Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ma ne. To mora biti popraćeno padom cijene dionica. Ovdje tako funkcioniše.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Bez obzira. Te igrarije sa trenutnim tržišnim cijenama sa zaborave, a rast i premija te tržišno liderstvo ostaju i na kraju oni presuđuju. Sam položaj tržišnog lidera privlači nove klijente jer im daje osjećaj sigurnosti, kao neka besplatna reklama. Sa ovom premijom za 5 mjeseci (čak i da mjesečne do kraja godine ne budu ni blizu ovolike kao ova zadnja) nema više dileme da će se preći magična granica od 60 miliona. Ne samo to nego je moguće da pređu i 65. A kad se to odrazi na dobit i podijeli prva dividenda možemo zaboraviti na ovaj nivo cijena sad od 8-8,5 KM mada mislim da će se skok desiti i prije toga.
Sitna buranija
Posts: 2307
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Logično. Na objavljene rezultate koji su i više nego dobri, neko proda 1000 kom po nižoj cijeni od prethodno trgovane koja je ionako niža od realne...
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

SO nastavlja rasti i praviti veću razliku od ostalih. A ovaj put se pojavio i novi "tigar". Aura ima "recept" dok prošlogodišnji brzi-Atos pada.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Jako dobro, padaju svi rekordi. 6,2 miliona junska premija, treći mjesec uzastopno preko 6. Na polugodištu 36 m premije, nastave li ovako biće na kraju ne 60 nego možda i preko 70 miliona. Primjetan je i rast životnih osiguranja u Federaciji sa 1,8 na 2,5 m.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

I tipično, transakcija po 8,3 KM na berzi. Neko je valjda smatrao pametnim potezom prodati po minus 2,3 % u odnosu na prije na ovakvu vijest o poslovanju.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ovo životno sam i ja primjetio a nije mala cifra. Kako nemaju nikakvu reklamu kampanju vezano za životna osiguranja zanimljiv im je rast u tom segmentu.
slavuj
Posts: 1983
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Sve ovo što pišete o poslovanju Sarajevo osiguranja na žalost neće utjecati na cijenu po kojoj će se prodati .Čak ni na to hoće li se ili neće prodati.Već sam pisao da će onaj ko bude htio kupiti Sarajevo osiguranje morati prvo napraviti dogovor sa kriminalnom skupinom koja kontroliše fondove.Jer bez njih,neće moći obezbjediti većinski paket.Vlada im je svjesno prepustila bank!A ako potencijalni kupac ne prihvati uslove koje će diktirati pljačkaši fondova,jednostavno će mu reći cijenu koja će ga odbiti!Dakle ,ili dobro potkovati onog što već odavno ...kuje konja po mjesecu...,ili odustati od kupovine!Možda bi se moglo prije nego se ovi koji sebe nazivaju vladom,odluće na prodaju,pokušati na berzi kupiti razliku do 51 %.No ne znam koliko je to realno.Uglavnom poznajete potencijalne kupce iz okruženja .Na šalost oni su svii već uvježbali načine prihvatljive za pljačkaše fondova.Sada se u tim krugovima spominje i dokapitalizacije u kojoj ne bi učestvovla Vlada.To bi bila pogodnost više za pljačkaše!Ako se to dogodi onda bi neko morao objasniti zašto.Naravno ako ga neko o tome bude pitao.U svakom slučaju je potpuno neizvjesno hoće li i pošto će Sarajevo osiguranje ići u prodaju.A ni na koji način to neće ovisiti o poslovanju društva.
Loš znak je da je Mirso,koji je uvijek tu negdje oko SASE,u nekom organu,prodao svojih više od 10.000 dionica ovih dana.A obično ne propusti niti jednu priliku !
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Ma ne znam Mirsu ali mislim da mogu procijeniti kad nešto vrijedi. Možda je i on imao bolju priliku za investiranje pa mu trebale pare? Možda je kupio po 5,5 KM pa mu dosta zarada od 50%? Možda je "dokompenziran" van berze? A možda se se samo žestoko prevario u procjeni. Ja imam svoju računicu. I da Vlada nekako izbjegne sve druge potencijalne kupce koji bi dali možda 30 KM za SOSOR pa ga proda nekom miljeniku za recimo 10 KM po dionici, vrijednost ostaje vrijednost i u njegovim rukama. Pa ni sad nemamo dividendu a sigurno bi je bilo u čije god ruke dođe. I FDS je mrljao godinu dvije pred prodaju na 45-50 i mnogi ga "znalci" prodadoše po toliko zastrašeni vjerovatno lošim vijestima od tada (a dugo sam ponavljao tad kao papagaj da vrijedi mnogo više). I prodan je po mislim 80 ak nakon toga, da bi sad bio 130 KM 3 puta više od tadašnje cijene. Pri tom još SOSOR posluje daleko bolje nego FDS tada. Tako da možda je Mirso svoje prodao ali još uvijek ne vidim zašto bi taj potez bio logičan. Odnosno možda on ima svoje razloge što je prodao po toj cijeni ali to ne znači da je to realna vrijednost dionice pogotovo za godinu dvije.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

A ni ova varijanta sa dokupom nekoliko postotaka na berzi uopšte nije nerealna. Vladin dio je 45,5%, za dokup do većinskog fali znači samo 5%. Fondovi kontrolišu recimo max 40 ak % ali ko zna jesu li oni tako kompaktni i "posluju" li baš svi na isti način. Čak i da jesu što sumnjam, ostaje min 15 % slobodnih dionica (sosor ima 1270 dioničara), dakle dokup na slobodnom tržištu 5-10 % dionica je sasvim realan, prije ili poslije tendera za Vladin dio. Mnogo je ovdje otvorenih mogućnosti ali ono što je najvažnije je da firma posluje drastično bolje i da će uz premiju od 65-70 miliona za par godina realno moći imati dividendu od min 4-5 miliona. Još će teže proći ono Fadilovo šupljiranje kao prije 2 godine, ako nije prošlo tad, kako će sad.
Post Reply