Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Jesi li ti nekad uradio neku vanberzansku transakciju?
slavuj
Posts: 1931
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

Ma nisam nikada.Pa ko bi to meni ponudio!Mada ima na tržištu i povelikih ulagaća koji o događanjima na SASE i oko nje,nemaju pojma.Prije neki dan jedan takav na jednoj skupštini koji je tamo dogurao do popriličnog procenta,pita u sred moje priče:Ko je ovaj ?Zateklo ga moje pitanje direktoru kako to da nove računovodstvene procedure umanje kapital za oko 10 miliona.Uvjerio me daon zapravo kupuje za račun večinskog dioničara do nekog vakta!
Last edited by slavuj on 05 Apr 2019, 10:37, edited 2 times in total.
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Ma ne znam. Prateći prvih 10 sa trgovanjima od početka godine vidim da je bilo svega pa mi je bilo čudno.
montypython
Posts: 3788
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

Pa i meni ima logike da nije ovom "padu" dobiti (ne mislim naravno na stvarni pad nego u odnosu na očekivano prema polugodišnjem) uzrok samo povećanje plata. Ako imaš (govorim za Enker) na polugodištu 490 hiljada dobiti (više nego što je ikad dosad bila i godišnja dobit), a plate i ako rastu rastu kontinuirano, kako onda na kraju samo 6 mjeseci kasnije dobit 333 hiljade, niža nego je bila na polugodištu. Ta nisu sve plate naglo povećane baš u drugom polugodištu. Kladio bih se da bi se pažljivijom kontrolom stavki rashoda štošta moglo utvrditi. A da je bilo svašta i sa kupovinom dionica vidi se i površnim pogledom na transakcije, išlo je to dugo po 6-7 kao da je neko stavio rampu, vjerovatno je kupovano od radnika tek u zadnje vrijeme malo transakcija na 11-12 međutim daleko je sve to od realnosti ako znamo da im je nominala 34 po dionici, mislim da su i knjigovodstvenuo tu negdje, te da su prije nekoliko godina dokapitalizirali ako se ne varam po 34 ili 35. Čim vidim vanberzanske transakcije nije mi sve čisto, bar po mojim mjerilima a ovdje ih ima mnogo, previše i sve po vrlo niskim cijenama. Imam lagani osjećaj da je većina toga kupljena baš od radnika koji prodaju po bilo kojoj cijeni u strahu (osnovanom ili ne) za svoja radna mjesta. Kako ćeš inače kupovati toliko vanberzanski od ljudi koje teoretski ne poznaješ. Vanberzanska trgovina bi trebalo da je teški izuzetak a ne pravilo jer je broj vanberzanskih transakcija a i promet puno veći od onog preko berze što je apsurd. Dakle vrlo vrlo mutno.
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Saziva se 22. Skupština društva MANN+HUMMEL BA J.S.C. Tešanj za 25.06.2019. godine (utorak), sa početkom u 07:30 sati, u prostorijama Društva u Tešnju, ul. Bukva bb



Za skupštinu je predviđen slijedeći Dnevni red:



1.2. Izbor radnih tijela Skupštine,

3.Razmatranje i donošenje Odluke o usvajanju izvještaja o radu Nadzornog odbora, uključujući zvještaj o poslovanju Fabrike za 2018. godinu,Izvještaj vanjskog revizora, Odbora za reviziju, kao i Plan poslovanja za 2019. godinu,

4. Razmatranje i donošenje Odluke o postupanju sa ostvarenom dobiti,

5. Razmatranje liste kandidata za izbor vanjskog revizora za reviziju izvještaja o poslovanju za 2019. godinu, kao i izbor istog,

6. Razmatranje i donošenje Odluke o izmjeni prečišćenog teksta Statuta dioničkog društva.
Kako će sad "postupit".
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Kako je i očekivano, sad traže svoje novo "mjesto pod suncem". Proizvodnja starih vrsta filtera više nije toliko aktuelna pa pokušavaju sa nečim novim. Koliko sad domaća postava ima uticaja da u okviru Mann Hummela dobiju nešto kvalitetno što će doprinijeti razvoju ove lokacije ostaje da se vidi. Slaba je šansa kada je vrlo malo komparativnih prednosti u odnosu na ostale lokacije u svijetu.
montypython
Posts: 3788
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

http://www.sase.ba/v1/SASE/O-SASE/SASE- ... 96/type/50
Pa kako postupiše s dobiti u Enkeru? Prije skupštine obavijest o da će se odlučiti o postupanju s dobiti, a nakon skupštine informišu nas da je odlučeno onako kako je predloženo. Samo što nigdje nije rečeno šta je predloženo- i odlučeno.
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Pobjeda po starom. Nikad go, vazda stativa. A primjetan je pad broja radnika.
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Fikret prodao "svojih" 5% u Pobjedi a kupac je vjerovatno skrbnik.
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by adnan1987 »

Pad prihoda i dobiti kod Han Humel Tešanj.
Recesija koja kuca na vrata EU definitivno ostavlja posljedice i na našu auto industriju.Makroalnalitičari su upravo ovakav scenarij i predvidjeli a to je da će najviše u BIH biti pogođena auto industrija i metalo prerađivačka.
Post Reply