ZIF-ovi

Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: ZIF-ovi

Post by Sejdefu Majka »

panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

ZIF Bosfin

Sad da se ne spominju kupovine ozona i elektronovih jer je to standard za muju, ovo je u zadnje vrijeme redovniji način pranja para:
Kupljen je nekretnina sa zemljištem u Remizovac Mostar sa površinom 9275 m2 po OPU-IP:358/2019 OD 18.06.2019 GODINE U IZNOSU OD 3.500.000,00 KM
sase1970
Posts: 23
Joined: 18 Mar 2015, 20:21

Re: ZIF-ovi

Post by sase1970 »

ZIF BONUS

Buy?, Sell?, Hold?
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

U zavisnosti od planova većinskog vlasnika. I vrijedi li više od 6 KM? Od kvalitetnijeg materijala ima elektroprivredu, nešto cementare Kakanj i udio u Liliumu.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

sase1970 wrote: 21 Aug 2019, 12:03 ZIF BONUS

Buy?, Sell?, Hold?
Teško je davati prognoze. I nezahvalno. Međutim vidim da mu je prosječna vrijednost imovine po dionici (ona za jun) 6,28 KM. S druge strane tržišna je evo dostigla 4,73. Kad se to podijeli ispada tržišna 75 % NAV što je za SASE izuzezno dobro/visoko. Po sjećanju, pri onom bumu iz 2006/7 fondovi su se popeli na cca 60-70 % svog NAVA (manje više svi) nakon što su dionice porasle. Oni su uvijek išli sa malom vremenskom zadrškom, tj počeli bi rasti nakon rasta dionica ali su bili prilično poravnati u tom rastu, kad bi jedan porastao na recimo 55 % a ostali bili na recimo 40 % uskoro bi se i ostali priključili itd. Ova pokrivenost od 75 % NAV je prilično visoka. NPR BIG koji trenutno ima vrijednost imovine po dionici cca 7 KM ima tržišnu cijenu oko svega 1,45 što je nevjerovatnih 20% pokrivenosti NAV. Po tome rekao bih da je BONUS jako uzletio i da je ovo jako dobra cijena za naše prilike. U stvari nekako mi nije realno da toliko odstupa cijenom od drugih fondova. Da ga ja imam bio bi sell pri ovoj cijeni, ipak je bio 1,8 u martu i porastao preko 2,6 puta od tada. Jedino ako neka od firmi nije u portfoliju računata s niskom cijenom a prodaće se realno po mnogo višoj u budućnosti. Ali i da je tako ovo je za mene sell ako se uopšte može prodati jer količine mi nisu baš visoke. Prebrzo raste na premalim količinama. Da nije kakva igra? Uz ovo moram priznati nisam ga pratio i ne znam mu portfelj rezonujem isključivo na osnovu odnosa tržišne cijene i NAVa.
sase1970
Posts: 23
Joined: 18 Mar 2015, 20:21

Re: ZIF-ovi

Post by sase1970 »

BONUS je interesantan jer ima u portfelju 23% Igmana (jedini od ZIF-ova) koji po trenutačnoj cijeni na berzi predstavlja skoro 50% vrijednosti fonda.
Cijena Igmana je 80 KM (P/E 3, PB 0,5), znači "realna" cijena je oko 250 KM.

Ako neko, ko je iza skrbničkog računa želi dobiti skoro sve dionice Igmanaq,koje nisu u vlastništvu države, najlakše je preuzeti BONUS.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Da, ima Igmana ali ako se sjećaš imao je mnogo Igmana i BiG pa ga je prodao po 80ak KM iako mu je realna cijena kako kažeš 250 a ja bih rekao i više. Prethodno su mu obarali cijenu prodajama malih količina po sve nižoj cijeni da bi opravdali svoju pljačku time da su prodali po tržišnoj, koju su sami "kreirali". E sad ja ne znam da li će tako biti i ovdje (sumnjam nešto da bi taj koji je od jednog fonda kupio po 80 (dobio džaba), drugom dao po 3 puta više mada sve je moguće, možda su u Bonusu nisu toliki lopovi kao u BiGu. A nemam nikakve sumnje da je bilo kakav Interes za Bonus u stvari interes za Igman. Anyway i dalje mislim da je sadašnja cijena povoljna za prodaju, zbog razloga koje sam prije naveo. Daljim porastom prešlo bi se 80-90 % NAV što je možda normalno za normalne zemlje gdje nema kriminala isisavanja i gdje njihovi KOMVPovi rade svoj posao ali SASE i BIH to nisu. Naravno samo moje mišljenje.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Ako iza ovih 55% vlasnistva stoji badeco ili mulahasanovic to ce vjerovatno ici na prodaju a trenutno taj udio kosta oko 9 miliona km.
Rastu i dionice vakufske banke i bonus fonda. Vjerovatno nije bez razloga.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Sada ispade da je čak i najveći pljačkaš medžu direktorima,pošteniji od tandema M.Selimović-E.Dizdar.Sudeći bar po vrijednosti fondova kojima gazduju!Ili je on finalnu pljačku ostavio za kraj.Neposredno pred let!Ovdje moram pojasniti ova imena.Naime,radi se o Edini Dizdar,grobaru fondovske industrije u FBiH,i Muji Selimoviću,koji joj je za potrebe pljačke stavio na raspolaganje svoje firme!.Ovo činim zbog toga jer se na svaki pomen ljuti onaj teleskopov jaran odozgo!
sase1970
Posts: 23
Joined: 18 Mar 2015, 20:21

Re: ZIF-ovi

Post by sase1970 »

ZIF NAPRIJED?

Vrijednost na berzi: 3,6 Mil KM (cijena 0,89 KK)
Knjigovodstvena vrijednost: 29 mil KM

"Normalno vrijednovane" kompanije sa večim udjelom u fondu:
BH telekom 2,0 mil KM
Bosna Auto 0,6 mil KM
Elektroprivreda BIH 0,8 mil KM
RMK promet Zenica 0,8 mil KM
Sarajevska pivara 1,8 mil KM
Pretis 6,0 mil KM
ZTC Banja Vručica (BLSE) 3,0 mil KM
Vrijednost "normalno vrijednih" kompanija je 15 mil KM

Anomalna vrijednovanja:
Energonova 2,4
Ozon 2,1
Unioninvest plastika 1,4
Ukupno "anomalna vrijednovanja: 5,9 mil KM

ZIF-ovi:
Zif naprijed ima u vlasti oko 3,0 mil KM fondova (po trijenutačnim cijenama), znači toliko koliko vrijedi i sam ZIF Naprijed.
U reportu je pogriješno vrijednovan ZIF Bosfin, što je več ukalkulirano/ispravljeno u ocjeni vrijednosti od 3 mil KM.

Moje mišljenje je Buy.

Razlozi:
Dispregirano vlastništvo, koje ne ovisi samo o jednoj komapniji .
Zif Naprijed ima možda največi udjeo ostalih fondova u portfelju. Ako uzmemo u ubzira nizka vrijednovanja fondova tu so su mugoči iznimno veliki multiplikacijski učinci, ako se pomakne sentiment na bolje.
Formalno gledano diskont je izuzetno velik, jer vrijednost dionica fonda predstavlja samo 12% vrednosti portfelja.

Ima i nešto balasta i "fiktivnih" cijena za komapnije, ali ne više kako kod ostalih fondova.
Post Reply