Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Ljudi su čudo osigurali bi se protiv poplava ali tek kad im voda počne ulaziti u kuću. U tom trenutku pretpostavljam da ni osig kuće to ne žele ili je skuplje nego kad poplava nije već najavljena. Kultura osiguranja je kod nas na niskom nivou. Vani se na osiguranje troši po 10 puta više po osobi nego kod nas. S druge strane to je i prednost za investitore, prostor za rast premije je golem. Ne bi me čudilo da za 10 ak godina premije osiguravajućih društava budu duple u odnosu na današnje.
Sitna buranija
Posts: 2307
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

slavuj wrote:Relativno dobar rezultat,bar po naplačenoj premiji.Ali dobit niska.Bojim se da negdje curi.
Sigurno ima tu troškova koji se mogu izbjeći, ali mislim da je na prvom mjestu razlog za relativno skromnu dobit nastojanje ostvarivanja što veće premije, čak i po cijenu sklapanja rizičnih poslova. Ali, važan je i rast premije, u ovom trenutku možda i važniji od nekog velikog rasta dobiti, za vrijednost same firme... Bar ja tako mislim...
slavuj
Posts: 1983
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Poznavaoci oblasti osiguranja kažu da je problem u tome što realizirana premija može mnogo da košta.Ovisi od toga šta je cilj,premija ili zarada.
I baš zbog toga,između ostalog,bilo bi bitno da Sarajevo osiguranje dobije većinskog vlasnika.Sječate li se da je menađer galaksije dobio sve žive nagrade al fali pa fali!.Vlasnik je zbog toga neophodan.Naravno ne u liku nekakvog Novalića ili nekog od kriminalaca što kontrolišu fondove,koji su,kako stvari stoje,pretekli Vladu u procentu vlasništva.Nastavak ovog samoupravnog koncepta bi mogao biti poguban za Sarajevo osiguranje!Na žalostj,ta činjenica će biti zloupotrijebljena od korumpirane vlasti kod određivanja cijene po kojoj će predati društvo jaranima.Vjerovatno po sistemu ko da više.Naravno ne državi!U ostalom,uskoro će to biti na dnevnom redu.Samo još da se dogovore gdje će ko pljačkati!
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

slavuj wrote:Poznavaoci oblasti osiguranja kažu da je problem u tome što realizirana premija može mnogo da košta.Ovisi od toga šta je cilj,premija ili zarada.
I baš zbog toga,između ostalog,bilo bi bitno da Sarajevo osiguranje dobije većinskog vlasnika.Sječate li se da je menađer galaksije dobio sve žive nagrade al fali pa fali!.Vlasnik je zbog toga neophodan.Naravno ne u liku nekakvog Novalića ili nekog od kriminalaca što kontrolišu fondove,koji su,kako stvari stoje,pretekli Vladu u procentu vlasništva. Nastavak ovog samoupravnog koncepta bi mogao biti poguban za Sarajevo osiguranje!Na žalostj,ta činjenica će biti zloupotrijebljena od korumpirane vlasti kod određivanja cijene po kojoj će predati društvo jaranima.Vjerovatno po sistemu ko da više.Naravno ne državi!U ostalom,uskoro će to biti na dnevnom redu.Samo još da se dogovore gdje će ko pljačkati!
Pa u vlasti će izgleda biti i SBB a koliko se sjećam u njih je i ona profesorica koja je bila protiv prodaje po niskoj cijeni i neposrednom pogodbom https://nap.ba/news/34262
U odnosu na tadašnje stanje (prije 2 godine) poslovanje, a i generalna situacija je nemjerljivo bolja, SOSOR je od bolesnika postao tržišni lider, tako da bi trebao vrijediti mnogo više i od onoga na koliko ga je ona procjenjivala. Biće interesantno vidjeti jesu li reterirali od ovog stava i ako nisu hoće li uticati na eventualni Novalićev pokušaj davanja poklona ASA osig... hmmm pardon privatizacije po niskoj cijeni. Ključno če biti da se obavijeste svi mogući zainteresovani a to su sve veće osiguravajuće kuće u regionu i šire. Ako se to uradi garantujem pojavu više od 10 zainteresovanih i postignutu cijenu višu od 15 KM po dionici a ako dođe do nadmetanja ozbiljnijih igrača i više od 20. BTW slažem se da je u ovom trenutku važnije povećanje premije i osvajanje novih kuoaca od dobiti, dobit će sama doći nakon godinu-dvije stabilizacije i nakon dobijanja većinskog vlasnika ko god taj bio. Prema ovome kako sad ide, premija bi mogla premašiti ne 60 nego i 65 miliona, a to omogućava potencijalnu dobit od preko 6 m pri dobrom upravljanju.
slavuj
Posts: 1983
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Odavno već povremeno dobijem i anonimno poneku informaciju ili čak i dokument koji mi pomažu u ovoj mojoj borbi sa kriminalcima na tržištu vrijednosnih papira ,u dioničkim društvima ili onima u i oko vlasti!Jednom sam u koverti jednog državnog organa ,sa negativnim odgovorom na moj zahtjev za poduzimanje određenih mjera,dobio i dokument koji nisam imao a na osnovu njega sam mogao podnijeti i Krivičnu prijavu.
Neki ljudi očito smatraju da neke stvari treba zaustaviti a sami se u to neće da upuštaju!Ko vele možda ovaj nešto i učini pa da mu ja to dojavim !
Neki sudionici događanja na koje ja ukazujem kao na kriminal,a koji su ispitivani u agencijama za provođenje zakona,pričaju okolo kako su im tamo kazali,a u nekim slučajevima i napisali,da su ispitivani po prijavama Halila Čengića,mada dotični o tome nije pisao nikakve prijave!
Ne mogu da povjerujem da neki tamo istražitelji nemaju muda za nešto nego se opravdavaju izmišljenim prijavama.
No neću dalje o tome.U svakom slučaju zahvalan sam za svaki podatak koji će mi na bilo koji način,i nije ni važno koliko,pomoći da nešto uradim.
Danas sam tako dobio neke informacije o dešavanjima oko Sarajevo osiguranja.
Među članovima Nadzornog odbora koji nisu baš zadovoljni prošlogodišnjim rezultatima Uprave,pojavila se ideja da se ta uprava promjeni.Smjene nije bilo jer su,navodno,članovi NO u ime državnog kpitala,bili proztiv toga.A onda je Uprava počela tražiti način da tamo i ostane.Prvo su potegli sindikat da se usprotivi prodaji Vladinog dijela.Potom su počeli tražiti način kako uvući partnera koji bi za male pare došao do kontrolnog paketa dionica.Jedan od načina da se traži dokapitalizacija emitovanjem novih dionica za poznatog kupca.Taj poznati kupac bi dokapitalizacijom od recimo
10 pr0cenata kapitala zajedno sa dionicama u vlasništvu fondova imao večinski,kontrolni paket!Vladine dionice bi na taj način bile obezvrijeđene jer potencijalni kupac ne bi mogao dokupiti na berzi do večinskog kontrolnog paketa.Nakon toga bi fondovi,po več dobro uvježbanim metodama prodali svoje dionice tom partneru.Naravno,javno bi to bila cijena ,kao recimo u slučaju hadenizacije Bosnalijeka,ili u slučaju fadilizacije Fabrike duhana,ili kod preuzimanja Solane Tuzla.možda bi i Hadžija ponovo imao posla!
Spominje se i mogučnost da Vlada,bar ako ostane pod ovim vodstvom,jednostavno pogoduje kupcu i da mu već na startu proda onoliko dionica koliko mu je potrebno da upravlja Sarajevo osiguranjem nakon što na gore opisan način kupi dionice od fondova!Naravno da bi to bilo pogodovanje na štetu Vlade i malih dioničara,ali ovi se izgleda osječaju sigurno,jer se tužilačtva i onako, bave samim sobom!
Sve treba pratiti.Da vidimo na šta će sve to izaći.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

"Potom su počeli tražiti način kako uvući partnera koji bi za male pare došao do kontrolnog paketa dionica.Jedan od načina da se traži dokapitalizacija emitovanjem novih dionica za poznatog kupca."
Dokapitalizacijom za poznatog kupca???? Kako li su to zamislili i uz koje obrazloženje. Ako je to tačno treba trenutno smijeniti sve koji su takvo nešto i pomislili. Kako će biti poznat kupac koji još nije kupio? I kako će uprava raditi posao agencije za privatizaciju? Definitivno ovo treba privatizirati što prije, što duže stoji sve se više blesavih ideja rađa i postaju sve luđe, a kakva nam je država nije isključeno da neka takva budalaština i prođe. A i opozicija (ako takvo nešto i postoji) trebala bi se više baviti ovim stvarima a manje sterilizacijom pasa. U normalnim državama za manje stvari od ove padaju Vlade.
Uzimajući ovo u obzir postaje jasnije zašto je dobit misteriozno spala sa 2,1 m na 9 mjeseci na 500 hiljada na kraju. Oni neće da se dobit vidi da ne bi rasla cijena i dizala cijenu privatizacije. A i tržišna cijena mi slabo miče kao da je neko stavio rampu na 8,5 iako je po svemu realno da bude iznad 15. Podsjeća me na BSNL pred hadenizaciju.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... %91ani+BiH
Za ne povjerovati. Prosječna godišnja premija osiguranja po stanovniku u BiH 100 eura, dok prosječni Švajcarac da na osiguranje 4950 eura godišnje. S druge strane ovaj podatak za BiH otkriva investitorima i nešto drugo, prostor za rast u industriji osiguranja je ogroman. Pri odluci o kupnji/preuzimanju npr Sarajevo osiguranja i ovaj podatak se mora uzeti u obzir, štaviše to je ključni podatak. Interesantna bi bila npr simulacija dobiti pri premiji od 150 ili 200 miliona godišnje a što ne bi bilo iznenađujuće za 5-10 godina.
Sitna buranija
Posts: 2307
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

montypython wrote:http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... %91ani+BiH
Za ne povjerovati. Prosječna godišnja premija osiguranja po stanovniku u BiH 100 eura, dok prosječni Švajcarac da na osiguranje 4950 eura godišnje. S druge strane ovaj podatak za BiH otkriva investitorima i nešto drugo, prostor za rast u industriji osiguranja je ogroman. Pri odluci o kupnji/preuzimanju npr Sarajevo osiguranja i ovaj podatak se mora uzeti u obzir, štaviše to je ključni podatak. Interesantna bi bila npr simulacija dobiti pri premiji od 150 ili 200 miliona godišnje a što ne bi bilo iznenađujuće za 5-10 godina.
Kada ovaj podatak svedeš u relativne odnose dobiješ da je izdvajanje za osiguranje u odnosu na primanja u Švici veće 6-7 puta nego kod nas, a ne skoro 50 puta koliko iznosi u apsolutnim iznosima. Ali, i to pokazuje da postoji veliki prostor i potencijal za rast industrije. Naravno, za sve to je neophodan rast standarda, jer sa rastom standarda ljudi počnu razmišljati o osiguranju svega i svačega...
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Vratiše se na prvo mjesto. Sa rastom od 15% što je skoro duplo više od prosjeka tržišta. A "tigrovi" sad padaju.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

panzer wrote:Vratiše se na prvo mjesto. Sa rastom od 15% što je skoro duplo više od prosjeka tržišta. A "tigrovi" sad padaju.
Za ne povjerovati. Premija za maj 7,3 miliona, rekord za rekordom iz mjeseca u mjesec, kumulativno premija 29,8 m. Rastu nezaustavljivo. Sad samo da ovo poprati i dobit, a moralo bi uz ovoliki rast.
Post Reply