BH Telecom

adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: BH Telecom

Post by adnan1987 »

Sitna buranija wrote: 11 Dec 2019, 14:36 Projicirana dobit je oko 45 mio za 2019. godinu, osim ako u zadnjim minutama ne uskrsne nekih 10-15 mio kao prošle godine, pa dobit bude veća. Ali dividenda je prošle godine bila niža od one koja se mogla isplatiti. Tako da nema nikakve garancije da će povrat biti i tih 5-6%.

Inače, mislim da će cijena BHT-a narasti tek kada pojedini fondovi rasprodaju ono što imaju, a u igri je preko 700 hiljada dionica. Do tada, cijena može fluktuirati s tim da će joj svaka naredna najniža tačka biti na novom rekordno niskom nivou...

Drugi dio godine tradicionalno više love donosi + knjigovodstvena gimnastika = garantovanih 50 miliona
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Zadnja 3 mjeseca su BIG, Naprijed i MI Group prodali gotovo 100 hiljada dionica BHT (BIG 57 hiljada, Naprijed 30 hiljada, MI Group 9 hiljada), i ovo je bez trgovina obavljenih u četvrtak i petak.
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Prošlosedmična prodaja ode u planinski zrak. A Ćelam će otići u Fortitudo da sebi izabere odijelo. Može povesti i ženu da uzme koji kaputić.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Možda je Sosor završio u havi? I on se radio prošle hefte. 3 mio. Ovo sada je 2 mii. Ostao je još jedan miliončić za investiranja...
beka26
Posts: 852
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: BH Telecom

Post by beka26 »

Eto sad spominju 65 mil. Akumulirane dobiti. Zato neko pokupova ovolike dionice od fondova. Valjda im treba za izgradnju tunela koji će koštati sigurno duplo od realne cijene.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Tih 65 mio je već isplaćeno 2018. godine, ne govori se o novoj dividendi. Mada bi lijepo bilo...
beka26
Posts: 852
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: BH Telecom

Post by beka26 »

Mogu oni isplatiti još jednu komotno 8-)
montypython
Posts: 3946
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

beka26 wrote: 21 Jan 2020, 15:17 Eto sad spominju 65 mil. Akumulirane dobiti. Zato neko pokupova ovolike dionice od fondova. Valjda im treba za izgradnju tunela koji će koštati sigurno duplo od realne cijene.
Ja čak mislim da je pravi razlog ove prodaje BHT i Elektroprivrede od strane fondova upravo da bi se neko namirio (vjerovatno tajkuni bliski režimu a i fond manageri će omastiti brke) kupivši jeftino i onda imao ogromnu dvostruku zaradu, i od od dividendi i od porasta vrijednosti dionice. U suprotnom šta fondovi imaju od prodaje po ovakvim cijenama? Besmislica. Zašto bi neko prodavao BHT po 10,3 kad nije po 80? ili po 20? Čekali da prodaju po istorijskom minimumu? Koga usput rečeno, sami kreiraju upravo takvim silovanim prodajama. To ne radiš ako želiš dobro sebi odnosno svojim dioničarima. Ista priča za JPESR. Držali ga na 200 KM 2007 g i nisu prodali ništa. Pa onda ne prodaju poslije po 160 ni po 100 ni po 50.... A onda prodaju po 15 KM u godini kad ima rekordnu dobit??? Ne vidim drugog objašnjenja.
montypython
Posts: 3946
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

...Pri tom ne mislim naravno da im ne trebaju i pare za kupovinu Ozona i ostalih junk dionica samo mislim da to nije jedini razlog. Jer da je samo to, odgovaralo bi im da prodaju po što višoj cijeni, našli ni nekog institucionalnog investitora, banku i sl ovdje ili vani i prodali mu to po višestrukoj cijeni (Kinezi bi to vjerovatno kupili po 70 da ne trepnu) od ove, odjednom u paketu. Ali ne, njima je očito odgovaralo da cijena padne, da bi kupac imao veću zaradu.
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Možda bi to imalo logike da iza svega ovoga ne stoji mujo. Imao je 25 godina da napravi neki ozbiljan biznis sa stabilnom organizacijom i profitom.
A jasno da ne zna ništa pa čak ni rasprodati dionice kvalitetnih firmi.
Kod njega je : daj šta daš. I da nisu došli puno kvalitetniji biznismeni od njega, ne bi ni ovo rasprodao nego bi se krpio kao što je to radio prije 7-8 godina.
A rasprodao po cijenama koju su oni odredili a ne on.
Post Reply