Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Značajno se poremeti gotovinski tok kod mostarske EP.
Cijelih 50 miliona KM su izdvojili za nabavu struje i povećanje potraživanja od kupaca. Mala je vjerovatno da imaju novih desetina kupaca koji im duguju. Prije će biti da je to otišlo jednom.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

gledam trenutno se izvozi 1.019 MW a subota,.. a onda gledam cijenu na cropexu,..od 20 do 21h cijena 110 eura za MWh.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Zaboravljamo EFT kao izvoznika. Nemaju bh dostupno bh trziste a elektrana je u pogonu.
I pored toga cini mi se da nase elektroprivrede struju prodaju na pragu. Ne vide se velike izvozne cifre u bilansima. Mozda im je ovako jednostavnije.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Dobar ovaj Džindić,.. znači Zenica prva ostaje bez rudnika,.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/dzindic ... /190909035
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 09 Sep 2019, 12:36 Dobar ovaj Džindić,.. znači Zenica prva ostaje bez rudnika,.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/dzindic ... /190909035
Solidan je Džindić ide u centar i nema mnogo šuplje. Nije spreman na sindikalni populizam, za njegovog mandata se mislim i pojavio onaj elaborat gdje se vidi da je produktivnost u rudnicima na nivou 1/10 onog u npr Poljskoj, dakle da je tamo opšti nerad, posebno u jamama. E sad hoće li imati dovoljno podrške da izgura koliko toliko ekonomsko poslovanje, optimizira broj zaposlenih i smanji cijenu uglja ili bar ne dozvoli povećanje, mogla bi tada JPESR imati značajnu dobit, 100 m i više. Ne znam odnose među strankama ali volio bih ga vidjeti na mjestu Premijera.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

U poređenju sa Provalićem Đindić bi bio Kohl.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Nema od toga ništa!Vlada će jednostavno morati popustiti i nastaviti prelijevanje akumulacije Elektroprivrede u džepove svojih glasaća,rudara!Jer rudari su najbrojnija organizirana radnička populacija koji objektivno mogu dobro pritisnuti vlast.Bez obzira na to koliko su opravdani njihovi zahtjevi!
Ako se tome doda još i ovaj politučki trenutak u FBiH,kao i činjenica da priličan broj uposlenika Aluminija traži krivca za situaciju u kojoj su se našli,onda je popuštanje lošoj organizaciji i neradu,neminovno!Alternativa je gubljenje na izborima prvim koji dođu!A ovi će to vjerovatno shvatiti!
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Eh, izgleda da polako shvataju da prolazi vrijeme tog prelijevanja u rupe bez dna.
Ako je Elektroprivreda krovno društvo, znači da bi direktor i UO mogli smjenjivati uprave rudnika. A to nikad nisu uradili jer politika kroji ko će biti u upravi rudnika. A ako kroji politika i lokalni šerifi neka onda oni i nađu rješenja za ekonomično vođenje rudnika. Elektroprivreda smanji broj svojih uposlenih za više od 10% a rudnici smanje za 1%. A da se ne spominje silna administracija u rudnicima koja je u stvari glasačka mašinerija lokalnih šerifa.
Ako je rečeno da su dva podzemna pogona u Rudniku Zenica morali biti davno zatvoreni onda uprava rudnika ima odgovornost zašto to još nije zatvoreno i zašto kreira gubitke. Nije krivo ni ministarstvo ni uprava Elektroprivrede.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Čovjek koji radi u Rudnicima Zenica kaže da u smjeni rudnika Stranjani radi 20 rudara a da rudnik ima oko 200 uposlenih.
Pola ljudi je u nekakvim bolovanjima, rade kod kuće, zemlja, krave, ilegalna sječa šume,..uz nsku produktvinost kakava je,.. nema im spasa.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 10 Sep 2019, 09:42 Čovjek koji radi u Rudnicima Zenica kaže da u smjeni rudnika Stranjani radi 20 rudara a da rudnik ima oko 200 uposlenih.
Pola ljudi je u nekakvim bolovanjima, rade kod kuće, zemlja, krave, ilegalna sječa šume,..uz nsku produktvinost kakava je,.. nema im spasa.
I ja sam ovo isto čuo i to iz više izvora. A pominjao sam onaj elaborat u kojem se otkrilo da 10 naših rudara ne iskopa kolko jedan u Evropi. Međutim bojim se da će Vlada ili ko već ipak popustiti. Previše se toga uhljebilo plus mediji nisu informisana pa im povlađuju pričom tipa žuljevite ruke i hljeb sa 7 kora. Drugo, boje ih se i boje se eventualnog većeg štrajka tako da mislim da će im dati što god traže. A tražiće vjerovatno da se nijedan rudnik ne zatvori, da se niko nigdje ne otpusti, da se poveća cijena uglja, da se još "ulaže" itd i sl. Znam da Džindić hoće da to posloži i optimizuje ali mislim da će se ići linijom manjeg otpora kao i obično, neka to restrukturira neka nova Vlada itd.
Post Reply