroprivrede zemlje kupca (plate i sve ostalo) što za domaćinstva po Evropi naraste po 3-4 puta i više do npr 300 u Njemačkoj ili Danskoj. Vidi se da je cijena drastično viša što više neka zemlja prelazi na "zelenu" energiju. Tako da sumnjam da će i u nas dugo držati ove socijalne cijene.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pa plaća se i ona naknada za OIE ali to elektroprivreda proslijedi dalje. Ovako će ostajati u firmi.
Post Reply