ZIF-ovi

Lemi Bl
Posts: 18
Joined: 03 Aug 2017, 19:53

Re: ZIF-ovi

Post by Lemi Bl »

Pocinju fondovi isplacivati udjele vlasnicima.
Isplatilo se cekati 3god.
Povrat na ulozeno 100%
Za Bih berzu odlicno.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

I kaže napravilo bi problem na SASE. Napravilo bi jedino muji problem.
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: ZIF-ovi

Post by Sejdefu Majka »

Ja sam se prepao da veliki akcionari (iz Slovenije) ne izađu iz jednog OIF-a iz RS pa sam platio 20% izlazne naknade. Povrat na uloženo 60%, nakon 7 godina - jako skromno. Od tih para uložio sam u ZIF-ove s velikim diskontom sa SASE. Ne menjam sektor, vrebam priliku. Portfelj 63% ZIF-ovi, 37% nelikvidne podcijenjene komapnije (SASE).Cijeli ovaj portfelj zovem -NELIKVIDNI BH Equity.. Veći dio ulažem u USA - via Eurobroker Banja Luka, manji u Funderbeam i crypto.
Lemi Bl
Posts: 18
Joined: 03 Aug 2017, 19:53

Re: ZIF-ovi

Post by Lemi Bl »

Ja sam investirao onog momenta kad je u skupstini izglasan zakon o otvaranju,zepter je tad bio 8km na berzi,a po vrijednosti fonda 17km.
Hoce li se nesto po pitanju Sase I FBih fondova dogoditi?
Mislim da u skorije vrijeme tesko.
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: ZIF-ovi

Post by Sejdefu Majka »

Nada umire zadnja. Ono što ja vidim kao potencijal, osim otvaranja, je nivo cijena ZIF-ova i nivo diskonta na NVI. Evo nakon 6 godina realizirao sam ovih dana 58% dobiti na BNSF. Izlazni Target je bio 6, al hajga znadni. Iako su Mujini fondovi maximalno privatizirani, i kod nekih od njih cijene su na minimumima u zadnjih nekoliko godina. ZIF-ovi jesu hazard, ali zato i nestavljaš sve u jedna koš i ne izlažeš se previše njima.
Upratio sam na webu da Ministarstvo finansija FBiH u Planu rada za 2019. u IV.kvartalu ima
Izrada Prednacrta zakona o investicijskim fondovima. Šta to znači, nisam nikoga pitao.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Meni nekako izgleda da Bonus kontroliše Mulahasanović a sad se to gleda da te neke firme u vlasništvo Badecca budu "ispravnije" valorizovane.
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: ZIF-ovi

Post by Sejdefu Majka »

Pa sve iz financijskog portfelja FDS-a je raslo, tj korigiralo se prema gore, na "pošteniji" nivo. Spremanje za udaju ili isplatu dividende iz dobiti kroz promjenu fer vrijednosti. Ovaj obrazac tj secenarij u vezi BNSF ne mora vrijediti za Mujine fondova, ali ipak gajim nadu u realizaciju barem pristojne razlike u cijeni, ako već ne bude otvaranja (uskoro ili nikako).
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Mi-group je "odlučio" da pojača poziciju u najperspektivnijoj elektroenergetkoj firmi na Balkanu a i šire. Sad je na 12%
Post Reply